Grillin tuonti ulkomailta

Pera!!

Moi,

Olisin tuomassa kaasugrillia jenkeista, tuleeko ongelmia?
Lahinna kiinnostaa etta kayko suoraan kaasupulloon kiinni vai pitaako jotain muuttaa?

T:Pera

3

939

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rillaaja!

      Jos ja kun grillision suomessa,anna paikallisen nestekaasuasentajan tarkastaa liitäntäpaine, suuttimet ym.
      Muuten saattaa tulla ikäviä yllätyksiä.

    • Myös kysellyt

      Jenkkigrillit käyttää eri kaasunpainetta kuin suomalaiset grillit joten suomalaiseen kaasupulloon sopivalla paineensäätimellä liekki kyllä jenkkigrillissä palaa, mutta huonosti väärän kaasu-ilmaseoksen takia.
      Toiseksi jenkkigrilleissä on yleensä kiinteät kaasuletkut ja paineensäätimet joten saa hieman etsiä sopivia osia, että saa suomessa käytettävän kaasuletkun kiinni grilliin sen jälkeen kun olet ensin jostain löytänyt ja vaihdattanut oikeat suuttimet grillin jokaisen polttimen säätimeen. Nämä kaikki osat maksaa jos edes kaikkia osia grilliin löytyy, joten vielä kun laskee rahdin ja tullin mukaan kuvioihin, ei kannata roudata jenkkilästä kaasugrilliä suomeen.

      • Rillaaja!

        Kannattaa ostaa suomesta, jolloin nuo muutostyöt on tehty ja maahantuoja kerää mukavan hinnanerotuksen!
        Paineensäädin on tietääkseni se mötikkä joka painetaan kaasupullon venttiiliin, joissain tapauksissa myös sivulla , jolloin kiinnitys on kierteellä. Noita paineensäätimiä saa erilaisia, monille eri paineille. Käyttöpaine ilmoitetaan aina laitteen arvokilvessä.
        Ilmaseos säädetään polttimen sivussa olevasta neulaventtiilistä, ei se sen kummempaa ole.
        Jokainen suomalainen kaasuasentaja tekee tuon työn ammattitaidolla. Sitäpaitsi laitteen tarkastus on pakollinen toimenpide ennen käyttöönottoa, juuri noiden muutostöiden vuoksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1119
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      932
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      791
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      680
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      605
    6. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      179
      594
    7. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      592
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      586
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      140
      579
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      555
    Aihe