Moro,
Nyt on sillä tavalla että perheen isä halajaa itselleen kunnon ergometrin ja olen päätynyt kahteen hyvin eri tyyppiseen malliin. Vaihtoehtoina on Kettlerin ergorace ja Daum Electronicin Premium 8i.
http://www.sport-tiedje.fi/kettler/indoorbike/ergorace.htm siinä olisi kettler
ja
tässä olisi Daum http://www.sport-tiedje.fi/daum/ergo_bike_premium8i.htm
Onko kokemuksia? Hiukan tuo Daumi houkuttaisi, koska siinä on enemmän ominaisuuksia. Daumin saisi hintaan 1599 ja se sisältäisi FRWD urheilutietokoneen ja vastaavasti kettler kustantaisi 100 vähemmän sport tiedjessä. Toisaalta tuon FRWD hinnan voisi varmasti tinkaista pois? Onko kokemuksia? Kumpi vai kampi?
Kettlerissä näyttää olevan parempi ohjaustanko mutta toisaalta se pitäisi tietenkin testata. Daumissa viehättää lisäksi 1000W teho, eli voisi tehdä kunnon ylämäki ja hetkellisiä maksimi treenejä..
- K -
Ergoemtri Daum VS Kettler
5
452
Vastaukset
- käytössä
Varaosaksi anturi sykemittariin, sopiinee ainakin Ketleriin joissa 3.5mm
Digital Heart Beat Rate Sensor (3.5mm Data Port) $3.23
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16009 - Alkuperäinen nimim
Mene esim kuntoilupalstalle, tai hanki oikea c-crossari. Tämä on pyöräilypalsta, tarkoittaen vain oikeaa pyöräilyä.
- ErgoM
kysellä täältä neuvoja. Näitten asiantuntemus ei riitä kuin oman vehkeen esille kaivamiseen. Varmaan molemmat hyviä ergoja. Polkemisasento tai sen säätömahdollisuudet on minusta yksi tärkeimmistä ominaisuuksista. Ei auta vaikka olisi kaikki hienoudet , jos asento ei tunnu oikealta.
- jahkailia
Moi
Joko olette hankinnan suhteen jonkinlaiseen lopputulokseen päässyt ja jos olette niin millaisin kokemuksin? Painiskelen itse saman kysymyksen parissa, Daum 8i vai Ketler ergorace. Tällä hetkellä vaakakuppi kallistuu hiemen enemmän Daumin suuntaan monipuolisten oheistuotteiden ja kilpailumahdollisuuden takia. Tällä voisi saada lisää motivaatiota harjoitteluun www.fitviewer.com.
Daumin 8i:tä olen jo kokeillut ja tuntu kyllä tosi hyvältä, säädöt todella monipuoliset ja hiljainen. Missähän pk-seudulla pääsisi kokeilemaan tuota Ketleriä? Ennenkaikkea pitäisi saada tietää onko hiljainen, pyörä kun tulee olohuoneeseen?
-LK- - Juhani/k
Kettleriä kokeilin itse aikoinaan messuilla Saksassa. Hyvä peli mutta mikäli vertaan Daumin 8i malliin niin pitkä matka kettlerillä. Pelkästään Daumin jämäkkyys ja korkea laatu tekivät minuun aikoinaan vakituksen (ohjelmista puhumattakaan.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651586
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;187426- 26419