Puhelinpalvelu aukaistaan klo 10,00 ja saapuvien puhelujen lukumäärä noudattaa Poisson-jakaumaa,puheluja saapuu keskimäärin 6/h.Millä todennäköisyydellä 1.puhelu saapuu klo 9,15 mennessä ?
Puhelinpalvelu
Harjoitustehtävä
5233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
emme ratko kotitehtäviä tällä palstalla.
Mikä tämän keskutelupalstan tarkoitus on,jos ei täältä saa vastauksia.Suurin osa vastatuista kysymyksistä ovat selvästi kotitehtäviä.Pitäisi ottaa huomioon,että tehtäviä voi ratkoa kotona myös ihmiset,jotka eivät ole missään oppilaitosessa,eivätkä saa opetusta.Tuskin nämä gugrutkaan ovat matematiikkaa tyhjästä oppineet.Kyllä niitäkin on joku opettanut,eivät vaan ehkä enää muista sitä.
"Mikä tämän keskutelupalstan tarkoitus on,jos ei täältä saa vastauksia."
Tarjota apua ja keskustella asioista. Toisten kotiläksyjen tekeminen ei ole kumpaakaan näistä.
Jos kerrot mitä olet tehnyt ja missä tökkii, niin eiköhän joku auta eteen päin. Jos istut sormi perseessä odottamassa valmista vastausta... niin taitaa päästä ummetus pahaksi.
Toistaiseksi olet vain ladellut kysymyksen sellaisenaan ja toisessa viestissä kertonut odottavasi vastausta.
http://ls.purkki.org/evtek/matmen/TILASTOMATEMATIIKKA-t002.doc.
sivuilta 12-13 saattaa jotain irrota-?
Kiitoksia vihjeestä.On mukava saada asiallistakin palautetta ongelmiin.Sitä eivät näköjään kaikki pysty antamaan.Saamastani vihjeestä oli minulle paljon apua,koska harrastan näitä tehtäviä yksin kotona,eikä tuttavapiirissäni ole ketään,jolya voisin kysyä neuvoa.