Laittelin tuossa uudenvuodenaattona ex-tempore kalakeittoa, kun oli pakkasessa vielä purkki kesällä keitettyä kalalientä. Ihan perinteisellä reseptillä lähdin tekemään, kalaliemi, perunaa, porkkanaa. sipulia, pätkä purjoa ja hienonnettua tilliä sekä muutama mauste ja mustapippuri voinokareen kera sekaan. Keittelin sen aikaa, että kasvikset olivat viittä vaille kypsiä ja siinä vaiheessa lisäsin joulusta jääneen kylmäsavulohen keittoon olisko ollut vajaa puoli kiloa sellaisina siivuina. Lopuksi vielä kaksi desiä kermaa ja keitto lämmitettin lähes kiehuvaksi ja se sai hautua vajaat kymmenen minuuttia. En heti muista parempaa soppaa syöneeni ja taisivat vieraatkin tykätä kehuista päätellen, vähän rasvaistahan se oli mutta ei haitaksi asti jollei joka viikko syö. Tätä vois kokeilla muillakin savukaloilla, tuskin tulee huonoa silloinkaan. Kunnon kalaliemi on tärkeä pointti, koska savukala on jo valmiiksi kypsää kalaa eikä soppaa enää keitetä kalojen ja kerman lisäämisen jälkeen.
Kylmäsavulohikeitto
savulohi
81309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kalakeitto keitelty jo parinkymmentä vuotta.On muuten tosihyvää täytyy vielä yleensä santsata.
Kylmäsavulohohikeitto ON hyvää !
Minä teen sen tuoreesta kurkusta, se ikäänkuin raikastaa sopan:
1 tuorekurkku
n 200 g kylmäsavulohta
sipuli
pätkä purjoa
2 dl kuohukermaa
kalaliemikuutio
tuoretta tilliä
rouhittua mustapippuria
Sipulia ja purjoa kuullotetaan öljyssä ja sekaan lisätään kuutioitu tuorekurkku, kalaliemikuutio ja annetaan hautua viitisentoista minuuttia kunnes kurkku hieman kiinteytyy. Suikaloitu kylmäsavulohi sekaan, anna
kypsyä vielä kymmenisen minuutta ja lisää kattilaan hieman vaahdotettu kuohukerma ja pinnalle tillisilppua.
ja pippuria. Kiehauta, tarkista maku, nauti.
Tuoretta ruisleipää tämän kyytipojaksi, ja leivän päälle tillikurkkuja.
Nannaa !!!
voi tehdä vaikka kylmäsavulohikeittoa, edullista kun ei tarvitse kylmäsavulohta ollenkaan, ja mitäkaikkea voi tehdä mistätahansa kun ei tarvitse laittaa sitä ollenkaan, laittaa mitä löytyy niin saa vaikka hanhenmaksapalleroita leivänmurusista. Onkohan porkkanapää tehnyt jo linnunpöntön omasta päästään, mielestäni siitä ei muuta tulisikaan, ellei sitten säilytysrasiaa herneille.
Ellet usko.
Alkuperäinen resepti on Anna-Maija Tantun kirjasta Hyvää ruokahalua, kustantaja
Suuri Suomalainen Kirjakerho, painettu Keuruulla 1997.
Jos liikuskelet tammikuun kirja-alennusmyynneissä etkä raaski ostaa niin
vilkaise resepti, se on sivulla 31.
Siinä keitto kyllä soseutetaan, minä tykkään enempi siitä että on sattumia.
Linnunpönttöjä tekee eräs tuttava kierrätyspahvista niin ettei itse tarvitse vaivautua siihen hommaan.
Tuoreesta kurkusta tulee myös erittäin hyvä kurkkukeitto.
silputtua sipulia
kuutioitua kurkkua
pilkottua tomaattia
- näitä kaikkia sama määrä, esim puoli litraa per aines
kasvislientä
meiramia
mustapippuria
smetanaa
Sipulisilppu haudutetaan pehmeäksi oliiviöljyssä ja sekaan heitetään kurkkukuutiot
ja tomaatit. Annetaan hautua kasvisliemessä reilu puolisen tuntia, maustetaan
meiramilla ja pippurilla. Kuuman keiton päälle smetanaa ja nautitaan mielellään uunituoreen
kinkkusämpylän kanssa.
Voiko ruoanlaitto olla simppelimpää !
Oikein mukava kesäruoka. Testaappa tämäkin.
Juuri nyt!
No ihan luvan perästä saa syödä ympäri vuoden. Kesällä vaan on nuo kasvikset, varsinkin kotimaiset,
parhaimmillaan. Talvella tuppaa olemaan kurkutkin vähän kitkeränpuoleisia.
Ja kesähän tulee... ei mene enää kauan siihen :o)
Se on kohta alettava miettimään mitä sitä istuttaisi peltoon tänä tulevana suvena.
Pika pikaa myös ensi joulun herkkujen valmistelua, ei sitten jää viimetinkaan. Eihän jouluun ole toki kuin hieman yli puolet pidempi aika kuin kesään.
Tuo tuorekurkkukeitto toimii myös kalakeittona, ainakin täällä lappeentannassa sai takavuosina mainioita kasvihuonekurkkuja, jotka maistuivat ihan selvästi silakalta. Olikohan tarhurit lannottaneet rehujaan kalajauholla? Että sikäli kurkku sopii kalasopan aineeksi vaikka ilman kalaakin!
Oisi muuten järkevä teko! Siis tämä joulu. Jostain kumman syystä ne VAAN jää sitten viime täpärään, samoin kun lahjojen ostaminen. Nyt hommiin siis :o)
Joskus huimassa nuoruudessa olin kesätöissä puutarhalla jossa mm kasvatettiin kurkkuja,
se kasteluvesi tuli semmoisesta lammikosta johon laskettiin myös turvetta ja lietelantaa.
Siitä pumpulla ylös ja kurkuille vettä. Se lanta ei niinkään maistunut mutta turpeen maku
kyllä puski selvästi läpi.
Kanarialla (inhokkipaika !!!) tomaatit kastellaan merivedellä, joka aikaansaa niihin erikoisen
kovan kuoren ja mehevän sisuksen. Oikeastaan koko paikan parasta antia ne tomaatit,
muuten ei kyllä tykkää ei yhtään eikä mene ellei ole ihan pakko...mutta tomaateille toimii merivesi.
Niin että kasvatusmenetelmillä on eroa ja väliä, mitähän kalanruokaa leinevät sitten teillä päin
tunkeneet lannoitteksi, halvinta mahdollista varmaankin ?