Kävin tuossa jouluviikolla katsomassa torniolaisesta urheiluliikkeestä toppavaatteita ja löysinkin yhdet mutta ajattelin että jospa hinnat laskisivat alen myötä, kyseinen tuote oli kylläkin jo alennettu.
Kun sitten tänään kävin uudelleen tutkailemassa hintoja niin voi prkle...hinta oliki pomsahtanut 25 euron verran, ovh hinta oli aivan eri kun mikä edellisellä viikolla ja ns. ALE hinta oli korkeampi kuin mitä se oli aikasemmin.. ????? Onko tällainen "alennusmyynti" sallittua että ovh hintoja nostetaan ?? Sehän on törkeää kusetusta. Kyllä päätin että en astu kyseiseen kauppaan enää koskaan.
Kun sitten tänään kävin uudelleen tutkailemassa hintoja niin voi prkle...hinta oliki pomsahtanut 25 euron verran, ovh hinta oli aivan eri kun mikä edellisellä viikolla ja ns. ALE hinta oli korkeampi kuin mitä se oli aikasemmin.. ????? Onko tällainen "alennusmyynti" sallittua että ovh hintoja nostetaan ?? Sehän on törkeää kusetusta. Kyllä päätin että en astu kyseiseen kauppaan enää koskaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eräiltä paikallisilta yrittäjiltä, jotka yrittää kusettaa hyväuskoisia niin paljon kuin vain kerkeää.
"Poistomyynnit" ovat hyvä esimerkki, yrityksellä voi olla joka viikko uusi poistomyyntikampanja ja alennusprosentteja nostetaan joka kerta, mutta samalla hilataan tuotteen muka "ovh" hintaa ylöspäin.
Näitä tapauksia on ollut tässä vuosien saatossa useita, mutta ne ovatkin yrityksiä jotka muutenkin ovat kiikun kaakun konkurssin partaalla, ja luulevat vielä että tuollaisella kusetuksella saadaan lisää asiakkaita.
Itse olen monen muun tuttavani lisäksi erittäin närkästynyt tuonlaiseen eperehellisyyteen alentumiseen, mutta ei meitä niissä putiikeissa ole kyllä sen jälkeen enää nähtykään.
Sutkeja ne kuule on! Ja sinua kusettamalla ne tilin tekee.
Eipä ole pelkästään paikalliset, kyllä se kauppakeskuksen sporttiliikekin harrastaa juuri tuota hintojen nostoa ennen muka-alennusta. Se on maan tapa nykyään.
oiskohan kenties siinä melkeen tullaria vasta päätä olevassa putiikissa,...kävin pojalle kattoon luistimia ja tulin siihen tulokseen että ne haetaan seuraavalla viikolla ku ovat "alessa" ni vittu oli kalliimmat ku sillon edellis kerralla :) sanoin sille amatööri myyjälle ni se sano että se ei voi asialle mitään.toki ei se ole myyjän vika se vain myy/esittelee tuotteita jotka on hyllyllä.
ostin kuitenki kun sain mielestäni edullisesti,mutta mietityttää vaan suuresti! varsinki jos joku on säästänyt rahat just jotain tiettyy juttuu varten niin tässä liikkeessä hinnat nousee eikä päin vastoin :))
Kyseinen sporttiliike toimii myös Jyväskylässä, ja ei siellä ainakaan ovh-hintoihin kosketa alennusmyyntien aikana. Siitä syntyisi kyllä melkoinen polemiikki, ei taitaisi enään kukaan käydä sen jälkeen.
Ei tarvi mennä kuin naapurikaupunkiin, niin alennusmyynnit toimii ihan aidosti, ilman että alkuperäisiä hintoja on menty räknäämään. Alennusmyynnin laajuus eri tuotteissa tuntuu vain laskevan vuosi vuodelta, ja alkamispäivä on siitynyt myöhemmäksi. Ei tarvi mennä kuin muutama vuosi taaksepäin, niin esimerkiksi konvehtirasiat ja jouluvalot oli jo heti jouluaattona -50% alennuksessa Euromarketissa.
Alennus lappuja löytyy Rajalla liikkeiden ikkunoissa mutta eipä löytynyt ainuttakaan tuotetta -70% alennuksella !!!!
niin kovia alennuksia?! Kerro, kerro!
Katso yläkerrasta,,,eiköhän löydy ikkunasta-70% lappu mutta ei tuotetta... !