Nyt kun noita joulupipareita jäi kivasti yli ajattelin, että niistä voisi tehdä piparijäädykettä. Muistan, että sitä tehtiin joskus yläasteen köksän tunnilla, mutta ohjetta en millään muista.. :(
Löytyisikö hyviä ohjeita?
piparijäädyke
3
1835
Vastaukset
- heippati__
Mikon piparijäädyke
4 dl kuohu- tai vispikermaa
4 valkuaista
4 keltuaista
3 dl sokeria
4 dl murskattuja pipareita
Vatkaa kerma vaahdoksi. Lisää 1 dl sokeria. Vatkaa valkuaiset vaahdoksi ja lisää joukkoon 1 dl sokeria. Pane kattilaan keltuaiset ja 1 dl sokeria ja kuumenna miedolla lämmöllä koko ajan sekoittaen muutama minuutti, kunnes seos vähän sakenee. Anna jäähtyä hetki.
Lisää keltuaisseokseen piparimurska sekä kerma- ja valkuaisvaahdot varovasti sekoittaen. Kaada seos kylmällä vedellä huuhdeltuun jäädyke- tai kakkuvuokaan. Sulje vuoka kannella tai peitä foliolla ja siirrä pakastimeen. Jäädytä vähintään 5 tuntia.
Ota vuoka pakastimesta noin puoli tuntia ennen tarjoilua. Kasta vuoka reunaa myöten hetkeksi kuumaan veteen ja kumoa tarjoiluvadille. Koristele pipareilla. Jäädykkeen kanssa sopii tarjottavaksi esimerkiksi mansikkasose. - herkkusuu 2
Helpompi ja todella hyvän makuinen vaihtoehto loppujen piparien "hukkaamiseen". Murskaa piparit murusiksi ja sekoita hiukan pehmenneeseen vanilja jäätelöön. )Oikea suhde on suunnilleen kaksi piparia/ 2cm siivu jäätelöä). Laita piparijäätelö pakkaseen ja ota esille n. 10 min ennen tarjoilua.
- jouluna oli tätä
1-1,5 dl sokeria
1 dl vettä
2 dl kermaa vaahdotettuna
2,5 dl vaahtoutuvaa vaniljakastiketta vaahdotettuna
1,5 dl piparkakkuja murusina
200 g puolukoita (reilu 3 dl) sauvasekoittimella soseutettuna
Kiehauta sokeri ja vesi. Keitä viitisen minuuttia ja pistä jäähtymään. Vatkaa kerma vaahdoksi. Vaahdota vaniljakastike. Sekoita karpaloihin sokeriliemi ja murustetut piparkakut. Lisää sitten vatkattu vaniljakastike ja lopuksi vaahdotettu kerma. Vuoraa 1,5 litran kakkuvuoka tuorekelmulla, täytä jäädykeseoksella, käännä kelmun reunat päälle suojaksi. Jäädytä pakastimessa vähintään 6 tuntia. Ota puolukkajäädyke huoneenlämpöön vartti ennen tarjoilua. Jäädyke irtoaa vuoastaan hyvin, kun upotat vuoan hetkeksi lämpimään veteen.
Itse olen käyttänyt Tupperwaren jäädykevuokaa, pienempi koko on niin pieni, että loput saa kaataa vaikka pakasterasiaan jäätymään. Koostumus on samettisen vaahtomainen ja kestää hyvin pöydässäkin lässähtämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252970Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1361164- 701088
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2911068Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3521034Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21975Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808