Ilmastonmuutoksesta tiedottamisen psykologia

Tällainen löytyi, käytössä ainakin BBC:llä (Peter Thomson).

http://cred.columbia.edu/guide/pdfs/CREDguide_full-res.pdf
4107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

CRED-paperista selviää aika hyvin, että tiedottaminen on alarmisteilla hanskassa ja järjestelmällistä toimintaa. Hauska yksityiskohta on, että RealClimate-kultapoju Gavin Schmidt on lapun "vertaisarvioija". Hän on varmaankin tarkistanut, että tieteelliset faktat ovat virallisen politiikan mukaiset. Puolueellisesta tiedottamisestakin hänellä on toki kunnioitettavan vankka kokemus.

Pachaurin aktivoituminen julkisuudessa enteilee, että IPCC aikoo valmistautua tosissaan Meksikon kokoukseen. Julkisen mielipiteen muokkaaminen taas ilmastonmuutosuskonnon dogmeja tukevaksi on varmasti yksi päätavoitteista.

Äänestä
  • Sinä umpityhmä huuhaa-hörhö uskot näköjään aivottomasti ihan kaiken fossiilifirmojen propagandan.

    Äänestä

  • ei saatana kirjoitti:

    Sinä umpityhmä huuhaa-hörhö uskot näköjään aivottomasti ihan kaiken fossiilifirmojen propagandan.

    osoitin ettei tarvi riekkua (tarvii kuitenkin).
    Samaa mieltä, MUTTA, näkisin hiilikursseista että raha niminen tukijalka on sulanut
    climategaten myötä alarmisteilta, heiltä poistuu kaikupohja eli lehdistö.
    Kun ko. raha sijoitetaan vedonlyöntiin hiilicredittejä vastaan niin tulokset
    ovat maailmantaloudelle tuhoisia.
    Samalla ilmastotutkijat "heitetään susille", toiset nettoavat taas taalasta.
    Nyt vain täytyy saada syy yksin tutkijoille.
    Ehkä ihmiset ja poliitikot ovat oppineet jotain, tai sit' ei.
    Sitäpaitsi haaskalle tulee tunkua.

    Äänestä

Aika hauska...

"Mental model" ei näillä tälläkin palstalla raakkuvilla amispojilla liene kovin monimutkainen, pari liikkuvaa osaa ja nekin viritetty autontuunaukseen tai p*llunmetsästykseen...

:D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


informaatikko kirjoitti:

Tällainen löytyi, käytössä ainakin BBC:llä (Peter Thomson).

http://cred.columbia.edu/guide/pdfs/CREDguide_full-res.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu