Kaalin kastike

Hei!
Osaako kukaan neuvoa miten monet ulkomaalaiset maustaa kaalen että siitä tulee niin pehmeä?Monessa pizzapaikassa on niin ihanaa kaalisalaattia jossa siis on vain yleensä kaalta ja olisko persiljaa tai jotain seassa.Kertokaa hyviä ohjeita,kiitos!
11514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Googletin ja kylläpä noita kaalisalaatteja onkin monenlaisia. Jos tekee ihan vähän niin juustohöylällä saa hienoa raastetta. Itse laitan siihen kaaliraasteen sekaan yrttisuolaa ja smetanaa ja sekoitan. Helppoa ja hyvää mutta tuossa alla on ohjeita lisää.

http://karppaus.info/forum/viewtopic.php?t=19411

Eestiläinen kaali-porkkanasalaatti
1 kg keräkaalia
1/2 kg porkkanaa (- oma lisäys: paprikasuikaleita, porkkanaa vähemmän)
2-4 valkosipulin kynttä (ainaskin)
1/2-1 dl öljyä
1 l vettä
1-2 dl väkiviinaetikkaa
1-2 dl sokeria( - oma huom: ei tarvita välttämättä )
1/2-1 rkl suolaa
1. Raasta kaali ja porkkana. Nosta kattilaan. Suikaloi valkosipulit ja sekoita kaikkien joukkoon öljy. (juustohöylällä tulee aika mehukkaat suikaleet)
2. Kiehauta vesi, sokeri, suola ja etikka. Kaada kiehuva liemi salaatin joukkoon, sekoita ja peitä kannella.
3. Tölkitä jäähtyneenä. Säilytä kylmässä. Salaatti säilyy viikkoja.



http://limepippuri.blogspot.com/2007/05/marinoitu-kaalisalaatti.html

Marinoitu kaalisalaatti
Pippuri on hulluna erilaisiin marinoituihin ruokiin, joten tämä Valion ohjeistama kaalisalaatti on taas yksi niistä, joka vei Pippurin kielen mennessään.

1 valkokaali (noin 1 kg)
2 sipulia
1-2 porkkanaa
1 (punainen) paprika

Marinadi
1 dl sokeria
1 dl omenaviinietikkaa
2/3 dl öljyä
1/2 tl suolaa
mustapippuria myllystä

Sekoita keskenään ohuiksi suikaleiksi leikattu kaali, hienonnettu sipuli, raastettu porkkana ja kuutioitu paprika. Keitä marinadin aineksia pari minuuttia ja kaada kuuma liemi salaatin päälle. Anna maustua jääkaapissa 1-2 vuorokautta sekoitellen välillä. Lisää annoksen päälle halutessasi esimerkiksi raejuustoa sekä persiljaa ennen tarjoilua. Tämä salaatti pysyy hyvänä marinadin ansiosta jääkaapissa noin viikon.

http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/21459/Coleslaw-kaalisalaatti

http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/23807/Creamy coleslaw eli kaalisalaatti

http://keittokirja.kasvikset.fi/WebRoot/1035464/X_Reseptisivu.aspx?id=1080673

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirsi:) kirjoitti:

Hei!
Osaako kukaan neuvoa miten monet ulkomaalaiset maustaa kaalen että siitä tulee niin pehmeä?Monessa pizzapaikassa on niin ihanaa kaalisalaattia jossa siis on vain yleensä kaalta ja olisko persiljaa tai jotain seassa.Kertokaa hyviä ohjeita,kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu