...NIIN MIETTIKÄÄPÄ
A)VARIS
B)MANNINEN
C)KIRVESNIEMI
D)PALOLAHTI
E)MYLLYLÄ
F)KUITUNEN...
VARMASTI KAIKKIEN NOIDEN VERESSÄ ON JOTAIN MITÄ EI PITÄIS!
KUKA ON SE YKSI JOKA VIELÄKÄRÄHTÄÄ?
11
1040
Vastaukset
- pussi
jos antidoping miehen juttua uskoo että pussi per henkilö niin neljä tapausta tulee keskiviikkona.
- ZeiZei
Kirvarniemi, sillä on synnynnäinen ominaisuus joka vie lujaa ladulla, pääkenoon ja menoks, jo neljäs vuosikymmen huipulla, siinä on monelle yrittämistä...
- joo
Miten se onkin jaksanut puhtaana niin kauan, vaikka siitä rinnalta on kavereita pudonnut mm. veridopingin tunnustaneena (Karvonen, Teurajärvi).
- Aimo
Vuonna 1989 Lahden MM-kisoissa mitatut hemoglobiiniarvot miehillä olivat )keskiarvo) 148 ja korkein mitattu hb oli 154! Hartsa oli tuolloin mukana näillä hb-arvoilla ja voitti yhden mestaruuden. Nyt Lahden kisoissa urheilijoilla oli ongelmia hb 175:n kanssa, joten arvot ovat nousseet selvästi edellisistä Lahden kisoista. Luuletko, että Hartsa 150:n hb-lukemilla pysyisi huippujen vauhdissa mukana vielä kahdentoista vuoden jälkeen 42-vuotiaana? Vai onko "kehitystä" tapahtunut myös Hartsan arvoissa?
- ZeiZei
Aimo kirjoitti:
Vuonna 1989 Lahden MM-kisoissa mitatut hemoglobiiniarvot miehillä olivat )keskiarvo) 148 ja korkein mitattu hb oli 154! Hartsa oli tuolloin mukana näillä hb-arvoilla ja voitti yhden mestaruuden. Nyt Lahden kisoissa urheilijoilla oli ongelmia hb 175:n kanssa, joten arvot ovat nousseet selvästi edellisistä Lahden kisoista. Luuletko, että Hartsa 150:n hb-lukemilla pysyisi huippujen vauhdissa mukana vielä kahdentoista vuoden jälkeen 42-vuotiaana? Vai onko "kehitystä" tapahtunut myös Hartsan arvoissa?
korkeapaikan harjoittelu ym nostaa hb arvoja, "hemo" laskee. Korjaa kos olen väärässä tai ymmärsin väärin .
- Aimo
ZeiZei kirjoitti:
korkeapaikan harjoittelu ym nostaa hb arvoja, "hemo" laskee. Korjaa kos olen väärässä tai ymmärsin väärin .
Korkean paikan harjoittelu pitää hb-arvoja korkeammalla n. 2-3 viikkoa. Sen jälkeen ne palautuvat normaalille tasolle.
- justme
Sitten on viimeisetkin luottamuksenrippeet mennyt suomen (mies)hiihtoon jos se on Myllylä tai Kirvesniemi. Niitä on pitänyt suhteellisen reiluina tyyppeinä tähän asti.
Palolahti ei luultavasti kärähdä, koska sillehän on tehty se testi oman hiihtosuorituksensa jälkeen eikä ainakaan julkisuuteen ole tullut mitään poikkeavaa...
Tässä nyt pelkää, että yhteensä 6 hiihtelijää on ehtinyt saada vereensä noita aineksia, 6 pussiahan sitä löytyi ja joku ?viisas? sanoi että parhaan tuloksen saa 1pussi/1hiihtäjä... - Jeanetta
Jos nyt sen verran saan oikaista niin periaatteessahan tätä Haesia käytetään 2 pussia/mies, mutta doping-tapauksessa voi olla mahdollista että on käytetty jopa 3 pussia/hiihtäjä.
Näin sanoi niin Antidopingtoimikunnan edustaja kuin joku kuuluisa lääkärikin. Eli periaatteessa voi olla että muita ei edes kärähdä.- Pieni kulkija
Lääkäri laukusta oli löytynyt 6 tyhjää pussia ja vain 3 käytettyä neulaa joten...
- Susan
Tuntuu siltä että Myllylän silmissä on samaa avointa rehellisyyttä kuin Arsi Harjun katseessa. Intuitio ei edes epäile Myllylää.
- pulu
kärähtää. Onhan tuo jo jumalauta päivänselvää et ei noin vanha ukko enää omin voimin pärjää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741379Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431269Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521066Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551048- 51775
- 64734
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62717Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39708Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44671- 30627