Osaisitteko neuvoa, miten kirjoitetaan "Rakkauden Toivon Valo"-sanalla? Tässä on esimerkkejä;
The Light of Loveable Hope
The Light of Lovely Hope
The Light of Love Hope
Onko teillä mitään parempia käännöksiä? Esim. Timo Porri ja Markku Kenttä ovat erittäin hyviä kääntämään elokuvien tekstityksiä. Kiitos, jos osaisitte neuvoa minua.
The Light of Loveable Hope
The Light of Lovely Hope
The Light of Love Hope
Onko teillä mitään parempia käännöksiä? Esim. Timo Porri ja Markku Kenttä ovat erittäin hyviä kääntämään elokuvien tekstityksiä. Kiitos, jos osaisitte neuvoa minua.
Vastaukset 15
Vanhimmat
of the desired love.
the hope in love.
the trust in love.
Vision of the trust in love.
Vision of the hopeful love.
Vision of the love in hope.
Light in trusful love.
Light in hopeful love
Glimpse of trustful love.
>Osaisitteko neuvoa, miten kirjoitetaan "Rakkauden Toivon Valo"-sanalla?
Osaatko sinä selittää, mitä tuo yläoleva kysymyslause tarkoittaa suomeksi?
Lisäksi: otsikossa olet vailla englanti-suomi-käännöstä, mutta haluat ilmeisesti sittenkin englanninkielisen käännösvastineen kolmesta suomenkielisestä sanasta koostuvalle käsittämättömälle käsitteelle? Eikö silloin pitäisi puhua suomi-englanti-käännöksestä?
Hämärää ja nurinkurista.
että kun on toive saada rakkautta on elämä valoisampaa......
Suomi-Englanti pitäisi mennä näin, meni vähän hassusti.
Se tarkoittaa sitä, että ihmiset eivät saa menettää toivoa. Uskottomuus, kiusaamiset, perheväkivalta, lasten kaltoinkohtelut, ym. Se on vähän monimutkaista selitystä, mutta kaikkein tärkein asia on se, että yritetään antaa anteeksi, siksi käytän tuota sanaa Rakkauden Toivon Valo.
Jos oikein käsitin, käännös voisi hyvinkin kuulua: The Light of Hope in Love.
hope 'n light of love (n'=and, edellinen, koska toivo ja valo kuuluvat yhteen). Käyttääkö 'n lyhennystä vai "and" riippuu siitä, minkä tyylistä tekstiä väsäät - onko puhekieltä vai jotain virallisempaa...
Tämä on asiaa asian vierestä.
Kolmiyhteydestä ”usko, toivo ja rakkaus” kaksi on ollut käytössä suomenkielisinä etuniminä, Toivo varsin yleisenäkin. Usko ja Toivo ovat meillä miehen etunimiä.
Venäjän kielessä usko, toivo ja rakkaus ovat kaikki naisten nimiä: Вера = Vera (usko), Надежда = Nadežda (toivo) ja Любовь = Ljubov (rakkaus).
Viime sotiemme ajan historiaan perehtyneet eivät ole välttyneet törmäämästä kahden Päämajan toiminnassa ja sittemmin ns. asekätkentäjutussa vaikuttaneen upseerin nimiin: Valo Konstantin Nihtilä ja Usko Sakari Haahti. Myös Valo on siis ollut meillä käytössä etunimenä.
Moni varttuneempi palstalainen muistanee takavuosien julkkispsykiatrin nimeltä Armo Hormia. Hän sai joskus potilaikseen Turun Kupittaan mielisairaalaan pariskunnan, jonka miesosapuoli oli nimekäs kirjailija, runoilija ja kääntäjä. Vähän aikaa pariskunnan kanssa tekemisissä oltuaan armon psykiatrimme kivahti näille: ”Painukaa helvettiin täältä, tehän olette ihan hulluja!”
Rakkautta en varmastikaan saa tällä sönkötyksellä osakseni, mutta toivon edes jonkun saavan tästä vähän valoa.
Sönkötän asian vierestä vielä vähän lisääkin.
Päivän Hesarin SYNTYNYT-osastosta löytyi pienokainen, jonka kerrottiin tänään saavan kasteessa nimen
IIRIS VALO.
Vilkaisin uteliaisuuttani Väestörekisterikeskuksen nimipalvelua ja löysin edellä mainitsemistani etunimistä tällaista tilastotietoa (etunimitilastoja pidetty 1800-luvun puolelta lähtien):
Rakkaus: 1 mies, 2 naista (kaikki annettu ajanjaksolla 1900–1919)
Armo: 323 miestä, 11 naista
Valo: 463 miestä, 10 naista
Usko: 2.451 miestä, 0 naista
Toivo: 51.437 miestä, 5 naista (kaikki naiset saaneet nimensä ennen vuotta 1919)
Valo-etunimeä on annettu tytöille viime vuosikymmeninäkin, esim. 4:lle ajanjaksolla 2000–2009. Tänään nimensä saanut Iiris Valo on siis melkoinen harvinaisuus!
ehkä tuo, "light of loving hope", kuvaisi parhaiten mitä haluat viestittää.
Viestisi on täysin käsittämätön. Miten voi kääntää "sanan" (tarkoitatko ilmaisua?), jota ei voi ymmärtää suomeksikaan?
Sivumennen sanoen: kielten nimet kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
Monessa fiktiivisissä TV-sarjoissa, varsinkin seikkailuun sijoittuvat sanat käytetään useimmiten aina alkukirjaimina. Isot alkukirjaimet ovat myös käytössä musiikin nimillä esim. My Heart Will Go On.
on eri oikeinkirjoitussäännöt kuin suomen kielessä. Rakkauden Toivon Valo ei ole englanninkielinen biisin nimi. - Kielten nimet kirjoitetaan suomen kielessä pienellä (ja englannissa isolla).
Niin, ja 'Rakkauden Toivon Valo' ei ole sana, vaan kolme sanaa.
The dawn of wish for love... ugh.