cooper testi tulos paremmaksi

elikkä tarkotuksena on parantaa cooper tulosta pelkästään ja aikaa on noin 4kk,ennätys on noin 2850 ja se 3000m tarvis saada rikki :).pk lenkkijä teen nyt tällä hetkel 2 kertaa viikos (syke 135-150) ja kerra yhen kovemman lenkin,pian ois tarkotus ottaa vedot mukaan ja niistä oliski kysymys..jos tälläsel kunnol lähtee tekee 400m vetoja 3-6 kertaa nii millaseen aikaa ne ois hyvä saada? entä 1000m vedot? jos niit tekee sen 2-4 kpl..onko jollain hyvää tietoo mikä on parastapa treenata "maitohappokestävyyttä" jaloille,ku ne menee melko nopeasti ihan hapoil ku alkaa juoksee kovempaa.:(,,kiitoksia etukäteen vastauksista
71959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

treenaat liian kovalla sykkeellä nuo peruskuntolenkit, pidä niillä syketaso 130-140 välillä, niin alkaa tulla tulosta, ja tuo maitohappokestävyys paranee. Se kovempi lenkki sitten 170 sykkeellä.

Äänestä
  • Syke on niin yksilöllinen asia, että aloittajan pohjatiedoilla ei voi sanoa juuta tai jaata tuosta sykkeestä.

    Itsellä PK-alue lienee vähän yli 150 sykkeeseen asti ja VK siitä sitten parikymmentä lyöntiä ylöspäin. Eli vaikka
    oma ikä on kesällä 48 niin nuo 135-150 välin lenkit ovat minulla PK alueella.

    Sitten noiden vetojen vauhtiin: 1000 vedot sinne Cooperin tavoitevauhdin tienoille (tai vaikkapa vähän nopeammin), vedät vaikkapa kolme toistoa; 400 vedot 5 s / kierros kovempaa.

    Äänestä

  • yksilöllinen asia kirjoitti:

    Syke on niin yksilöllinen asia, että aloittajan pohjatiedoilla ei voi sanoa juuta tai jaata tuosta sykkeestä.

    Itsellä PK-alue lienee vähän yli 150 sykkeeseen asti ja VK siitä sitten parikymmentä lyöntiä ylöspäin. Eli vaikka
    oma ikä on kesällä 48 niin nuo 135-150 välin lenkit ovat minulla PK alueella.

    Sitten noiden vetojen vauhtiin: 1000 vedot sinne Cooperin tavoitevauhdin tienoille (tai vaikkapa vähän nopeammin), vedät vaikkapa kolme toistoa; 400 vedot 5 s / kierros kovempaa.

    tietysti, mutta nuo oireet viittaavat tuohon mistä kirjoitin. Paljonko sinulla on maximisyke?

    Äänestä

  • kunkunkuntoilemaan kirjoitti:

    tietysti, mutta nuo oireet viittaavat tuohon mistä kirjoitin. Paljonko sinulla on maximisyke?

    Maksimi on lähes 200. VK-yläraja on varmasti yli 170 kun puolikkaan
    toisella puoliskolla ei viimeksi alle 170 syke edes käväissyt.

    Äänestä

4 kertaa viikossa treenaat peruskestävyyttä jatkossa, 30-45min kerrallaan, sykkeellä 120-150 ja muutat sen kovan lenkin vaikka joka toinen viikko pitkäksi kevyeksi, n. puolitoista tuntia. Tätä teet lumien sulamiseen asti. Vauhdit sulla pitäis olla 6.00/km ja hitaampia, ehkä aina tuonne 8-9min/km asti, riippuen miten kestävä olet. Paitsi siinä kovassa, joka voi olla lähemmäs 5.00/km, riippuen tietysti, miten pitkä se on.

Voit korvata 2 lenkeistä perinteisellä hiihdolla, mutta niiden pitäis olla vähintään tunti. Ja joskus voisit huvikseen hiihdellä hitaasti yli 2 tuntia ja juosta päälle vähän irrottavaa.

Jos tuntuu tyhmältä juosta vaan hiljaa, niin ei oo kiellettyä joka toisen lenkin lopussa vetää vaikka 1-2km kovempaa. Afrikkalaisetkin juoksee kevyitä lenkkejä usein silleen, että alussa hitaasti ja lopussa kovaa. Jos kokonaisuus on kevyt, se ei kuluta, vaan kehittää.

Sitten huhtikuun alusta: et muuta harjoittelua mitenkään muuten, mutta teet siinä kuukauden aikana n. 5kpl niitä tonnin vetoja vaikkapa maantiellä tai pyörätiellä (koska tuskin maasto tai rata on sula ja matto on muuten vaan turha vehje) 2 minuutin hölkkäpalautuksella esim 3x1000m silleen, että eka veto on n. 4.30/km tai kovempi ja viimeinen "täysillä". Se pitäis kai mennä johonkin 3.45-4.00/km haarukkaan suht helposti, mutta jos menee kovempaa helposti, niin sitten menee. Niitä yhtäjaksoisia reippaitakin voi olla ohjelmassa, sulalla jo alle 5min/km menee varmasti.

Lisäksi kantsii tehdä 2-3krt viikossa lihaskuntoa kehon omalla painolla (vatsat, päkiöillenousu, etunojapunnerrukset) kohtuu pitkiä sarjoja mutta ei ihan väsymykseen asti, vaan silleen "vahvistavasti". Päkiöillenousu on paras tapa treenata pohkeiden maitohappokestävyyttä, joka ei kuitenkaan ole kovinkaan oleellinen asia cooperin juoksussa. Kymmenen kertaa tärkeämpää on hyvä aerobinen kestävyys, joka sinun pitää rakentaa, että cooperin tulokset paranevat selvästi.

Jos teet nää niin tulee todella iloisia yllätyksiä, ei 3000 riitä lähellekään. Miksi tyytyä, kun vähän työskentelemällä voi saada paljon parempaa? Ja se työskentely on tässä tapauksessa paljon mukavampaa, ei mitään veren maku suussa paikallaan ähkimistä jossain matolla tai tunkkaisessa hallissa. Ja peruskuntokin paranee, mikä on ihmisen kannalta tärkeämpää kuin joku cooper. Nuo ei oo ees pitkiä, vaan aloittelevan kuntoilijan mukavaa treeniä, n. 40-50km/viikko juoksua eli tosi vähän, tärkeintä on tapauksessasi säännöllisyys. Jos tuntuu, että haluat juosta enemmän, niin siitä vaan, mutta sinun tasoisen juoksijan ei missään nimessä vielä 70-100km/viikkoja kannata lähteä ylittämään, varsinkaan säännöllisesti. Joku 50-70 keskimäärin on nyt tälle keväälle sellainen kattoraja. Sitten myöhemmin vaikka miten paljon, jos innostut.

400 vetoja et tarvitse vielä ollenkaan. Voihan niitä sen cooperin jälkeen käydä joskus huvikseen tekemässä. Mutta parempi on tehdä esim 13x200/200, vauhti säilyy, eikä mee niin hapoille.

Äänestä

Ei juoksusta tarvitse tehdä noin vaikeaa hommaa kun puhutaan lähinnä kuntoilusta eikä kilpaurheilusta. Ekaksikin nakkaat sykemittarin pois käytöstä ja tyydyt ottamaan lenkeilläsi vain ajan. Käyt lenkillä noin 10 kilsaa/ kerta kuudesti viikossa. Yhden lenkin voit juosta hieman pidempänä jos haluat. Vauhdit lenkeillä aivan puhtaasti fiiliksen mukaan, mutta kuitenkin vauhtia vaihdellen. Joku lenkki hiljaa, joku hieman reippaammin, välillä lyhyitä spurtteja ja välillä hieman pidempiä. Älä kuitenkaan ota kävelyaskelia vaikka tuntus kurjalta, jotta kovuus kasvaa. Varmasti menee cooperissa 3000 tonnia rikki näillä ohjeilla.

Äänestä
  • Edellinen viesti on juuri sitä, mitä otsikkokin. Kun aloittelijaa käskee nakkaamaan sykemittarin pois ja juoksemaan 60-65 km / vko "fiiliksen mukaan vauhtia vaihdellen", vauhti ja syke karkaa varmasti liian kovaksi ja kokonaisrasitusta tulee aivan liikaa. Seurauksena on väsymys, ylikunto ja vammautuminen. Toki jos tuosta selviää, 3000 m Cooperissa onnistuu. Todennäköisesti vain juoksut loppuu syystä tai toisesta ennen sitä.

    4000m:n viesti on asiaa, niillä ohjeilla pääset varmasti tavoitteeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


m 20 kirjoitti:

elikkä tarkotuksena on parantaa cooper tulosta pelkästään ja aikaa on noin 4kk,ennätys on noin 2850 ja se 3000m tarvis saada rikki :).pk lenkkijä teen nyt tällä hetkel 2 kertaa viikos (syke 135-150) ja kerra yhen kovemman lenkin,pian ois tarkotus ottaa vedot mukaan ja niistä oliski kysymys..jos tälläsel kunnol lähtee tekee 400m vetoja 3-6 kertaa nii millaseen aikaa ne ois hyvä saada? entä 1000m vedot? jos niit tekee sen 2-4 kpl..onko jollain hyvää tietoo mikä on parastapa treenata "maitohappokestävyyttä" jaloille,ku ne menee melko nopeasti ihan hapoil ku alkaa juoksee kovempaa.:(,,kiitoksia etukäteen vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu