http://www.scribd.com/doc/13057928/Planets-acceleration-and-orbital-decay
Lueskelin tätä ja silmään iski: All planets exhibit an acceleration in their orbits and falling toward the sun. The current rate of the earth orbit decay is 20 m/year.
Tarkoittaako tämä sitä että Maa oli miljardeja vuosia sitten miljoona kilometrejä kauempana auringosta? Eikö se vaikuttaisi planeettamme lämpötiloihin liikaa elämän ylläpitämiseen?
Varmasti missaan jonkun tärkeän pointin mutta sen takia täältä kysynkin.
Maan kiertorata
4
507
Vastaukset
- elokehä on laaja
Miljoona kilometriä ei ole kovin paljon kun maan keskietäisyys auringosta on luokkaa 150 miljoonaa kilometriä, vain prosenttien luokkaa. Maan ilmakehässä on tapahtunut vaihteluita ja näillä on ollut suuri vaikutus ilmastoon. Maa oli aika lämmin ennen happea yhteyttävien kasvien kehittymistä vaikka aurinko toimi tuolloin nykyistä pienemmällä teholla. Tätä ennen maapallolla ei ollut vapaata happea. Ilmaston vaihtelu vaikuttaa lämpötiloihin hyvin paljon. Jos Mars-planeetalla olisi kunnollinen ilmakehä niin sielläkin voisi ihminen elää vaikka se on noin 50% kauempana auringosta.
- kovin optimistista
Kuitenkin jos muutos on 20m/vuosi niin 4,5miljardissa vuodessa se tekisi noin 90 miljoonaa kilometriä joka on kertaluokkaa enemmän kuin edellä pohdittu muutos.
Kaipaisi varmistusta tuollaiselle tutkimukselle ennenkuin sitä henkeensä vetää. Maapallon elämän alku noin 4 miljardia vuotta sitten lepää kuitenkin jonkin verran vahvemmalla tieteellisellä perustalla kuin jonkun yksittäisen friikin maailmankaikkeuden laajenemisen oletukselle perustuvat teoretisoinnit. Ettei vaan olisi hemmolla desimaalierotin väärässä paikassa. - airfoil joka ei kirj
kovin optimistista kirjoitti:
Kuitenkin jos muutos on 20m/vuosi niin 4,5miljardissa vuodessa se tekisi noin 90 miljoonaa kilometriä joka on kertaluokkaa enemmän kuin edellä pohdittu muutos.
Kaipaisi varmistusta tuollaiselle tutkimukselle ennenkuin sitä henkeensä vetää. Maapallon elämän alku noin 4 miljardia vuotta sitten lepää kuitenkin jonkin verran vahvemmalla tieteellisellä perustalla kuin jonkun yksittäisen friikin maailmankaikkeuden laajenemisen oletukselle perustuvat teoretisoinnit. Ettei vaan olisi hemmolla desimaalierotin väärässä paikassa.Muistanko väärin että aurinko olisi ollut hitusen kuumempi alussa, kuin nyt. Jolloin kauempana oleminen olisi ollutkin suotavaa.
Kuten tekstissä lukee, kyseessä on siis hypoteesi, jonka mukaan universumin laajeneminen vaikuttaisi havaittavasti Aurinkokuntaamme ja muihin vastaaviin systeemeihin. Tekstissä sanotaan ihan selvästi, että jos hypoteesi pitäisi paikkaansa, niin silloin Maan keskietäisyyden Auringosta pitäisi vähetä 17,7 metriä joka vuosi.
En vielä lähtisi julistamaan absoluuttisena totuutena hypoteesia, joka ei ole saanut kokeellista varmistusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata1093233Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2482046Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois631974- 1361869
Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641382- 961285
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻931247- 611205
- 591177
- 701063