Opiskelijabudjetin laihdutusherkut????

TragedySix

Opiskelijabudjetin laihdutusherkut??

4

1186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tagron

      opiskelijalle vähällä budjetilla löytyy kyllä. Esim. Ehrman rasvaton maitorahka (0.2%). Siihen lisätty n.s. raakamehu (löytyy light-versioina) esim. pirkka ja rainbow-tuotteet eri makuisena. Voit lisätä myös hedelmiä, mutta ei banaania eikä viinirypäleitä. Ananasmurska omassa liemessään on oivallinen lisä tähän maitorahkaan. Maitorahkaan voit myös sekoittaa oboy-kaakaojauhtetta, jos pidät suklaan mausta.

      Keitä erinlaisia keittoja, esim.kukkakaalista ja parsakaalista tulee ruokaisia keittoja kun keität nämä kaalit maidossa ja sitten soseutat. Näkkileipä on hyvä lisä samoinkuin ruisleipä ja nämä eivät maksa kovin paljon.
      Lidl on kauppa josta saat edullisia vihanneksia pakkasaltaasta samonkuin tuoretiskiltäkin. Tuotteet ovat ihan hyviä ja edullisia. Onnea matkaan.

    • Tavallinen nainen

      Gulassi-keitto (6 annosta):
      400g porsaanlihaa
      2-3 sipulia
      2 rkl jauhoja
      1,5l lihalientä
      3-4 isoa porkkanaa
      2 paprikaa
      2 suolakurkkua
      chiliä, paprikajauhetta, suolaa, pippuria

      Paista porsaanliha. Lisää sipulit ja ruskista ne. Lisää pannulle jauhot. Siirrä ruskistetut possusuikaleet ja sipulit pannusta suureen kattilaan. Lisää vesi ja liemikuutio. Anna kiehua 15min.. Kuori ja pilko porkkanat. Lisää porkkanat kiehuvaan veteen. Pilko paprika ja suolakurkut, lisää veteen. Anna kiehua kunnes porkkanat ovat pehmeitä. Mausta chilillä ja paprikajauheella.

      Chili con carne (4 annosta):

      400g naudanlihaa
      140g pekonia
      2-3 sipulia
      2 valkosipulinkynttä
      1 paprika
      1 chilipalko
      2-3 tomaattia
      purkki tomaattimurskaa
      korianteria, pippuria, suolaa

      Ruskista liha kasarissa, lisää sipuli ja valkosilpuli ja chili ja anna niiden pehmeytyä pannulla. Lisää pekoni, paprika, pilkotut tomaatit ja suola sekä pippuri. Lisää tomaattimurska ja anna porista n. 20min. Lisää lopuksi tuore korianteri.

      • mitähän ajoi takaa

        onko tuo käsitys hyvästä, nuohan nyt ovat ihan tavallisia opiskelijaruokalan ruokia.


    • jos kuitenkin

      Lidl on vastaus melkein kaikkeen edulliseen. Linessan suukot, mutta ei ne kyllä maistu yhtään miltään. Jos kalorimäärä on rajoitettu, ei siihen pitäisi uhratakaan mitään sokerikaloreita, vaan nauttia nautinnot lämpimistä ruoista.

      Lidlin maustetut rasvattomat rahkat, koko purkki kerralla, 500 g menee alle paastokalorimäärän (/vrk). Mutta pitääkö se nälkää, se on kokonan toinen juttu, jos pistelee pelkkää proteiinia. Kirsikkaa, mansikkaa, hedelmää (jossa persikkaa), vaniljaa, joten vaihteluakin saa.

      Ellei sen tarvitse olla makeaa, aika monia ruoka-annoksia kuitenkin voi syödä, edullisesti, vähän yli eurolla, alle kahdella joka tapauksessa. - Eipä tosin opiskelijalounaskaan enempää maksa.

      Melkein söisin oikeita ruokia ja välttäisin kaikkea makeaa, ettei tule sorruttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe