Opiskelijabudjetin laihdutusherkut??
Opiskelijabudjetin laihdutusherkut????
TragedySix
41242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
opiskelijalle vähällä budjetilla löytyy kyllä. Esim. Ehrman rasvaton maitorahka (0.2%). Siihen lisätty n.s. raakamehu (löytyy light-versioina) esim. pirkka ja rainbow-tuotteet eri makuisena. Voit lisätä myös hedelmiä, mutta ei banaania eikä viinirypäleitä. Ananasmurska omassa liemessään on oivallinen lisä tähän maitorahkaan. Maitorahkaan voit myös sekoittaa oboy-kaakaojauhtetta, jos pidät suklaan mausta.
Keitä erinlaisia keittoja, esim.kukkakaalista ja parsakaalista tulee ruokaisia keittoja kun keität nämä kaalit maidossa ja sitten soseutat. Näkkileipä on hyvä lisä samoinkuin ruisleipä ja nämä eivät maksa kovin paljon.
Lidl on kauppa josta saat edullisia vihanneksia pakkasaltaasta samonkuin tuoretiskiltäkin. Tuotteet ovat ihan hyviä ja edullisia. Onnea matkaan.
Gulassi-keitto (6 annosta):
400g porsaanlihaa
2-3 sipulia
2 rkl jauhoja
1,5l lihalientä
3-4 isoa porkkanaa
2 paprikaa
2 suolakurkkua
chiliä, paprikajauhetta, suolaa, pippuria
Paista porsaanliha. Lisää sipulit ja ruskista ne. Lisää pannulle jauhot. Siirrä ruskistetut possusuikaleet ja sipulit pannusta suureen kattilaan. Lisää vesi ja liemikuutio. Anna kiehua 15min.. Kuori ja pilko porkkanat. Lisää porkkanat kiehuvaan veteen. Pilko paprika ja suolakurkut, lisää veteen. Anna kiehua kunnes porkkanat ovat pehmeitä. Mausta chilillä ja paprikajauheella.
Chili con carne (4 annosta):
400g naudanlihaa
140g pekonia
2-3 sipulia
2 valkosipulinkynttä
1 paprika
1 chilipalko
2-3 tomaattia
purkki tomaattimurskaa
korianteria, pippuria, suolaa
Ruskista liha kasarissa, lisää sipuli ja valkosilpuli ja chili ja anna niiden pehmeytyä pannulla. Lisää pekoni, paprika, pilkotut tomaatit ja suola sekä pippuri. Lisää tomaattimurska ja anna porista n. 20min. Lisää lopuksi tuore korianteri.
onko tuo käsitys hyvästä, nuohan nyt ovat ihan tavallisia opiskelijaruokalan ruokia.
Lidl on vastaus melkein kaikkeen edulliseen. Linessan suukot, mutta ei ne kyllä maistu yhtään miltään. Jos kalorimäärä on rajoitettu, ei siihen pitäisi uhratakaan mitään sokerikaloreita, vaan nauttia nautinnot lämpimistä ruoista.
Lidlin maustetut rasvattomat rahkat, koko purkki kerralla, 500 g menee alle paastokalorimäärän (/vrk). Mutta pitääkö se nälkää, se on kokonan toinen juttu, jos pistelee pelkkää proteiinia. Kirsikkaa, mansikkaa, hedelmää (jossa persikkaa), vaniljaa, joten vaihteluakin saa.
Ellei sen tarvitse olla makeaa, aika monia ruoka-annoksia kuitenkin voi syödä, edullisesti, vähän yli eurolla, alle kahdella joka tapauksessa. - Eipä tosin opiskelijalounaskaan enempää maksa.
Melkein söisin oikeita ruokia ja välttäisin kaikkea makeaa, ettei tule sorruttua.