Talvi 2002-2003 oli kylmä talvi. Vielä emme tiedä oliko se kylmempi kuin kuluva talvi. Se oli kuitenkin muita vuosikymmenen talvia kylmempi. Tässä vertailun vuoksi talven 2002-2003 lämpötilat Helsingissä.
http://i49.tinypic.com/312iy6q.png
http://i49.tinypic.com/312iy6q.png
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ainakin tämä tammikuu tulee todennäköisesti olemaan vuoden 2003 tammikuuta kylmempi. Joulukuu 2002 oli pari astetta tämän talven joulukuuta kylmempi, ja helmikuu 2003 oli melko lauha tai keskimääräinen. Hyvinkin mahdollista, että kuluva talvi on vuosituhannen kylmin talvi.
"Ainakin tämä tammikuu tulee todennäköisesti olemaan vuoden 2003 tammikuuta kylmempi."
Tammikuussa 2003 mitattiin yli 40 asteen pakkasia, tässä tammikussa semmoisiin lukemiin ei päästä, sen uskallan jo sanoa. Hyvä, jos hätyytellään edes 30 pakkasastetta. 30 astetta pakkasta ei ole yhtä paljon, kuin 40 astetta pakkasta, jokainen peruslaskuopin hallitseva kyllä tuon asian älyää. Siispä johtopäätös: tämä tammikuu ei voi mitenkään olla niin kylmä kuin vuoden 2003 tammikuu.
Nyt Helsinki Malmi -23 pakkasta. Vasta puoli tuntia sitten tuuli tyyntyi, joten pakkanen kiristynee. Taitaa tulla kylmempää ainakin hetkellisesti mitä oli talvella 2002-2003 parhaimmillaan.
Jyväskylässä on tällä hetkellä meneillään 5.-7. kylmin tammikuu kuten myös etelärannikolla. Ei sentään vielä kaikkien aikojen kylmin tammikuu, mutta yksi kylmimmistä joka tapauksessa. HARVINAISEN kylmä.
Luonto antaa turpaan taas kerran
"Taitaa tulla kylmempää ainakin hetkellisesti mitä oli talvella 2002-2003 parhaimmillaan."
Talvella 2003 kylmin lämpötila oli -41,9 astetta. Tänä vuonna ei olla rikottu vielä edes 40 asteen rajaa, ja sääennuste ei lupaile tuollaisia kelejä, joten niin kylmää kuin vuonna 2003 oli, ei tule.
Tässä päivitetty kuva. Mukana nyt myös minimi- ja maksimilämpötilat.
http://i45.tinypic.com/28icf0g.png
Jos jollain on tietoa mistä saisi tämän talven päivittäiset luvut, laittakoon linkkiä.