Da vincin omakuva???

13172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

vain maalannut itsensä naisena, kuten joku tutkijaryhmä epäileekin. Jos sillä oli vaan sen sorttinen huumorintaju, että se oli hänestä jotenkin erityisen huvittavaa ja ajatteli, että pakko se on sitten muidenkin mielestä olla :)

Äänestä

tosiaan ainakin sille joka keksi järjestää tuon tutkimuksen.
Tuon varjolla pääsee joku rahastamaan kunnolla taas kaikenmaailman tukia ja kulttuuriapurahoja kulukorvauksia omaan taskuunsa.Maksamaan pääsee teoriassa koko EU:n väestö jostain kulttuuri rahastostahan tuohonkin muun muassa tullaan euroja lypsämään.Toivottavasti koko projektin loppusumma ilmoitetaan totuuden mukaisesti julkisuudessa.
Uskoisin sen olevan moninkertainen siihen verrattuna mitä se todellisuudessa olisi.

Äänestä
  • zzzz..... Häh?

    Äänestä

törkeetä mennä kaiveskelemaan hautaa auki vain siksi, että uteliaisuus voittaa moraalin.

Äänestä
  • ja vielä vähemmän hyväksyttävää yllämainitsemastani syystä.

    Äänestä

  • almasty kirjoitti:

    ja vielä vähemmän hyväksyttävää yllämainitsemastani syystä.

    avataanko hauta... ei se siitä mitään tiedä kumminkaan. Mutta siinä olet oikeassa, että todellinen hyöty menee lähinnä haudanavaajan haltuun. Tuo ei ehkä niinkään ole tiedettä, vaan insinöörismiä ja markkinointia, kuten kaikki muukin nykyään tiede-sanaa sivuava.

    Äänestä

Da Vincistä DNA näytteen ja verrata Mona-Lisan DNA:han? Vitsi vitsi

Vaikka pääkallosta tehtäisiin tuo väitetty muodostus, ei se takaa varmaa lopputulosta.
Sinänsä Da Vinci maalasi Mona Lisaa neljä vuotta Italiassa ja Ranskassa.

Äänestä

Taiteilijathan ovat aina, kautta aikojen tehneet "itsensä näköistä" taidetta. Usein henkilöt, joita he maalaavat, jo tahattomasti muistuttavat jollain tavalla heitä itseään. Tämä liittynee siihen, että ihmisiä miellyttää ylipäätään muissa ihmisissä jokin samankaltaisuus kuin itsessä..

Äänestä

Entäs jos se on ihan päästä heitetty koko hymy?

Kunhan tikusta saadaan taas asiaa tai sitten tällainen moukkendaali ei ymmärrä tutkimuksen tarpeellisuutta.

Äänestä
  • Tätä asiaahan on pohdittu jo vaikka kuinka kauan. Silti minua kiinnostaisi sellainen tutkimus, jossa yritettäisiin saada selville miksi Mona Lisa on niin kiehtova ja salaperäinen. Miksi muotokuva on maailman tunnetuin maalaus? Hienohan se on, mutta "vain" muotokuva(?).

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Tätä asiaahan on pohdittu jo vaikka kuinka kauan. Silti minua kiinnostaisi sellainen tutkimus, jossa yritettäisiin saada selville miksi Mona Lisa on niin kiehtova ja salaperäinen. Miksi muotokuva on maailman tunnetuin maalaus? Hienohan se on, mutta "vain" muotokuva(?).

    ton asian avaamiseen tarvittaisiin paikalle taiteen ystävä, joka maalailisi siveltimen tarkoin sanankääntein mikä siinä muotokuvassa kiehtoo...Joo ei tapahdu täällä.

    Äänestä

  • tosivaitaru kirjoitti:

    ton asian avaamiseen tarvittaisiin paikalle taiteen ystävä, joka maalailisi siveltimen tarkoin sanankääntein mikä siinä muotokuvassa kiehtoo...Joo ei tapahdu täällä.

    että aavistaakohan kukaan että hän itse on naisena. Varmaan mielissään huijaamisestaan.

    Äänestä

Vittu, että pitää olla idiootti, että viittin edes tässä aloituksessa näyttäytyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


roosamaj kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kulttuuri.shtml/arkistot/kulttuuri/2010/01/1041132

Onko Mona Lisa Leonardo Da Vincin omakuva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu