Ruisleipä vaiko riisikakku?

pööööpö

Kumpi parempi laihduttajan kannalta, siivu ruisleipää runsailla päällisillä vai riisikakku, samoilla runsailla päällisillä?

3

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiloklubilainen

      ruisleipä on parempi, koska se runsaskuituisena pitää paremmin nälkää poissa. Lisäksi se on terveellisempi. Riisikakuissa ei ole juuri mitään ravintoaineita.

      • Vanha Jojo

        Lisäisin ympäristönäkökohdan: ruisleivän raaka-aine kasvaa lähempänä (vaikkei kotimainen rukiin tuotanto ihan riitäkään Suomen kulutukseen), riisi rahdataan toiselta puolen maapalloa.

        Ei kannata tuijottaa pelkkiin kaloreihin, kannattaa ottaa huomioon myös ravinteet, jotka kalorimäärään sisältyvät. Siinä mielessä riisikakku on melkoisen tyhjää ravintoa.


    • Suomen ihastunein

      Millaisia ne päälliset sitten olisivat? Kurkkua, tomaattia, salaattia tai muita kasviksia, vaiko useita viipaleita juustoa ja/tai kinkkua/leikkeleitä tms? Muista myös valita sellainen ruisleipä, jossa on paljon rukiita (vaikka 100%) eikä mitään vehnäjauhoilla tms. jatkettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      165
      5156
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      195
      4083
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3725
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      65
      3062
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3000
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1997
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1757
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      36
      1499
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1434
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe