Ilmasto on lämmennyt viimeisen sadanvuoden aikana hieman. 2000 luvulla ei kuitenkaan ole lämpenemistä tapahtunut juuri ollenkaan.
Täällä tuntuu olevan tappelu siitä lämpeneekö vai ei.Turhaa keskustelua. Jos lämpenee edelleen ennen tulevaa jääkautta, meidän on keskityttävä suojautumaan ongelmilta joita se aiheuttaa. Lämpenemiseen kun ihminen ei voi vaikuttaa millään lailla tekemisillään tai tekemättä jättämisillään kuin promillen verran.
Älkää sanoko, todista se. Tämä on kaikkien tilastojen yhteenveto, eikä edes salatiedettä.
Täällä tuntuu olevan tappelu siitä lämpeneekö vai ei.Turhaa keskustelua. Jos lämpenee edelleen ennen tulevaa jääkautta, meidän on keskityttävä suojautumaan ongelmilta joita se aiheuttaa. Lämpenemiseen kun ihminen ei voi vaikuttaa millään lailla tekemisillään tai tekemättä jättämisillään kuin promillen verran.
Älkää sanoko, todista se. Tämä on kaikkien tilastojen yhteenveto, eikä edes salatiedettä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kertokaa minulle nyt onko tämä maapallon kylmeneminen näin rajusti ihmisen aikaansaamaa jos niin minkälasesta toiminnasta silloin on kyse,pitää saada tietää,että osaan toimia oikein koska en halua uutta jääkautta tänne.
Pitääkö alkaa keräämään rahaa ,että saadaan kylmeneminen loppumaan ajoissa?
Kerrotkos, missä kohdassa ja millä tavalla se "kylmeneminen" näkyy esimerkiksi tuolla:
Suomi:
http://www.fmi.fi/kuvat/vuosikeskilampotilapoikkeama.png
Maailma:
http://www.fmi.fi/kuvat/maapallonkeskilampo_600px.jpg
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/Fig.A2.lrg.gif
http://www.research.noaa.gov/climate/images/observing2.gif
http://www.ncdc.noaa.gov/img/climate/research/global-jan-dec-error-bar-pg.gif
http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/globalwarming/images/temp-anom-larg.jpg
http://www.cru.uea.ac.uk/cru/info/warming/gtc2008.gif
http://discover.itsc.uah.edu/amsutemps/execute.csh?amsutemps 001
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/get-file.php?report=global&file=map-blended-mntp&byear=2009&bmonth=1&year=2009&month=12&ext=gif
"Jos lämpenee edelleen ennen tulevaa jääkautta, meidän on keskityttävä suojautumaan ongelmilta joita se aiheuttaa."
Mistäs päättelet, että se tulee. Jääkausi on estettävissä, riippuen toki, milloin se tulee. Jos jääkausi tulisi huomenna, niin silloin sitä ei pystyttäisi estämään. Mutta jos jääkausi tulee vasta joskus 100 000 vuoden päästä, niin eiköhän ihminen ole silloin jo keksinyt keinon, jolla estää jääkausi.
"Lämpenemiseen kun ihminen ei voi vaikuttaa millään lailla tekemisillään tai tekemättä jättämisillään kuin promillen verran."
Ei voikaan - VIELÄ. Nykyihminen ei todellakaan pysty vaikuttamaan ilmastoon, mutta katsotaan tilannetta uudestaan muutaman tuhannen/kymmenen tuhannen vuoden kuluttua. Eiköhän silloin jo löydy sellaiset pelit ja vehkeet, joilla ihminen voi luoda tälle planeetalle minne tahansa ja milloin tahansa juuri sellaisen ilmaston, kuin itse haluaa.
Kuulostaa ehkä uskomattomalta ja huvittavalta nykyihmisen mielestä, mutta se on täysin mahdollista. Kun esimerkiksi kun maailmassa otettiin joskus alle 100 vuotta sitten käyttöön maailman ensimmäinen tietokone, niin silloin arvioitiin, että maailmassa ei koskaan tule tietokoneita olemaan viittä kappaletta enempää. Uskottiin todella, että 5 kpl tietokoneita riittää tyydyttämään koko maailman tietokonetarpeet ikuisesti. Noh, jokainen voi katsoa nykytilannetta, ja miettiä, että kuinka hyvin tämä ennuste pitääkään paikkaansa. Siinä huomaa, että kuinka ihminen on erehtyväinen.
Ainoastaan se on mahdotonta, että ihminen voisi elää ikuisesti. Mikään muu ei ole ihmiselle mahdotonta.
Tulevaisuuden ihmeet puhuu asiaa. Juuri tälläistä olen ajatellut itsekkin. Omiin elinolosuhteisiin voimme tietenkin paikallisesti vaikuttaa, mutta ei me olemassa olevilla konsteilla lämpötiloja säädellä. Vielä.