Obama to End NASA Constellation Program?

4531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Obamalla taas välähtää.

Äänestä

Todennäköisintä on, että kaupallinen Falcon-9 korvaa Aries-1:n ja Constellation projektin loppu osa menee hieman uusiksi.

http://www.spacex.com/updates.php

Äänestä

http://www.nytimes.com/2010/01/29/science/space/29nasa.html

Sally K. Ride, a former astronaut who served on the blue-ribbon panel, said she was encouraged by the budget increase for NASA in light of the planned freeze on domestic spending over all.

“They plan to be sending people beyond low-Earth orbit, and they have a good formulation,” Dr. Ride said. “I think the way to evaluate this plan when it’s rolled out is to ask whether the administration has given NASA the funds for what it’s asked to do.”

“It appears to me the answer is yes,” Dr. Ride said, based on briefings she had received on the plans.

She said the administration took options the panel presented and “came up with an innovative approach for NASA.”

Siis "low-orbit" lennot, pääasiassa ISS:lle, tilataan kaupallisilta palveluntarjoajilta, pääasiassa siis SpaceX:ltä. Mutta pidempiin lentoihin tähtäävät hankkeet jatkuvat. Kuulennot alkavat uudestaan, mutta vasta sitten, kun järkevä, edullinen teknologia on käytettävissä, ehkä samoihin aikoihin avaruushissin kanssa. Minusta olisi fiksuinta panostaa:
1. Miehittämättömiin planeettalentoihin.
2. Avaruushisseihin.
3. 100% uudelleenkäytettävän, hyvin suuren (mihinkään laskeutumattoman) miehitetyn planeettaristeilijän kehittämiseen. Samalla laittella käydään ensin Kuussa, sitten Marsissa, sitten Jupiterin kuissa ym. Laskeutumiset tehdään pienillä sukkuloilla, mutta iso risteilijä pysyy aina avaruudessa. Sen propulsiotekniikka ym. uusitaan esim 15v välein, aina kun parempaa on tarjolla, mutta perusalus pysyy samana vuosikymmenestä ja lennosta toiseen.

Constellation-tyyppiset projektit voi jättää Kiinalaisille. He voivat ihan hyvin ehtiä seuraavaksi kuuhun, mutta heille on siitä vain propagandahyötyä ja rahanreikää. Suuri planeettaristelijä ja avaruushissit mahdollistavat oikean aurinkokunnan kolonialisoinnin (joskus 2050 jälkeen) , ei Constellation-tyyppinen vanhahtava puuhastelu.

Äänestä

NEKKUPOIKA PÄÄTTÄÄ VLKOISEN MIEHEN ASIOISTA NIIN KAIKKI MENEE PIELEEN.

EI MUKA OLE RAHAA MUTTA SILTI KÄYTTÄÄ SITÄ ARMEIJAAN KUIN JOKU LEOPARDIHATTU.


NEKKUPOIKA TAPPAA VALKOISEN MIEHEN UNELMAT

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ItkijäMies kirjoitti:

Olisi ollut hienoa nähdä livenä HD-kuvaa kuusta...

http://www.foxnews.com/scitech/2010/01/27/obama-budget-drop-nasa-constellation-program/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu