Näytönsäästäjä ei mene päälle

Kummaa

Olen muutaman kuukauden omistanut koneen jossa Win7 ja kertaakaan en ole nähnyt näytönsäästäjän menevän päälle, vaikka olen määritellyt kuplakuviot 3 minuuttiin.

Netissä joku saitti sanoi että joskus näytönsäästäjät voivat asentua väärään kansioon, kun niiden pitäisi olla kansiossa System32. Tästä ei näemmä ole kyse, sillä kyllä ne näytönsäästäjät löytyivät sieltä.

Myöskään netistä imuttamani merenpohjassa retkottava kello -näytönsäästäjä ei mene itsestään päälle. Pitääkö ne itse käydä klikkaamassa päälle nykyään VAI?! =(

5

2380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bBb

      Itsellä oli sama ongelma.
      Vika johtui siitä, että käytän langatonta näppäimistöä ja hiirtä (jotka estävät näytönsäästäjän päällekytkeytymisen, ainakin jos käytössä on MIcrosoftin näppäimistö ja hiiri).

      Oma ongelmani poistui yksinkertaisesti sillä, että Windows Update -sivustolta latasin/asensin Valinnaiset päivitykset.

      • Kummaa

        Itselläni on langaton Mikkisoftan hiiri, näppis on langallinen ja muuta merkkiä. Mutta häätyypä käväistä tuolla mainitsemassasi paikassa, kiitos!


      • bBb
        Kummaa kirjoitti:

        Itselläni on langaton Mikkisoftan hiiri, näppis on langallinen ja muuta merkkiä. Mutta häätyypä käväistä tuolla mainitsemassasi paikassa, kiitos!

        Mikkisoftan langaton hiiri oli syypää siihen ettei näytönsäästäjä mennyt päälle.

        Ja jos en ihan väärin muista niin jokin tälläinen

        Microsoft driver update for HID Non-User Input Data Filter

        pitäisi löytyä/ladata sieltä valinnaisista päivityksistä


    • Tänks

      Suurkiitos tästä vinkistä!
      Meinasi jo lähteä hiuksia päästä, kun syypää onkin Microsoftin langaton hiiri.

    • Pate

      Oli sama ongelma. Poistin näytönsäästäjän ja myös kaikki virransäästöarvot. Käynnistin koneen uudelleen ja palautin kaikki arvot. Nyt toimii!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      394
      5917
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      80
      5288
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4316
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3921
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3709
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      162
      3400
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3164
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      50
      3148
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2269
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2195
    Aihe