Miten ravioli

Boris G

Eroaa pelmenistä, vai eroaako?

5

2055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kstue

        On mitäänsanomaton, kysyjää aliarvioiva ja tyhmä!


    • Vaikka ravioli ja pelmeni ovat varsin samanlaisia tuotteita - yleensä lihaa ohuessa takinakuoressa - on niillä ilmeisesti eri perimä ja alkuperä. Pelmenin katsotaan olevan tyypillinen Keski-Siperian ruoka, joita voitiin valmistaa etukäteen matkalle, kestivät hyvin pakkasta ja jäätyneitä pelmenejä otettiin pussista, heitettiin kuumaan veteen ja ruoka oli valmis metsästäjälle, poropaimenelle yms.

      Venäjällä katsotaan pelmeneitten tulleen Kiinasta - kiinalaisissa nyyteissä onkin paljon samoja piirteitä. Mistä sitten raviolit ovat Italiaan tulleet - Marco Polon mukana Kiinasta kuten pastakin? Ehkä kyseessä on sama tuote, mutta eri kulkutiet.

      Raviolien ja pelmeneitten syöntitavat ovat toki varsin erilaiset. Lämpimän ilma-alan Italiassa raviolit keitetään hetimiten valmiiksi kun taas kylmän, ikiroudan Siperiassa ja muuallakin talvisessa Venäjässä pelmeneitten annettiin pakastua ja tarvittava määrä otettiin aina valmistusta varten käyttöön.

      Samoin raviolien/pelmeneitten särpimet ovat varsin erilaisia: pelmenejä syödään yleensä voisulalla ja smetanalla höystettynä kun taas ravioleihin tehdään vaikkapa tomaatti- tai juustokastike tms. mutta kyllähän niitäkin syödään vaikka vain salviavoilla maustettuna - siinäkin mielessä varsin samanlaisia.

      Olen joskus kuullut eron, jota Venäjälläkin käytetään: jos mykyssä on sisällä lähes vain lihaa ja mausteita on kyseessä pelmeni - jos taas sisältö on vähemmän lihapitoista, kasviksia yms. on kyseessä ravioli. Vähän huono määritelmä mielestäni kun pelmeneissä voi olla sisältönä paljon muutakin kuin vain lihaa: sieniä, kalaa, riisiä.. Pelmenejä saa myös keitoissa ja silloin ollaan tosi lähellä parasta ravioliperinnettä, missä raviolit tarjotaan kirkkaassa liemessä.

      Onpa olemassa jopa makeita pelmenejäkin - varenikeja.

      Itse asiassa pelmenit voidaan lukea Venäjän laajaan piirakkaperinteeseen kuuluvaksi, eräänlaiseksi sen sivuhaaraksi, joka ulottuu jopa Suomenkin puolelle - karjalainen mummoni teki pelmejä siinä, missä muitakin piirakoita.

      • Vanha kokki

        Ja arveluusi kiinan osuudesta molempiin mainittuihin ruokiin on syytä yhtyä. On varsin luonnollista että tavat valita täytteet ja tavat tarjoilla ovat aikain saatossa muuntuneet, mutta ehkäpä kuitenkin jossain hamassa menneisyydessä on ollut kyse aivan samasta ruokalajista.
        Väljästi otettuna piirakat voidaan lukea samaan luokkaan ja oikein väljästi tulkittuna myös italian kalzone ja suomalainen kukko! Kaikissa noissa varsinainen makupala kätketään erilaisen taikinasta tehdyn peitteen sisään.


      • Pk-seudulla ?
        Vanha kokki kirjoitti:

        Ja arveluusi kiinan osuudesta molempiin mainittuihin ruokiin on syytä yhtyä. On varsin luonnollista että tavat valita täytteet ja tavat tarjoilla ovat aikain saatossa muuntuneet, mutta ehkäpä kuitenkin jossain hamassa menneisyydessä on ollut kyse aivan samasta ruokalajista.
        Väljästi otettuna piirakat voidaan lukea samaan luokkaan ja oikein väljästi tulkittuna myös italian kalzone ja suomalainen kukko! Kaikissa noissa varsinainen makupala kätketään erilaisen taikinasta tehdyn peitteen sisään.

        En tarkoila valmispakkauksia kuten :
        http://www.stockmann.fi/portal/fi/herkku/reseptit_ja_menyyt/reseptit/kasvisruoat/kasvisruoat/raviolia_tomaatti-sienikastikkeessa/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe