Eroaa pelmenistä, vai eroaako?
Miten ravioli
5
1986
Vastaukset
- kstue
On mitäänsanomaton, kysyjää aliarvioiva ja tyhmä!
Vaikka ravioli ja pelmeni ovat varsin samanlaisia tuotteita - yleensä lihaa ohuessa takinakuoressa - on niillä ilmeisesti eri perimä ja alkuperä. Pelmenin katsotaan olevan tyypillinen Keski-Siperian ruoka, joita voitiin valmistaa etukäteen matkalle, kestivät hyvin pakkasta ja jäätyneitä pelmenejä otettiin pussista, heitettiin kuumaan veteen ja ruoka oli valmis metsästäjälle, poropaimenelle yms.
Venäjällä katsotaan pelmeneitten tulleen Kiinasta - kiinalaisissa nyyteissä onkin paljon samoja piirteitä. Mistä sitten raviolit ovat Italiaan tulleet - Marco Polon mukana Kiinasta kuten pastakin? Ehkä kyseessä on sama tuote, mutta eri kulkutiet.
Raviolien ja pelmeneitten syöntitavat ovat toki varsin erilaiset. Lämpimän ilma-alan Italiassa raviolit keitetään hetimiten valmiiksi kun taas kylmän, ikiroudan Siperiassa ja muuallakin talvisessa Venäjässä pelmeneitten annettiin pakastua ja tarvittava määrä otettiin aina valmistusta varten käyttöön.
Samoin raviolien/pelmeneitten särpimet ovat varsin erilaisia: pelmenejä syödään yleensä voisulalla ja smetanalla höystettynä kun taas ravioleihin tehdään vaikkapa tomaatti- tai juustokastike tms. mutta kyllähän niitäkin syödään vaikka vain salviavoilla maustettuna - siinäkin mielessä varsin samanlaisia.
Olen joskus kuullut eron, jota Venäjälläkin käytetään: jos mykyssä on sisällä lähes vain lihaa ja mausteita on kyseessä pelmeni - jos taas sisältö on vähemmän lihapitoista, kasviksia yms. on kyseessä ravioli. Vähän huono määritelmä mielestäni kun pelmeneissä voi olla sisältönä paljon muutakin kuin vain lihaa: sieniä, kalaa, riisiä.. Pelmenejä saa myös keitoissa ja silloin ollaan tosi lähellä parasta ravioliperinnettä, missä raviolit tarjotaan kirkkaassa liemessä.
Onpa olemassa jopa makeita pelmenejäkin - varenikeja.
Itse asiassa pelmenit voidaan lukea Venäjän laajaan piirakkaperinteeseen kuuluvaksi, eräänlaiseksi sen sivuhaaraksi, joka ulottuu jopa Suomenkin puolelle - karjalainen mummoni teki pelmejä siinä, missä muitakin piirakoita.- Vanha kokki
Ja arveluusi kiinan osuudesta molempiin mainittuihin ruokiin on syytä yhtyä. On varsin luonnollista että tavat valita täytteet ja tavat tarjoilla ovat aikain saatossa muuntuneet, mutta ehkäpä kuitenkin jossain hamassa menneisyydessä on ollut kyse aivan samasta ruokalajista.
Väljästi otettuna piirakat voidaan lukea samaan luokkaan ja oikein väljästi tulkittuna myös italian kalzone ja suomalainen kukko! Kaikissa noissa varsinainen makupala kätketään erilaisen taikinasta tehdyn peitteen sisään. - Pk-seudulla ?
Vanha kokki kirjoitti:
Ja arveluusi kiinan osuudesta molempiin mainittuihin ruokiin on syytä yhtyä. On varsin luonnollista että tavat valita täytteet ja tavat tarjoilla ovat aikain saatossa muuntuneet, mutta ehkäpä kuitenkin jossain hamassa menneisyydessä on ollut kyse aivan samasta ruokalajista.
Väljästi otettuna piirakat voidaan lukea samaan luokkaan ja oikein väljästi tulkittuna myös italian kalzone ja suomalainen kukko! Kaikissa noissa varsinainen makupala kätketään erilaisen taikinasta tehdyn peitteen sisään.En tarkoila valmispakkauksia kuten :
http://www.stockmann.fi/portal/fi/herkku/reseptit_ja_menyyt/reseptit/kasvisruoat/kasvisruoat/raviolia_tomaatti-sienikastikkeessa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161