Miten ravioli

Boris G

Eroaa pelmenistä, vai eroaako?

5

1938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kstue

        On mitäänsanomaton, kysyjää aliarvioiva ja tyhmä!


    • Vaikka ravioli ja pelmeni ovat varsin samanlaisia tuotteita - yleensä lihaa ohuessa takinakuoressa - on niillä ilmeisesti eri perimä ja alkuperä. Pelmenin katsotaan olevan tyypillinen Keski-Siperian ruoka, joita voitiin valmistaa etukäteen matkalle, kestivät hyvin pakkasta ja jäätyneitä pelmenejä otettiin pussista, heitettiin kuumaan veteen ja ruoka oli valmis metsästäjälle, poropaimenelle yms.

      Venäjällä katsotaan pelmeneitten tulleen Kiinasta - kiinalaisissa nyyteissä onkin paljon samoja piirteitä. Mistä sitten raviolit ovat Italiaan tulleet - Marco Polon mukana Kiinasta kuten pastakin? Ehkä kyseessä on sama tuote, mutta eri kulkutiet.

      Raviolien ja pelmeneitten syöntitavat ovat toki varsin erilaiset. Lämpimän ilma-alan Italiassa raviolit keitetään hetimiten valmiiksi kun taas kylmän, ikiroudan Siperiassa ja muuallakin talvisessa Venäjässä pelmeneitten annettiin pakastua ja tarvittava määrä otettiin aina valmistusta varten käyttöön.

      Samoin raviolien/pelmeneitten särpimet ovat varsin erilaisia: pelmenejä syödään yleensä voisulalla ja smetanalla höystettynä kun taas ravioleihin tehdään vaikkapa tomaatti- tai juustokastike tms. mutta kyllähän niitäkin syödään vaikka vain salviavoilla maustettuna - siinäkin mielessä varsin samanlaisia.

      Olen joskus kuullut eron, jota Venäjälläkin käytetään: jos mykyssä on sisällä lähes vain lihaa ja mausteita on kyseessä pelmeni - jos taas sisältö on vähemmän lihapitoista, kasviksia yms. on kyseessä ravioli. Vähän huono määritelmä mielestäni kun pelmeneissä voi olla sisältönä paljon muutakin kuin vain lihaa: sieniä, kalaa, riisiä.. Pelmenejä saa myös keitoissa ja silloin ollaan tosi lähellä parasta ravioliperinnettä, missä raviolit tarjotaan kirkkaassa liemessä.

      Onpa olemassa jopa makeita pelmenejäkin - varenikeja.

      Itse asiassa pelmenit voidaan lukea Venäjän laajaan piirakkaperinteeseen kuuluvaksi, eräänlaiseksi sen sivuhaaraksi, joka ulottuu jopa Suomenkin puolelle - karjalainen mummoni teki pelmejä siinä, missä muitakin piirakoita.

      • Vanha kokki

        Ja arveluusi kiinan osuudesta molempiin mainittuihin ruokiin on syytä yhtyä. On varsin luonnollista että tavat valita täytteet ja tavat tarjoilla ovat aikain saatossa muuntuneet, mutta ehkäpä kuitenkin jossain hamassa menneisyydessä on ollut kyse aivan samasta ruokalajista.
        Väljästi otettuna piirakat voidaan lukea samaan luokkaan ja oikein väljästi tulkittuna myös italian kalzone ja suomalainen kukko! Kaikissa noissa varsinainen makupala kätketään erilaisen taikinasta tehdyn peitteen sisään.


      • Pk-seudulla ?
        Vanha kokki kirjoitti:

        Ja arveluusi kiinan osuudesta molempiin mainittuihin ruokiin on syytä yhtyä. On varsin luonnollista että tavat valita täytteet ja tavat tarjoilla ovat aikain saatossa muuntuneet, mutta ehkäpä kuitenkin jossain hamassa menneisyydessä on ollut kyse aivan samasta ruokalajista.
        Väljästi otettuna piirakat voidaan lukea samaan luokkaan ja oikein väljästi tulkittuna myös italian kalzone ja suomalainen kukko! Kaikissa noissa varsinainen makupala kätketään erilaisen taikinasta tehdyn peitteen sisään.

        En tarkoila valmispakkauksia kuten :
        http://www.stockmann.fi/portal/fi/herkku/reseptit_ja_menyyt/reseptit/kasvisruoat/kasvisruoat/raviolia_tomaatti-sienikastikkeessa/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4168
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2701
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2212
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1863
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1833
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1390
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      62
      1265
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      114
      1213
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe