ERITTÄIN HUONO TYÖPAIKKA : PYYNIKIN TENNISKENTTIEN KIOSKI

JÄRKYTTYNYT

En suosittele kenellekkään Pyynikin tenniskenttien kahvilan ylläpitoa työpaikkana!!
Tästä työstä löytyy niin paljon huonoja puolia että aion luetella niistä tässä:

- ei sunnuntailisää palkassa
- ei iltalisää palkassa
- suuri vastuu annetaan heti ekana päivänä (opettele hinnat ja kassakoneen käyttö 10min)
- Rosendahlin rannassa toimivassa kioskissa ei ilmastointia
- kioskin siisteydestä ei ole huolehdittu hyvin
- työntekijöiden asennetta voisi parantaa
- työhön kutsutaan vain aurinkoisina päivinä
- yksin työskentely -> aurinkoisina päivinä kova kiire
- työntekijöille ei ole pukukaappeja, kunnon ruokataukoja

tässä nyt osa niistä huonoista puolista. Enkä varmasti työskentele tuossa paikassa enään ikinä! Käy ihan sääliksi jotka sinne ensi kesänä menevät!!!

EN SUOSITTELE!

12

7358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työ kunniaan!

      kertoi ilmeisistikin joku löysä teinivätys, jonka pitäisi saada kaikki ilmaiseksi ja heti?

      • Tennis + olut

        Tuosta paikasta saisi todella viihtyisän muutaman olusen ottopaikan tai viinerin ja kahvin nautiskelupaikan ... mutta sellaista siitä ei ole tehty, vessat räjähtäneet ja terassi kulahtanut.

        Ottaisi nyt joku asiakseen pistää tämä paikka kuntoon!


      • c

        Tes:ta alempi palkaus ja puutuvat lisät eivät ainakaan mulle kerro siitä, että työantaja arvostaisi työntekijää. Ensimmäinen vastaajahan voi sitten mennä sinne töihin, jos palkka houkuttelee...


      • Kerro kaikille
        c kirjoitti:

        Tes:ta alempi palkaus ja puutuvat lisät eivät ainakaan mulle kerro siitä, että työantaja arvostaisi työntekijää. Ensimmäinen vastaajahan voi sitten mennä sinne töihin, jos palkka houkuttelee...

        Ensimmäinen vastaaja luullakseni omistaa paikan.


    • olisiko kannattanut VAATIA lisät jälkikäteen työnantajalta??

    • nippelitieto

      Lisäänpä tähän parin vuoden jälkeen. Tosiaan.. sain potkut, koska pyysin kirjallista työsopimusta. Ne nuoret ketkä sinne menevät OTTAKAA selvää oikeuksistanne. Suuri helpotus, että en itse astunut tähän ansaan.

      • ikävä työ

        Itsekin olin kyseisessä paikassa töissä ja uudestaan en ole menossa... Ei ihme, että joka vuosi hakevat uusia työntekijöitä. En ihmeellisempää toimintaa monesti ole nähnyt.


    • ei nim

      Jos sait potkut, koska pyysit työtodistusta,niin miksi et haastanut työnantajaa oikeuteen? Työnantaja olisi myös joutunut maksamaan sunnuntaikorvaukset korkoineen, jos olisit vaatinut ne.

      • nippelitieto

        Tarkoitin TyöSOPIMUSTA. kävin paikkaan tutustumassa ennen suullisesti sovittua työnalkamispäivää, ja pyysin sopimuksen kirjallisena, mutta ei irronnut. Ilmoitin PAMiin ja pistivät merkinnän yrityksen tietoihin. Olisin voinut haastaa oikeuteen jos olisin välttämättä halunnut mennä sinne takaisin, mutta ei kiitos. Jonkin verran itsesuojeluvaistoa kuitenkin..


    • työtön

      Itse olin yhden päivän töissä ja olisin kyllä jatkanut, mutta eivät halunneet kirjoittaa sopimusta. Silti voin kyllä siinä mielessä suositella, että ihan mukava päivä oli ja päivän palkka käteen. Eli jos on äkillinen rahantarve niin sinne vaan!

    • Kastrullen

      Tollaset rahanpesijät pitäis laittaa kuriin, käytetään hyväksi nuoria, ei takuulla maksa veroja, sosiaalimaksuja, eläkemaksuja, Antaa rahan käteen, näistä on koko kevät varoitettu TV mainosissa. Olkaa nuoret tiukkana.

    • Moona K.

      Tahtoisin tuoda omat kokemukseni mukaan keskusteluun, jos tätä viestiketjua joku ensi kesän työnhakija päätyy lukemaan.

      Olin koko viime kesän (touko-elokuun) Pyynikin tenniskentän kahvilassa kesätyöläisenä ja viihdyin hyvin. Paikassa pärjää, kun on oma-aloitteinen, aktiivinen ja joustava. Pitää tykätä asiakaspalvelusta ja sietää kiirettä. Töitä on silloin, kun on asiakkaita. Hyvällä säällä täytyy joskus venyä, sadekelillä töitä ei välttämättä ole lainkaan - tilannehan on sama esimerkiksi jäätelökioskeissa.

      Kaikki käytännön asiat hoituivat osaltani ja huolehdin myös itse oikeuksistani. Minulla oli kirjallinen työsopimus, palkat maksettiin TESin mukaan ajallaan - asianmukaiset lisät mukaan lukien. Töiden päätteeksi sain kirjallisen työtodistuksen sekä lomakorvaukset.

      Homma on vastuullista, mutta myös hyvin vapaata. Toisinsanoen juuri niin kivaa tai epämiellyttävää kuin siitä itselleen tekee. Sanoisin, että paljon on omasta asenteesta ja motivaatiosta kiinni. Työkaverit Pyynikillä olivat ihania ja tekivät kiirepäivistäkin mukavia. Hyvän hengen ja työympäristön luominen on paitsi pomon, myös työntekijöiden vastuulla.

      Tämä nyt siis toisenlaisena näkemyksenä paikasta ja vastapainona kaikelle negatiiviselle kommentoinnille. Jos omaa alaa vastaavia töitä ei ensi kesäksi löydy, harkitsen jatkoa tenniskahvilassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3888
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe