Kikherneiden idätys ei onnistu.

happamat herneet

Yritin rekisteröityä eläinoikeusfoorumille kysymään tätä, mutta ei se onnistunu näköjään joten kysynpä täältä vaikkei tätä palstaa kukaan taida lukea.

Eli miksi minulla ei onnistu kikherneiden idätys? Yritän lasipurkissa tiskikaapissa idättää niitä. Aiemmin oon idättäny samalla menetelmällä mung-papuja sekä sinimailasta. Nuo kikherneet kuitenkaan eivät ala itää ja sitten ne alkavat haista ihan happamalle ja muuttuvat limaisiksi. Viimeksi yksi ainoa taisi olla itänyt kun ne oli olleet itämässä pari päivää ja oli pakko sitten nakata ne menemään kun haisivat niin pahalle. Nyt uude on olleet taas tuolla puolitoista vuorokautta itämässä eikä mitään ja sama hapan haju alkaa levitä niihinkin. Pesin kyllä tuon lasipurkinkin tosi hyvin ennen kun laitoin nuo uudet ja huuhtelin vielä kiehuvalla vedelläkin ja laitoin uuden harson. Nuo on Go Green -merkkisiä. Ei oo vanhenneita tai mitään. Liotinko liian kauan jos liotin 12 tuntia suurinpiirtein?

6

4947

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • aloittaja

        Kiitos linkeistä, vaikka useimmat noista olen jo lukenutkin aiemmin.


    • hupikkaat

      Kyllä ne ovat sitten viallisia. Katsoitko, mitä pussissa sanottiin, mitä ennen parasta, tai eihän siihenkään ole luottamista, voivat pussittaa uudelleen. Tiedän sellaistakin tapahtuneen.

      Niin, ovat joko vanhoja, tai sitten sädetettyjä.

      Kikherne on helppo idättää, itää väkisinnkin. Ei tuo 12 tunnin liotos ole liikaa, ihan sopiva aika on. Herneissä on ollut vika. Voisit kysellä myyjäliikkeestä, että mitähän vikaa nissä mahtoi olla, kun eivät itäneet.

      • aloittaja

        Euromarketista nuo ostin ja päiväystä on ensi vuoden elokuuhun saakka. Kai noita sitten voi edes syödä keitettynä jos eivät idä kerta? Sädetys kuulostaa pelottavalta... Onkohan kukaan muu täällä yrittänyt idättää Gogreen-merkkisiä? Samaa merkkiä mulla on nuo mung-pavutkin ja itää tosi hyvin.


      • ~u
        aloittaja kirjoitti:

        Euromarketista nuo ostin ja päiväystä on ensi vuoden elokuuhun saakka. Kai noita sitten voi edes syödä keitettynä jos eivät idä kerta? Sädetys kuulostaa pelottavalta... Onkohan kukaan muu täällä yrittänyt idättää Gogreen-merkkisiä? Samaa merkkiä mulla on nuo mung-pavutkin ja itää tosi hyvin.

        olen idättänyt Gogreen merkkisiä kikherneitä ja ihan hyvin on itäneet. Liotus jotain 12 tuntia ja yhdessä vuorokaudessa on jo puolen sentin idut. Noin 3 kertaa vuorokaudessa huuhtelin ettei kuivuisi.. Kaikki pavut eivat itäneet kuitenkaan, poistin ne ja keitin 10 minsaa, ai että oli herkkua!!! =) Idätin sitten luomukikherneitä ja niissä ei ole montaakaan itämätöntä hernettä, laatu siis parempi ainakin idätykseen!


      • aloittajaa
        ~u kirjoitti:

        olen idättänyt Gogreen merkkisiä kikherneitä ja ihan hyvin on itäneet. Liotus jotain 12 tuntia ja yhdessä vuorokaudessa on jo puolen sentin idut. Noin 3 kertaa vuorokaudessa huuhtelin ettei kuivuisi.. Kaikki pavut eivat itäneet kuitenkaan, poistin ne ja keitin 10 minsaa, ai että oli herkkua!!! =) Idätin sitten luomukikherneitä ja niissä ei ole montaakaan itämätöntä hernettä, laatu siis parempi ainakin idätykseen!

        Ostin vielä toisen merkkisiäkin kikherneitä (Risenta) ja kokeilin idättää niitä mutta niistäkin vain kolmasosa iti, loput alkoi taas haisemaan joten laitoin ne roskiin. Sitten kokeilin myös vihreiden linssien idätystä ja niistäkin iti vain kolmasosa ja loput alkoi haista ja nekin meni sitten roskiin. En uskaltanu erotella mitään kun ajattelin että niistä voi silti saada ruokamyrkytyksen. Näköjään minulta onnistuu parhaiten vain mung-papujen ja sinimailasen idätys. Ehkä pitäydyn sitten niissä. Oiskohan jotain muita idätettäviä, jotka ois yhtä varmoja kuin nuo kaksi? Ois kyllä kiva kokeilla idättää vielä vehnää, mutta en tiedä mistä sellaisia sopivia jyviä saa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      101
      1613
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      39
      1165
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      930
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      164
      771
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      740
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      695
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      679
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      657
    9. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      588
    10. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      580
    Aihe