Liityin puoli vuotta sitten kuntosalin jäseneksi. Kävin n.neljä kuukautta kaksi kertaa viikossa salilla (ylävartalo, alavartalo), kerran reisi-peppu-vatsa-bodyssa(RPV-body) ja kerran bodypumpissa. Pari kuukautta sitten kyllästyin kuntosaliin ja vaihdoin salikerratkin aerobic-salissa ohjaajan johdolla tehtäviin, ne kiinnostavat enemmän. Eli ohjelmani oli:
Ma: RPV-body
Ti: Bodypump
Ke: Bodypump Venyttely
To: Bodypump
Pe: RPV-body
Huomasin vähän ajan päästä että torstain pumpissa ei enää jaksanut kunnolla nostaa yhtä isoilla painoilla, vaikka lihakset ei olleet kipeät. Tuntui että voima vain oli hävinnyt. Miksi?
Tällä viikolla sitten vaihdon sitten tällaiseksi:
Ma: RPV-body
Ti: Bodypump Kiinteytys
Ke: Spinning(fatburning) Venyttely
To: Bodypump
Pe: RPV-body
Parempi? RPV:ssä tehdään sarjaa puoli tuntia, loput lihasta, ja kiinteytyksessä sarjaa koko tunti.
Tuntuu että tämän puolen vuoden aikana rasvaa ei ole palanut yhtään, tulokset ei näy missään (okei, vähän ylävartalossa, mutta alavartalossa haluaisin). Pitäisikö kiinteytymiseen harrastaa enemmän aerobista? Mihin väliin enää tungen?! Vai pitääkö vaihtaa pumppeja tai RPV:tä pois. Ja mikä siis olisi hyvää aerobista? Spinning? (älkää sanoko että "ulos lenkille!", siellä on kuraa ja lälliä ja kaikkee muutakin epämiellyttävää)
Kiitos jos vastailette, kaipaisin todella vinkkejä.
Ma: RPV-body
Ti: Bodypump
Ke: Bodypump Venyttely
To: Bodypump
Pe: RPV-body
Huomasin vähän ajan päästä että torstain pumpissa ei enää jaksanut kunnolla nostaa yhtä isoilla painoilla, vaikka lihakset ei olleet kipeät. Tuntui että voima vain oli hävinnyt. Miksi?
Tällä viikolla sitten vaihdon sitten tällaiseksi:
Ma: RPV-body
Ti: Bodypump Kiinteytys
Ke: Spinning(fatburning) Venyttely
To: Bodypump
Pe: RPV-body
Parempi? RPV:ssä tehdään sarjaa puoli tuntia, loput lihasta, ja kiinteytyksessä sarjaa koko tunti.
Tuntuu että tämän puolen vuoden aikana rasvaa ei ole palanut yhtään, tulokset ei näy missään (okei, vähän ylävartalossa, mutta alavartalossa haluaisin). Pitäisikö kiinteytymiseen harrastaa enemmän aerobista? Mihin väliin enää tungen?! Vai pitääkö vaihtaa pumppeja tai RPV:tä pois. Ja mikä siis olisi hyvää aerobista? Spinning? (älkää sanoko että "ulos lenkille!", siellä on kuraa ja lälliä ja kaikkee muutakin epämiellyttävää)
Kiitos jos vastailette, kaipaisin todella vinkkejä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No moi minea!
No kyllä tuo jälkimmäinen hieman paremmalta jo näyttää ja jo senkin avulla voit kyllä polttaa rasvaa, jos vaan ruokavaliopuoli on kondiksessa (?)
Mutta itse tekisin muutamia muutoksia. Olen tutustunut aika monilla saleilla näihin muokkaus- ja body-tunteihin ja en pidä niitä erityisen tehokkaina, syke ei pysy riittävän korkealla, jotta saataisiin tehokas aerobinen. Toisaalta lihaskuntoliikkeetkään eivät ole lähelläkään kuntosaliharjoittelun tasoa. (Tämä siis täysin henk.kohtainen mututuntumani!)
Ellei tuo rpv-body ole mikään sun ehdoton suosikkisi, niin sinuna vaihtaisin molemmat aerobisiin. Jos siis tavoitteenasi oli polttaa sitä rasvaa.. Tuo aerobinen voi olla vaikkapa spinningiä, steppiä, aerobickiä, uintia, jne. Ja unohda kaikki ns. "rasvanpolttosykkeet", sitä enemmän kulutat myös rasvaa, mitä suurempi energiankulutuksesi on.
Itse olen saanut tosin parhaat tulokset yhdistämällä salia ja aerobista, mutta en tiedä kannattaako musta ottaa esimerkkiä, sillä olen ollut aina himourheilija, kunto on kova, mutta silti tulee välillä ylilyöntejä liikuntamäärien kanssa.
Eli tässä mun ohjelma, (jota en noudata mitenkään orjallisesti):
Ma: sali: ylävartalo, 15 km juoksulenkki
Ti: spinning
Ke: bodystep & juoksua/ uintia illalla
To: sali: ylävartalo
Pe: spinning & juoksulenkki
La: lepo
Su: bodypump & spinning
Tuo saliharjoittelu on kyllä mun mielestä tehokasta ja etenkin silloin kun haluaa kiinteytyä. Tietysti jos inhoat sitä, niin väkisellä sitä ei kannata ottaa ohjelmaan..:)
Bodypumpilla et nimittäin pysty hankkimaan samassa määrin lihasmassaa kuin kunnon saliharjoittelulla. Lihasmassa taas helpottaa painonhallintaakin, kun lihakset polttavat sitä rasvaa levossakin paremmin kuin läski.
Jotain on pahasti vialla jollei tuollaisella liikuntamäärällä saa "tulosta" aikaiseksi. Suosittelen kyllä voimaharjoittelun takaisin ottamista. Kiinteän vartalon saa parhaiten yhdistämällä voimailu, aerobinen ja hyvä ruokavalio. Voimailu varmistaa lihasmassan säilymisen vaikka rasvaa palaa. Tämä mystinen termi "kiinteytys" varmaan tarkoittaa sitä että poistetaan rasva mutta säilytetään lihakset. Eli juuri sitä mitä bodarit ja fitness-kilpailija tekevät ennen kisoja. Syömisen raju vähentäminen ja aerobisen lisääminen poistaa sekä lihasmassan että rasvaa eikä mitään kiinteytymistä välttämättä tapahdu.
Olen muuten ihmetellyt miksi etenkin tytöt pitävät kuntosaliharjoittelua tylsänä. Itse olen ihan koukussa siihen. Joudun pakottamaan itseni lopettamaan treenit ajoissa ettei tule liian pitkiä treenejä.
Entisessä ohjelmassas ei ollu mitään järkee 3 pumppia peräkkäisinä päivinä.. Hullua.. BodyPumpissa suositellaan käytävän kaksi, enintään kolme kertaa viikossa, ja aina on oltava vähintään yksi lepopäivä.
Jos salillasi on tarjolla esim Les millsin Bodystep tai joku muu steppi tunti niin suosittelen sen lisäämistä ohjelmaasi. Siinä on tosissaan sykkeet korkealla kun askelletaan n 45 min lihaskunto (rinta, ojentajat, vatsa) venyttelyt. On kyllä rankempi kuin joku perinteinen aerobicci, ainakin mun mielestä, mutta parantaa hyvin aerobista kuntoa.
Sit ois hyvä joku peruskestävyyttä ylläpitävä matalasykkeinen, pitkäkestoinen harjoitus ainakin kerran viikkoon, vaikka kävelylenkki, mut jos et ulos haluu auringosta nauttimaan, niin vaikka kuntopyörällä/crosstrainerilla salilla.
Minäkin olen ihmetellyt sitä, miten jotkut käyvät useampaan kertaan viikossa jossain -bic/pump loppuisessa harjoituksessa. Itsellä ei ole mitään kokemusta, mutta elän sellaisessa käsityksessä, että ne ovat todella raskaita. Kouluaikoina tuli joskus kuntopiiriä (circuit trainingiksi kutsumalla saadaan tunnille lisää hintaa) tehtyä, ja siinä ainakin on syke korkealla.
Itse tekisin noita korkeintaan kahdesti viikossa, loput peruskestävyyttä matalalla sykkeellä tai voimaharjoittelua. Kahdesti päivässä treenaminenkin kuulostaa hurjalta, itse pystyn tekemään viikossa 5 lenkkiä tai 4 salikertaa 2 aerobista, enemmästä ei palaudu.
En myöskään ymmärrä, miten jotkut viitsii hikoilla kuntopyörän selässä tai juoksumatolla kun uloskin pääsee, mutta sehän on vaan mielipidekysymys...
En ota sen enempää kantaa noihin rpv- ja pumppi-treeneihin kun en niistä henkilökohtaista kokemusta omaa. Mutta silmään pisti tuossa ohjelmassasi heti se, että sinulla on 5 peräkkäistä treenipäivää, eli levon merkitys on unohtunut täysin. Suosittelisin, että pyhität esimerkiksi keskiviikon tuossa välissä täysin levolle, jos lihakset eivät ehdi palautua eivät ne myöskään kehity. Tästä on merkkinä juuri tuo mainitsemasi tunne, että voimat ovat hävinneet. Viisi kerta viikossa ei sinänsä ole liikaa, mutta viitenä päivänä peräkkäin on.
Ruokavaliostasi olisi myös hyvä tietää jotakin, sillä kun on suuri merkitys niin treeneissä jaksamisessa kuin rasvanpolttossakin. Itseasiassa luulen, että yksi syy ongelmaasi on juuri ruokavaliossasi, tuolla treenimäärällä kyllä pitäisi tuloksia muutoin näkyä.
tuosta levosta. jos viikossa on kaksi lepopäivää, pitäisi toisen olla keskellä viikkoa. oman kehon kuunteleminen olisi myös suotavaa. eli kun väsyttää, kannattaa pitää ylimääräinen lepopäivä.
Kiitos kaikille tähänastisista neuvoista, lisää laittakaa mielellään, aina tervetulleita ovat he. :)
En jaksa laskeskella esim. proteiinin grammamääriä jne aterioissani, mutta tiedän kyllä että keventämiseen olisi varaa. Ongelmani on lähinnä se, että otan ehkä liian suuria annoksia. Parashan olisi syödä suht monta kertaa päivässä ja pieniä annoksia, jotta verensokeri pysyisi tasaisena. En syö juurikaan herkkuja, mutta ruuasta tykkään niin paljon että usein otan sitä liikaa, tai siis enemmän kuin kylläisyyteen tarvitsisi. Yritänkin kiinnittää jatkossa tähän huomiota. Myös kasviksia voisin syödä enemmän.
Sitten tuosta minun liikkumisesta. Pienen pohtimisen jälkeen keksin vielä yhden variaation tuosta viikko-ohjelmasta (ajattelin ottaa saliharjoittelun takaisin kuvioihin kun sitä olette tärkeäksi korostaneet):
Ma: Spinning(maasto)
Ti: Bodypump Kiinteytys
Ke: Spinning(fatburning)
To: Kuntosali/ylävartalo
Pe: RPV-body
La: Kuntosali/alavartalo
Tuossa olisi nyt enemmän sitä aerobista, mutta onko vielä ylipäätään liikaa kaikkea? Nykyisestä tilanteesta siis olisi vaihdettu maanantain RPV spinningiin, jätetty yksi bodypump pois ja tilalle kuntosalia kahdelle päivälle jaettuna. Tiistain ja perjantain ohjelmista en halua tikiä, koska niissä on lemppariohjaajani :).
Tuota jonkun ehdottamaa bodysteppiäkin kai meidän salilta löytyy, tai ainakin vastaavaa (muistaakseni oli joku "step voima", se varmaan ois semmonen, meillä on noi nimet vähän eri ehkä kuin yleensä). Les mills -lisensioitu sali se kuitenkin on. Mutta en taaskaan keksi mihin väliin sen laittaisin.
Lepopäivääkin peräänkuulutti nimimerkki -S-. Voi voi sentään, mihin sekin kun tuo ylläoleva olisi jo niin karsittu versio että mistään en raaskisi luopua. Ja kumma olo tulee jos ei joka päivä käy. Mutta mitäs mieltä, voisiko kuntosaliharjoittelun tiivistää yhteen päivään (lauantai), jolloin tekisi sekä ylä- että alavartalon? Siten torstain saisi lepopäiväksi. Vai kannattaako tehdä kahtena eri päivänä? Ja ollaanko yhtä mieltä, että kun bodypumpissa tehdään pitkää sarjaa niin salilla tekisin lyhyempää isommalla painolla? Näin minä käsittäisin.
Jotain muutakin ehkä oli mutten nyt muista. Mutta olihan tuossakin taas vaikka mitä, ja olisin edelleen ja taas hyvin kiitollinen neuvoista ja kommenteista.
Ainiin, se yksi asia vielä oli että voiko tuolla yllä ehdotetulla ohjelmalla tulla ylikuntoon ja mitä se oikeastaan edes meinaa? Mutta luulen että ennemmin nykyisellä (ks. alkuperäinen postaukseni) tulisi ylikuntoon helpommin kuin tuolla yllä mainitulla..?
Et oot tämmissä kondiksessa, mut et vaa huomaa sitä. Mutta hei, älä ota niin vakavasti vko ohjelmaa, muuttele sitä viikoittain, esim toisella viikolla enemm punttii ja toisella kestävyyttä. Kuuntele kehoasi. Täytyy sulla ainakin kova pohja kunto olla treeneistäsi päätellen.
Hihi, enpä tiedä tuosta pohjakunnostani, tuntuu että kestävyys ei ole ihan loistava ainakaan. Ihan järkyttävän näköisenä minä aina aerobicista tulen, naama ihan punainen, yltäpäältä hiessä ja hiukset hiestä litimärät. Ja riehun aina ihan kuolemaisillani jossain kiinteytyksessä esim, mutta kun aina niin innostun siitä musiikista ja kun ohjaaja kannustaa tekemään kovempaa, ja jos on vielä kiva sarja. :) Teen ehkä vähän liiankin kovasti joskus, mutta kun innostun kun se on kivaa. :)
Ja en minä siis mitenkään lihava ole, 162/63 tällä hetkellä suunnilleen mitat. Mutta reidet ja peppu on liian paksut ja isot, olen muutenkin perus "savolaismallinen" nainen, lyhyt- ja paksujalkainen. Toki ruumiinrakenne vaikuttaa paljon, kaikki ei voi olla yhtä sorjia, mutta yltympäriinsä olisi kiva olla solakka ja lihaksetkin olisi niin kauniita (kun ne ei ole liian isoja, mutta semmoisia kivoja).
Laittakaahan vielä neuvoja ja kommentoikaa minun pähkäilyjä, jookosta? Kiva kun ei tarvitse itsekseen painia pulmien kanssa. :)
ohjelmassasi luki jossain kohdissa venyttely? Etkö venyttele kuin muutaman kerran viikossa? Jotta keho palautuu ja tulokset alkaisivat olisi hyvä venytellä joka treenin jälkeen. Ja tietnkin hieronta on hyvää lihashuoltoa. Muuten täytyy kyllä sanoa, että toi sun ohjelmas kuulostaa kauhean ihanalta.=)varmaan tosi hyvä tunne aina treenin jälkeen ja loppu viikosta.=)
Niin siis, se venyttely siellä ohjelmassa tarkoitti semmoista ohjattua venyttelytuntia(55min), kotona tulee toki venyteltyä muulloinkin.
Ja olet oikeassa, aina on treenin jälkeen ihana olo. Se on jännä asia, että vaikka toisinaan esim. spinningissä tuntuu että kuolee sinne, niin sitten sen jälkeen on aina virkeämpi ja ihanampi olo kuin ikinä. Semmonen endorfiiniannos siitä liikunnasta tulee. On se kivaa. :)