Meneepäs tosi eksoottiseksi hakemani ruoka-aines kun ei Suomesta löydä kuin sulatecheddarviipaleita, Riitan herkun maahantuoma Pilgrims Choice Mild English Cheddar (S-Marketista löysin) nyt menee varmaankin lähimmäksi, mutta ihan siis "American Cheese"ä kaipailisin. Mitä ne laittaa hampparipaikoissa hampurilaisten väliin, eivät taatusti tuota sulatecheddaria... Mistä sitä saa taviskuluttaja?
Ja tässä on kierretty Stockankin ja muiden itsestään meteliä pitävien kunnon "laajan valikoiman" markettien upeat juustohyllyt. Kauppahallistakaan en löytänyt (Turku)!
American Cheese?
15
9457
Vastaukset
- 26
on lahinna american cheesea. Kylla sinne hampurilaisten valiin tulee juuri sulatejuustoa.
- liki_kauppa
NykyAaikaan sopivia ja makua antavia
https://www.k-ruoka.fi/artikkelit/grillaus/hampurilaisjuustot
- ja.......
Cheddaria on myös "palana", Hesan Stokkalla irtomyynnissä ja varmaan myös muuallakin - pitää vaan uskaltaa kysyä.
Ne hampparipaikoissa käytettävät on kylläkin näitä valmiiski viipaloituja pehmeitä "sulatejuustoja". Tuo sinun "amerikkalainen cheddarisi" ei ole oikeastaan useimmiten edes juusto vaan täysin kemiallinen, "juustonkaltainen" valmiste, jonka tekemiseen on käytetty aivan eri prosesseja kuin juustoon yleensä. Siksi se sulaa helposti ja on väriltään myös useimmiten oranssi kun taas oikea cheddar on keltaista. Joskus lienee edes turha ottaa sitä muovikelmua juuston päältä - maku ei siitä sanottavammin muutu. Ja tätä cheddaria nimenomaan laitetaan hampurilaisen väliin, kuten myös tunnettuun amerikkalaiseen makaronilaatikkoon - Mac'n Cheeseen. Saapa joskus pihvinsäkin koristeltuna tällä muoviläpyskällä. Sitä on myös raasteena kaupoissa.
Kyllähän toki jenkeissä cheddariakin saa, mutta sitä ei käytetä yleensä hampurilaisiin vaan kuten normaalia juustoa pruukataan käyttää.
Cheddar on taasen englantilainen yleisjuusto - lienee yleisin juusto saarella. Sillä ei ole kuitenkaan paljonkaan tekemistä amerikkalaisen cheddarin kanssa - puhumattakaan tästä hampurilais"cheddarista".- Mauri P.
kannattaisi ehkä tutustua amerikkalaisiin cheddareihin (siis oikeaan juustoon, ei sulatejuustoviipaleisiin,joiden kaltaisia myös Suomessa myydään), sieltä löytyy aivan erinomaisen voimakkaita ja aromikkaita cheddareita. Tillamook on hyvä valmistaja esimerkiksi.
"Kyllähän toki jenkeissä cheddariakin saa". Olipa tietämätön, omahyväinen kommentti. Oletko koskaan käynyt Yhdysvalloissa oikeassa juustokaupassa katsomassa millaiset valikoimat siellä on? Hyvissä ruokakaupoissakin oli upeat valikoimat. Mauri P. kirjoitti:
kannattaisi ehkä tutustua amerikkalaisiin cheddareihin (siis oikeaan juustoon, ei sulatejuustoviipaleisiin,joiden kaltaisia myös Suomessa myydään), sieltä löytyy aivan erinomaisen voimakkaita ja aromikkaita cheddareita. Tillamook on hyvä valmistaja esimerkiksi.
"Kyllähän toki jenkeissä cheddariakin saa". Olipa tietämätön, omahyväinen kommentti. Oletko koskaan käynyt Yhdysvalloissa oikeassa juustokaupassa katsomassa millaiset valikoimat siellä on? Hyvissä ruokakaupoissakin oli upeat valikoimat.Olen käynyt muutamassa marketissa muutamalla vuosikymmenellä ja kyllä niiden juusto-osastolla myydään cheddaria - sekä oletettavasti englantilaista että omaa jenkkituotantoa. Mutta hampurilaisiin käytetään tuota sulatejuustocheddaria - American cheesea eikä mitään Tillamookia.
Mielestäni kommenttini oli jenkkipositiivisimpiani aikoihin - "Kyllähän toki jenkeissä cheddariakin saa". Ei se ollut mikään natovastainen kannanotto. Taisit regoida siihen, että en suitsuttanut jenkkijuustoja vaan jaoin niistä tietoa, sen kuin pystyin.
Kiitos muuten omista tiedoistasi.- näyttää
crudo kirjoitti:
Olen käynyt muutamassa marketissa muutamalla vuosikymmenellä ja kyllä niiden juusto-osastolla myydään cheddaria - sekä oletettavasti englantilaista että omaa jenkkituotantoa. Mutta hampurilaisiin käytetään tuota sulatejuustocheddaria - American cheesea eikä mitään Tillamookia.
Mielestäni kommenttini oli jenkkipositiivisimpiani aikoihin - "Kyllähän toki jenkeissä cheddariakin saa". Ei se ollut mikään natovastainen kannanotto. Taisit regoida siihen, että en suitsuttanut jenkkijuustoja vaan jaoin niistä tietoa, sen kuin pystyin.
Kiitos muuten omista tiedoistasi. - aapee kysyjä
crudo kirjoitti:
Olen käynyt muutamassa marketissa muutamalla vuosikymmenellä ja kyllä niiden juusto-osastolla myydään cheddaria - sekä oletettavasti englantilaista että omaa jenkkituotantoa. Mutta hampurilaisiin käytetään tuota sulatejuustocheddaria - American cheesea eikä mitään Tillamookia.
Mielestäni kommenttini oli jenkkipositiivisimpiani aikoihin - "Kyllähän toki jenkeissä cheddariakin saa". Ei se ollut mikään natovastainen kannanotto. Taisit regoida siihen, että en suitsuttanut jenkkijuustoja vaan jaoin niistä tietoa, sen kuin pystyin.
Kiitos muuten omista tiedoistasi.No sorry vaan muttei Mäkkärin hampparin välissä ole tuota meikäläisten sulatecheddaria, sanonpahan vaan. Lidlistä löysin nyt jotain sen tapaista mitä olin hakemassakin, joka ei kylläkään ole cheddarin makuista mutta koostumukseltaan juuri oikeanlaista ja tuote on Reinhardshof Smoked Cheese Slices Processed Cheese.
- voivoivaan
aapee kysyjä kirjoitti:
No sorry vaan muttei Mäkkärin hampparin välissä ole tuota meikäläisten sulatecheddaria, sanonpahan vaan. Lidlistä löysin nyt jotain sen tapaista mitä olin hakemassakin, joka ei kylläkään ole cheddarin makuista mutta koostumukseltaan juuri oikeanlaista ja tuote on Reinhardshof Smoked Cheese Slices Processed Cheese.
jos vaivautuisit lukemaan Mäkkärin tuoteselosteen SORRY VAAN:
Cheddar-sulatejuusto (Hochland Deutschland GmbH, Saksa) :
Cheddarjuusto (51 %; pastöroidusta maidosta), vesi, juusto (9 %; pastöroidusta maidosta), voi, rasvaton maitojauhe, sulatesuola (E331), luonnollinen juustoaromi, maitoproteiini, suola, värit (E160a, E160c), happamuudensäätöaine (E330), paakkuuntumisenestoaine (auringonkukkalesitiini). Maidon alkuperä: EU-alue. - Ched_dar
leveästi lanteille
https://fi.wikipedia.org/wiki/Cheddar_(juusto)
Hamppiksen välissä purukumia
https://www.statista.com/statistics/236863/retail-price-of-cheddar-cheese-in-the-united-states/
- lörtsytkunniaan
Ömerikan tsiis on purkista pursotettavaa juustomaista töhnää eikä edes mitään juustoa siis ollenkaan.
Allenin ohjelmaa katsoessa oli huvittavaa kuulla ammattimaisten tseffien käyttäneen "ranskalaista fetaa", jota ei siis ole, sillä fetalla on EU:n myöntämä nimisuoja ja vain Kreikassa tehtyä fetaa saa kutsua fetaksi - Suomessa tämä nimi on salaattijuusto. - Anonyymi
Amerikkalaisethan puputtavat lähinnä jotain perus cheddaria ja tuo nyt niitä mitä edes osaavat tehdä. https://www.ruokatuokio.fi/raaka-aineet/juustot/cheddar/
- Anonyymi
Nykyään saa Suomesta todella hyvää valmiiksi siivutettua BRG cheddar juustoa. Ihan pienemmistäkin K-supermarketeista löytyy.
- Anonyymi
Naughty BRG Cheddar.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1933579Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572237Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432082
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591014