Oliko keskiajalla lämmin kausi jonka jälkeen ilmasto on jäähtynyt luonnollisista syistä, vai oliko keskiajalla pieni jääkausi jonka jälkeen ilmasto on lämmennyt luonnollisista syistä?
Molempia selityksiä jäkättäjät tarjoavat vuorotellen luonnollisista syistä: isi päästi puolet jne.
Mitenpäin se nyt menikään?
10
216
Vastaukset
- muki1
No katos on viina sekottanut paskavarpaan pään.
- Onko Ph.D. taskussa?
katso totuus how to talk to a climate skeptic.
Sieltä löydät kaikki vastaukset idioottien kysymyksiin ilmastosta. Miksi puhua roskaa, kun pystyy oppimaan totuuden hetkessä. Tiedemiehet ovat nääs sitä varten. Naputtele silti ihan rauhassa, jos soopan kirjoittaminen pitää sinua pois muusta pahanteosta. - scepdius
Keskiajalla koettiin lämpökausi globaalisti. Joidenkin tutkijoiden mukaan joillakin seuduilla saattoi olla jopa 3 celsius astetta nykyistä lämpimämpää. Suomessakin mm. Oulun korkeudella kasvoi ilmeisesti pähkinäpensaita ja jalolehtipuiden kasvuraja oli nykyistä paljon pohjoisempana. Näin on muuten ollut sitä ennenkin esim kivikaudella jne.
Lämpimän kauden jälkeen sää alkoi jäähtyä ja johti mm. Grönlannin ns. viikinki- eli norjalaissiirtokuntien katoamiseen ja hylkäämiseen.
Mikä tahansa nämä ilmastonmuutokset aiheuttikin, se ei ollut ihmisen ilmakehään syytämä hiilidioksidi. Nämä vaihtelut olivat nykyistä huomattavampia ja täysin luonnollisia. Tämä on se ongelman ydin nykyisen ihmiskeskeisen ilmastonmuutosteorian kannalta. Juuri siksi tämän kyseisen jääkiekkomailaprojektion on näytettävä, ettei keskiajan lämpökautta oikeastaan ollutkaan, tai että se oli ihan mitätön juttu. Ei se ollut.
Sen ansiosta Euroopan 500-luvulta saakka romahduksessa ollut maatalous ja väestö nousivat uudelleen. 1400-luvulla olikin sitten toisenlainen ilmasto, rutto jne. Samoihin aikoihin hylättiin Grönlantikin. Seurauksetkin olivat samanlaiset kuin aikaisemminkin, 500-luvun ilmastonmuutosten aikoihin, eli väestömäärä romahti, maatalous romahti jne.
Nämä vaiheet tunnetaan kyllä tiedemiespiireissä varsin hyvin, mutta koska ne eivät istu nykyiseen kaanoniin, ne pyritään mitätöimään olemattomiin. Nehän todistavat, että selitys ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta ei olekaan kenties se ainoa ja oikea. Että samanlaisia on ollut aikaisemminkin. Noloa, mutta ihan totta. Historiaakin kannattaa hieman vilkaista, varsinkin niiltä ajoilta joilta löytyy myös kirjallisia lähteitä. Ne kun romuttavat nykyisen ihmiskeskeisen ilmastonmuutoshysterian omalta osaltaan.- sivistetään spedeä
http://www.skepticalscience.com/Was-there-a-Medieval-Warm-Period.html
"So the Medieval Warm Period was not a global phenomen. Warmer conditions were concentrated in certain regions. Some regions were even colder than during the Little Ice Age."
Eli keskiajan lämmin kausi ei ollut globaali ilmiö. Lämmintä oli vain tietyillä alueilla. Jotkut alueet olivat jopa kylmempiä kuin pienen jääkauden aikana. - Torakan pieru
sivistetään spedeä kirjoitti:
http://www.skepticalscience.com/Was-there-a-Medieval-Warm-Period.html
"So the Medieval Warm Period was not a global phenomen. Warmer conditions were concentrated in certain regions. Some regions were even colder than during the Little Ice Age."
Eli keskiajan lämmin kausi ei ollut globaali ilmiö. Lämmintä oli vain tietyillä alueilla. Jotkut alueet olivat jopa kylmempiä kuin pienen jääkauden aikana.Palstan hyperhihhuli alias hohhelin linkit on supistunut enään yhteen.
Mutta sehän se hihhuleiden viimeinen uskonkappalle, joka ei tietenkään pala tulessakaan. - olet vajakki
Torakan pieru kirjoitti:
Palstan hyperhihhuli alias hohhelin linkit on supistunut enään yhteen.
Mutta sehän se hihhuleiden viimeinen uskonkappalle, joka ei tietenkään pala tulessakaan.Vain sinä vajakki täällä olet hyperhihhuli. Et ymmärrä ilmastonmuutoksesta yhtään mitään, et kasvihuoneilmiöstä etkä hiilen kiertokulusta luonnossa. Yritit jopa lämmittää saunasi hiilidioksidilla. Olet pelle. PELLE!
Tuo yksi linkki riittänee tässä tapauksessa. Jos haluat opiskella ilmastonmuutosta, kasvihuoneilmiötä ja hiilen kiertokulkua luonnossa, voin laittaa sinulle useammankin linkin sitä varten.
- Torakan pieru
Sinussa se sykkii se kommunistin pieni ja rajoittunut sydän, joka kestä totuutta mitenkään.
Alat olemaan samaa roskasakkia hohhelin kanssa. Se ei todellekaan ole sinua imarteleva asia.
Kykenet parempaan- olet vajakki
Vain sinä vajakki täällä olet roskasakkia. Et ymmärrä ilmastonmuutoksesta yhtään mitään, et kasvihuoneilmiöstä etkä hiilen kiertokulusta luonnossa. Yritit jopa lämmittää saunasi hiilidioksidilla. Olet pelle. PELLE!
- PelleVajakki
olet vajakki kirjoitti:
Vain sinä vajakki täällä olet roskasakkia. Et ymmärrä ilmastonmuutoksesta yhtään mitään, et kasvihuoneilmiöstä etkä hiilen kiertokulusta luonnossa. Yritit jopa lämmittää saunasi hiilidioksidilla. Olet pelle. PELLE!
myös vajakki?
"Lunkka: Halusin kiinnittää huomiota oikeastaan siihen, että mitä me tarkoitetaan globaalilla lämpötilalla ja mitä me ymmärretään paikallisilla lämpötiloilla. Paikalliset lämpötilat ovat joka tapauksessa, niin Australiassa kuin Venäjällä, niin Pohjois-Amerikassa kuin Euroopassakin olleet tiettynä ajanjaksona keskiaikana huomattavasti lämpimämpiä kuin esimerkiksi pienen jääkauden aikana ja tänä päivänä. Toisaalta tämän keskiajan lämpöjakson tutkijat ovat tulleet hyvin pitkälle siihen tulokseen, että ilmastonmuutokset silloinkin oli hyvin nopeita, eli tultiin kylmästä nopeasti lämpimämpään kauteen, jota kesti tietyn aikaa, ja taas mentiin pieneen jääkauteen. Tätä taustaa vasten meidän pitäisi kyllä kerätä vielä vähän enemmän aineistoa ja analysoida sitä enemmän, jotta me pystytään lopullisesti ratkaisemaan se ristiriita joka tässä nyt on olemassa." - scepdius
PelleVajakki kirjoitti:
myös vajakki?
"Lunkka: Halusin kiinnittää huomiota oikeastaan siihen, että mitä me tarkoitetaan globaalilla lämpötilalla ja mitä me ymmärretään paikallisilla lämpötiloilla. Paikalliset lämpötilat ovat joka tapauksessa, niin Australiassa kuin Venäjällä, niin Pohjois-Amerikassa kuin Euroopassakin olleet tiettynä ajanjaksona keskiaikana huomattavasti lämpimämpiä kuin esimerkiksi pienen jääkauden aikana ja tänä päivänä. Toisaalta tämän keskiajan lämpöjakson tutkijat ovat tulleet hyvin pitkälle siihen tulokseen, että ilmastonmuutokset silloinkin oli hyvin nopeita, eli tultiin kylmästä nopeasti lämpimämpään kauteen, jota kesti tietyn aikaa, ja taas mentiin pieneen jääkauteen. Tätä taustaa vasten meidän pitäisi kyllä kerätä vielä vähän enemmän aineistoa ja analysoida sitä enemmän, jotta me pystytään lopullisesti ratkaisemaan se ristiriita joka tässä nyt on olemassa."Tuohon on paha sanoa mitään, vaikka kuinka uskoisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768
