Olen vilja-allergikko, joka on allerginen vehnälle, rukiille ja ohralle. En kuitenkaan ole keliaakikko. Olin todella innoissani, kun huomasin mainoksen Vaasan&Vaasan uudesta "100%" kauraleivästä. Ajattelin, että viimein ne ovat tajunneet tehdä pelkästä puhtaasta kaurasta leipää, sillä kaltaisiani allergikkoja on paljon ja lisäksi osa keliaakikoista sietää tavallisissa leipomo-olosuhteissa valmistettuja gluteenittomia tuotteita. Pettymys oli suuri kun kaupassa luin tuoteselosteen, jossa kerrottiin että leivät on pyöritelty ruisjauhossa! Käsittääksi vielä pelkästään ulkomuodon vuoksi. Ruisjauhoa on mahdotonta rapsia pois niin, ettei sitä jäisi yhtään leipiin. Inhottavaa ostaa aina kalliita leipiä, joissa on todella vähän kuitua. Eli asiani onkin, että jos olet kohtalontoverini ja sinua harmittaa sama asia, käy kirjoittamassa Vaasan sivuille palautetta ja toivotaan, että resepti muuttuu. :)
Vaasan 100% kaura+vilja-allergia
5
4327
Vastaukset
- ei sekaleipiä enää
Näin televisiossa mainoksen ko. leivästä, ja ajattelin myös, että nyt kälyni saa vaihtelua ruokavalioon, hän on allerginen vehnälle ja ohralle, puhdas kaura ja ruis sopivat. Muutamia ruisleipiä pelkästä rukiista on löytänyt, kauraleipiä ei vissiin ole ollut. Käyn kyllä laittamassa sinne viestin, koska turha on aina sotkea viljoja, hankaloittaa vaan turhaan allergikkojen elämää.
- Activia ei auta
Monet leivät tehdään nykyään myös sellaisella valmistusmenetelmällä, että viljaraaka-aineesta saattaa olla 100% esim. kauraa, mutta sitten taikinaan on lisätty vehnägluteenia taikinan rakenteen vuoksi. Myös ruisleivissä samanlaista olen nähnyt. Ei sekään oikein kivalta kuulosta gluteeniherkkien (eri asia kuin keliakia) kannalta. Mitenkähän sitten vehnäallergiset - saavatko oireita moisista sekaleivistä? Paketin päällä lukee isolla tuo 100% kauraa mutta pakkausselostusta lukiessa pettymys on karvas. Mutta eiköhän tuotevalikoima ala vähitellen laajentua myös meille herkkämahaisille. Meitä on paljon.
- älä sotke asioita
Mikä ero on gluteeniherkällä ja keliaakikolla.
Ja KUKAAN keliaakikko ei siedä tavallisissa leipomo-olosuhteissa tehtyä leipää eikä sitä saa niille tarjota kontaminaatioriskin vuoksi.- Glutentag
Gluteeniherkkyys ilman keliakiaa, keliakiatutkija vastaa
http://www.pronutritionist.net/gluteeniherkkyys-ilman-keliakiaa-keliakiatutkija-vastaa/
- Empukkainen
Joo, joskus tuntuu että keliaakikot pitää vähän liikaa meteliä itsestään - ihan kuin vain heillä olisi oikeus olla gluteenille herkkiä.
Meitä allergikkoja on melko vähän mutta kaiken kaikkiaan muita yliherkkiä oireilevia näyttäisi olevan yhtä paljon kuin keliaakikkojakin.
Silti monien jakamana ohjeena tuntuu olevan, että jollei keliaakiaa ole todettu gluteenitonta ruokavaliota EI SAA noudattaa - ja ihmiset kärsii turhaan vuosia.
Keliaakikkojen ruokavalio on tietenkin paljon tarkempi kuin meidän muiden yliherkkien, joiden on mahdollista sietää pieniä määriä gluteenia tai viljoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2744694Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442867Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292851Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761801Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180