Muistan, kuinka jo 1970-luvulla koulun saksankielentunnilla opettaja kertoi, että sana "autonkuljettaja" on saksaksi "Führer", mutta koska se yhdistetään aina Hitleriin, "autonkuljettaja" onkin myöhemmin muutettu muotoon "Fahrer". 1930-luvulla Saksassa sana "kansakunta" kirjoitettiin muodossa "Nazion", ja "kansallismielisyys" oli "Nazionalismus". Koska ne myöhemmin yhdistettiin natsismiin, saksalaiset muuttivat sanat muotoihin "Nation" ja "Nationalismus". Saksa häpeää menneisyyttään niin paljon, että jopa äidinkielen sanoja pitää muuttaa sen takia!
1920-40 -luvuilla Suomessakin käytettiin hyvin paljon erilaisissa yhteyksissä sanoja "kansa" ja "kansakunta". Koska ne nykyisin mielletään kiihkokansallismielisiksi sanoiksi, niitä ei enää saisi käyttää. "Kansa" on korvattu sanoilla "väestönryhmä" tai "valtaväestö". Sana "kansakunta" on kokonaan poistettu käytöstä, eikä sitä enää kuulekaan missään. Myös kaikki valtion virastot, joiden nimi viittasi yhtenäiseen kansaan, ovat muuttaneet nimeään. Hmm, miksiköhän "Kansanterveyslaitos" on uudelta nimeltään "THL"? Miksi "Kansanhuoltolaitos" on nykyään "KELA"?
1920-40 -luvuilla Suomessakin käytettiin hyvin paljon erilaisissa yhteyksissä sanoja "kansa" ja "kansakunta". Koska ne nykyisin mielletään kiihkokansallismielisiksi sanoiksi, niitä ei enää saisi käyttää. "Kansa" on korvattu sanoilla "väestönryhmä" tai "valtaväestö". Sana "kansakunta" on kokonaan poistettu käytöstä, eikä sitä enää kuulekaan missään. Myös kaikki valtion virastot, joiden nimi viittasi yhtenäiseen kansaan, ovat muuttaneet nimeään. Hmm, miksiköhän "Kansanterveyslaitos" on uudelta nimeltään "THL"? Miksi "Kansanhuoltolaitos" on nykyään "KELA"?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Verbi führen ja siitä johdettu sana Führer (johtaja, ohjaaja, opas) ovat toki edelleen täydessä käytössä. Ajokortti on Saksassa puhutussa ja kirjoitetussa saksan kielessä Führerschein ja esimerkiksi veturinkuljettaja on useimmille Lokführer eikä mikään Lokfahrer.
http://de.wikipedia.org/wiki/Führerschein_und_Fahrerlaubnis
Termeillä ja ortografialla on taipumusta muuttua ajan myötä, eivätkä muutokset monestikaan heijastele poliittisten aatesuuntien suosiota tai häpeään joutumista.
Esimerkiksi minun kouluaikanani annetut ohjeet ”kaksoisässän” (ß) käytöstä eivät päde enää ja vaikkapa sana ”plazieren” pitäisikin osata kirjoittaa nykyisin ”platzieren”.
On mahdollista, että sanat ”Nation” ja ”Nationalismus” on joskus kirjoitettu muodossa ”Nazi-” ja muutettu sittemmin alkamaan ”Nati-”, mutta entä sitten? Ääntäminen ja merkityshän ovat entisellään.
Saksalaiselle oikeinkirjoituksen ”raamattu” on nimeltään Duden. Minun kirjahyllystäni teos valitettavasti puuttuu.
http://www.duden.de/
Muistettakoon myös, ettei saksaa puhuta pelkästään Saksassa. Itävaltalaisilla ja sveitsiläisillä on omia oikeinkirjoitustapojaan, jotka poikkeavat saksalaisesta. Esimerkiksi kirjain ß ei ole käytössä sveitsinsaksassa.
>> 1920-40 -luvuilla Suomessakin käytettiin hyvin paljon erilaisissa yhteyksissä sanoja "kansa" ja "kansakunta". Koska ne nykyisin mielletään kiihkokansallismielisiksi sanoiksi, niitä ei enää saisi käyttää.
Minua on tuo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) nimi suuresti huvituttanut. Mitenkäs me voisimmekaan voida hyvin, kun Puska kieltää meiltä voit ja läskit, suolat ja kolesterolit sekä vatsamakkaroiden kasvatuksen ja käskee vielä liikkumaankin?
Uusin huvituttaja on TraFi. Emme saaneet totutella kahtakaan vuosikymmentä siihen, että Autorekisterikeskus on Ajoneuvohallintokeskus, kun jo tuokin nimi kaadettiin maantienojaan. Nyt uusi ulkomaankieltä matkiva nimi jopa kirjoitetaan sääntöjä pilkaten (iso kirjain keskellä nimeä) ja joudutaan selittämään määriteosalla ”Liikenteen turvallisuusvirasto”:
http://www.trafi.fi/
Näkyypä tuo hallinnoivan mm. tunnetun kansanlaulajan Führerscheinia – sitä korttia, jonka Kansan karttuisa kaasujalka potkaisee tuon tuostakin hyllylle:
http://www.ake.fi/AKE/Ajokortit_ja_tutkinnot/Ajokortit/Ajokortit.htm
Hauskaa sekin, että TraFin sivuston osia löytyy kahden eri domainin eli uuden trafi.fi ja vanhan ake.fi takaa!
Ettet vain kirjoita vähän asian vierestä?
Natsismiaatetta kutsuttiin saksaksi nimellä ”Nazismus” ja sen kannattajia nimellä ”Nazis”. Ensinmainittu kutsumanimi oli lyhennelmä sanasta Nationalsozialismus (= kansallissosialismi). Virallisemman nimen alkuosassa ei ole ollut z-kirjainta edes pari vuosikymmentä ennen Hitlerin sotaretkiä.
»Die Propagandabezeichnungen „Nationalsozialismus“ und „Nationaler Sozialismus“ entstammen der Programmatik der 1919 gegründeten Deutschen Arbeiterpartei (DAP), die sich 1920 in NSDAP umbenannte.[2] Schon im Mai 1918 benannte sich die 1903 in Österreich gegründete Deutsche Arbeiterpartei in Deutsche Nationalsozialistische Arbeiterpartei (DNSAP) um. Ihre Anhänger nannten sich „Nationalsozialisten“, von Gegnern auch abwertend „Nazis“ genannt.»
http://de.wikipedia.org/wiki/Nationalsozialismus