olla laaja-alainen ja kokonaisvaltainen prosessi. On kipu sitten missä tahansa, tulisi kartoittaa psykofyysiset kivun aiheuttajat, tavallaan myöskin kartoittaa tuon potilaan psyykkinen tausta ennen kuin lääkehoidot aloitetaan.
http://www.verkkoklinikka.fi/keskustelut/&m=3309551&c=5718506&f=0428248&t=8225926
http://www.verkkoklinikka.fi/keskustelut/&m=3309551&c=5718506&f=0428248&t=8225926
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toimitaankin, ainakin omassa tapauksessani. Pitkäaikainen kipuhan aiheuttaa monenlaisia
muutoksia mm.aivoissa, joista yleisimpiä masennustilat. Loppujen lopuksi kipupoliklinikan
hoidot ovat yhtä tyhjän kanssa. Lääkemääriä vaan lisätään puudutusten välillä. Kesto n.6t.
Laaja-alaista vaikeaa kipua 46 vuotta takana. Ikinä ei ole kartoitettu mitään, senkuin vain vaihdettu lääkityksestä toiseen. Kipulääkkeitä suurimmat annokset... ja teho vähäinen.
Kun on kyseessä reuma, niin sen piikkiin on hyvä iskeä kaikki kivut, vaikka olisi muitakin kivun aiheuttajia, niin kaikki luetaan vain reuman piikkiin. Vastikäänkin olin päästä hengestäni, kun muun vakavan sairauden oireet; kipu luettiin reuman piikkiin, eikä huomioitu lainkaan, että kysessä onkin uusi kehittynyt sairaus, kunnes joudin teholle mielettömiin mittoihin yltyneen kivun vuoksi, ja syy saatiin sitten selville, kyse aivan muusta kuin reumasta. Hengenlähtö kiikkui tosi hiuskarvan varassa, sanoi lääkäri.
Nyt olen hakuetunut neurologille, ja kas kummaa, hänellä on tarjota vielä keinoja, mitä reumasektori ei ole tunnistanut, vaan jälleen kerran lukenut reumaksi, jota tämäkin kipu ei näytä nyt olevan.