Voisko joku ihana ihminen kertoo mistä valmistetaan Palermon pasta? Se on kouluissa aika yleinen ruoka, sen tiedän että simpukka pastaa siinä on mutten sen enempää.Mun kummityttö tulee hoitoon ja se on sen herkkuruoka ja haluan tietysti lelliä sitä, 9vuotias ei vaan osaa kertoo ruokaohjetta. Kiitokset etukäteen ohjeesta :D
PALERMON PASTA?
13
20936
Vastaukset
- non italiano
Taas yksi sellainen suurkeittiöemännän keksimä ruokalajin nimi, jolla ei ole mitään tekemistä sen paikan kanssa, johon nimi viittaa.
Varmaan kotikaupunkisi kouluja palvelevan suurkeittiön erikoisuus, josta muualla ei tiedetä mitään.
Kuinkahan moni havaijilainen on syönyt Havaijinleikettä?- kysytty
Ei täs kysytty mistä se on kotosin vaan OHJETTA! Tietäs vaan onkse kinkku,kerma,tomaattipohjainen kastike vai mikä? Taitaa olla paras soittaa kouluun ja kysyä sieltä. Ps. Googlen kautta löytyy TODELLAKIN palermon pasta ohje, ORIGINELLI, jossa mm. pinjansiemeniä mutta haen "suomalaista versioo".
- juuri
kysytty kirjoitti:
Ei täs kysytty mistä se on kotosin vaan OHJETTA! Tietäs vaan onkse kinkku,kerma,tomaattipohjainen kastike vai mikä? Taitaa olla paras soittaa kouluun ja kysyä sieltä. Ps. Googlen kautta löytyy TODELLAKIN palermon pasta ohje, ORIGINELLI, jossa mm. pinjansiemeniä mutta haen "suomalaista versioo".
Taitaa olla kyseisen kunnan koululaitoksen versio.
- MaaMiina*
..Kerrankin must on hyötyä jossakin. Sattui just sopivasti, että mä satun opiskelemaan kokiksi ja ko. ruoan ohjekin löytyy, tosin tämä ohje on 250hlö:lle. Mutta toivottavasti siitä on apua!
Palermon pasta:
*:
11,25 kg broilerin suikale, marinoitu
---------------------------------------
**:
500 g kanaliemijauhe
35 l vettä
250 g broilerimauste
50 g rakuuna, kuivattu
88 g valkosipulijauhe
3,750 kg kastikepohja
8,750 kg ruokakerma (vähälakt.)
---------------------------------------
***:
3,500 kg juustoraaste
9,375 kg cappellipasta
---------------------------------------
*: (Kypsennä broileri kiertoilmauunissa) Eli pienet erät varmaankin paistinpannulla.
**: Kuumenna (vesipadassa) kattilassa kiehuvaksi, lisää liemijauhe, mausteet ja kastiketiiviste. Anna kiehua hetki. Lisää kerma. Kuumenna. Kastikeen tulee olla löysää.
***: (Lisää voideltuun GN 1/1-65mm vuokaan raaka pasta makaroni, juustoraaste ja broilersuikaleet. Kaada päälle kastike. Sekoita hyvin keskenään. Kiertoilmapaista 160 asteessa n.30 minuuttia. Ota vuoka uunista, kun se vielä on löysää. Anna vetäytyä lämpökaapissa.) Näissä sitten täytyy käyttää mielikuvitusta, eli siis astia TOTTAKAI pienemmät kuin ohessa.
-------------------------------------------------
Toivotaan että ohjeen pystyy kunnolla pienentämään. Hyvää ruokahalua!! :)- Kauan etsinyt
Palermon pasta on monen koululaisen lemppariruoka. Ihme kun sen ohjetta ei ole missään "yleisesti" ( esim.Pirkka,Yhteishyvä...).Kiitos "MaaMiina" hieman jälkikäteen ohjeesta, vaikkakin täytyy hieman soveltaa, kun pitäisi valmistaa vain kolmelle hengelle
- nettikokki
Kauan etsinyt kirjoitti:
Palermon pasta on monen koululaisen lemppariruoka. Ihme kun sen ohjetta ei ole missään "yleisesti" ( esim.Pirkka,Yhteishyvä...).Kiitos "MaaMiina" hieman jälkikäteen ohjeesta, vaikkakin täytyy hieman soveltaa, kun pitäisi valmistaa vain kolmelle hengelle
Nettikokki hyvän ruoan ja juhlien ystävälle www.nettikokki.fi, katsopa täältä!
- Arwen l'elfe
nettikokki kirjoitti:
Nettikokki hyvän ruoan ja juhlien ystävälle www.nettikokki.fi, katsopa täältä!
Tässä olisi resepti!
Neljälle
PALERMON PASTA
200 g broilersuikaleita
n. 3 dl kierremakaroonia
Juustokastike:
2 rkl rasvaa
0,5 dl vehnäjauhoja
1 dl ruokakermaa
5 dl vettä
1 dl juustoraastetta
rakuunaa
Kypsennetään suikaleet. Valmista juustokastike: Kuumenna rasva kattilassa, lisää vehnäjauhot ja sitten nesteet. Hauduta muutama minuutti ja lisää juustoraaste. Sekoita keittämättömät makaroonit ja suikaleet uunivuoassa, kaada löysä juustokastike päälle ja sekoita hyvin.
Kypsennä 175 asteessa 30-40 minuuttia. Anna vetäytyä 10-15 minuuttia.
Hyvää ruokahalua kaikille! :] - Ellulellulellu
Onko yleisesti kaikissa koulun palermonpastoissa juustoa? kun mun mielestä ei oo... tää viesti tulee nyt 5 vuotta jälkeen mut mä toivoisin silti et joku osais vastata!!
- Palermolainen
Ellulellulellu kirjoitti:
Onko yleisesti kaikissa koulun palermonpastoissa juustoa? kun mun mielestä ei oo... tää viesti tulee nyt 5 vuotta jälkeen mut mä toivoisin silti et joku osais vastata!!
Täällä Palermossa ei tuollaista ruokaa tunneta, mistähän nimi liennee kotoisin?
- Lahest
Palermonpasta on kyl aik outo ruoka. Ku sitä syyää täs Lahe seudul, mut munki yks kaveri tulee Kouvolast eikä sil ollu aluks mitää havaintoo et mikä o Palermopasta :D
- Ihanpahints
Tämä on ihan pahinta ruokakulttuurintuhoa!!!! Nämä muista ruokakulttuureista tietämättömät keittäjänammat kirjaimellisesti tuhoavat nuorten käsityksen italialaisesta ruuasta! Tuolla sotkulla ei ole mitään tekemistä minkään italian kolkan kanssa, vähiten sisilian. Se että se on lapsista hyvää on toinen asia.
- Nsmskis
Aivan ihanaa herkkua! Tätä ovat palermolaiset äidit tarjonneet läpsilleen, oikeaa espanjalaista mamman ruokaa!
- Ruokahalu
Palermo on kaupunki Italiassa. Tuohon ohjelman
Alkuun näytetään karttaa mutta näkyykö se siinä vai ei niin muistelen ettei ihan näy mutta Välimeren lähellä ollaan.
https://www.tv7.fi/vod/player/65897/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559198Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656294Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724831Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014443Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064047- 1072211
- 1141578
- 531116