Mistä asuntoa ?

Olen kahden murkkuikäisen yh äiti ja muuttamassa Kemiin. Näin alkuun tarkoitus on etsiä vuokralle rivitalo- tai osakehuoneistoa hyvältä paikalta keskustan tuntumasta.
Mitä suosittelette ? En välittäisi kauheasti asua talossa/alueella jossa asukkaat sitä sun tätä ( metelöivää nuorisoa, juoppoja, huumehörhöjä, mustalaisia, alempaa sosiaaliluokkaa jne. )
9960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

""" En välittäisi kauheasti asua talossa/alueella jossa asukkaat sitä sun tätä ( metelöivää nuorisoa, juoppoja, huumehörhöjä, mustalaisia, alempaa sosiaaliluokkaa jne. ) """

Tuon lausumasi perusteella, ei sinun ja lastesi kannata muuttaa Kemiin ollenkaan.

Äänestä

Tule Rytikariin asumaan, täällä on raitista ilmaa ja mahtavat stalinistilaiset näköalat! Eikä oo mannen mannea täällä! Tilaa on liikkua.

Äänestä
  • Älä ihmeessä muuta Rytikariin!!!

    Äänestä

"Mitä suosittelette ? En välittäisi kauheasti asua talossa/alueella jossa asukkaat sitä sun tätä ( metelöivää nuorisoa, juoppoja, huumehörhöjä, mustalaisia, alempaa sosiaaliluokkaa jne. )"

Suosittelen pysymään kaukana Kemistä. Katsos, meillä ei ole huolehdittu tuosta etnisestä puhtaudesta niin hyvin, saattaa lähiössä asua jopa ulkomaalaisia (hui kauheaa!!!) tai jopa alempaa sosiaaliluokkaa!! Itselle tämä on tuttua, siksi kunnon porvarina muutinkin eliitti-lähiöön! Meillä on naapureina ainoastaan vaaleahiuksisia kepua, kristillisiä ja kokoomusta äänestäviä terveitä suomalaisia! Ah, eikä ahista yhtään! HYI V*TTU!

Äänestä

Suosittelen Syväkangasta, mutta en Takajärveä - siellä on levotonta. Peurasaari on rauhallinen paikka asua, niin myös Tervaharju ja Ristikangas. Rytikariin ei kannata muuttaa, ei myöskään Karihaaraan. Marttala on aivan kauhea paikka, samoin Mäntylä.

Kemin keskusta ja Ruutti ovat yllättävän rauhallisia asuinpaikkoja

Yleisesti ottaen kannattaa välttää kaupungin vuokrataloja ja niiden lähistöjä. Asuntoja on vapaana Kemissä niin paljon, että yksityiseltäkin varmasti löytyy vuokra-asunto. Vertaile myös vuokrien hintoja, ettei ulkopaikkakuntalaista niissä höynäytetä

Tervetuloa kaupunkiin. Kouluista sen verran, että Sauvosaaren koulu on ok, Syväkangaskaan ei kuulemma hassumpi. Karihaaran kouluihin en haluaisi lapsiani laittaa

Äänestä
  • Kiitos äiti-ihmiselle. Sinä tajusit mitä kysymykselläni tarkoitin...
    Sinulle ja pesueellesi oikein aurinkoista kevättä :)

    Äänestä

  • Kemiin muuttava kirjoitti:

    Kiitos äiti-ihmiselle. Sinä tajusit mitä kysymykselläni tarkoitin...
    Sinulle ja pesueellesi oikein aurinkoista kevättä :)

    Toivottavasti viihdytte kaupungissa :)

    Äänestä

Asunto alueista Syväkangas on ihan hyvä ja koulu lähellä.Rytikariakin suosittelen,mutta Hepolahteen en muuttaisi Hepolassa on kyllä hyvä koulu.Syväkankaalta on keskustaan vain kivenheitto ja kaikki palvelut.Kaupungin pohjoispuolen alueet ovat mielestäni huonoin vaihtoehto.Valinnan varaa siis on.tervetuloa kemiin.

Äänestä
  • Suosittelet Rytikaria, mutta et Hepolahtea... Hmmm... Minä taas tekisin toisinpäin. Tunnustan kyllä, että en asu itse kummassakaan. Tai olen kyllä asunut vain vuoden Hepolassa, mutta käyn alueilla edelleen usein. Mutta sekä Rytikari että Hepola ovat molemmat aika kaukana keskustasta, joten se ei ole hyvä juttu. Etelä-Kemissä ovat kyllä aika halvat asunnot (ainakin jos Veitsiluodolta vuokraa).

    Vasta viime syksynä (jo muutettuani pois) huomasin Hepolahden "plussat". Lähellä ovat kauppa, posti, kirjasto, koulu (ala- & yläaste), nuorisotilat ja lastentarha. Ja vierestä löytyy myös kirkko, baari ja luistelu/jalkapallokenttä. Ja noin kilometrin päästä (Rytikarista) taas löytyy pankki, toinen kauppa, parturit kampaamot (tosi hyvät muuten - ainakin yhtä lukuunottamatta!), apteekki, leipomo, hammaslääkäri, kansalaisopisto (useine harrastusmahdollisuuksineen), kioski, urheilukenttä, kesäisin uimapaikka, metsäpolkuja, jne...

    Rytikarissa on melkeinpä pelkästään vain kerrostaloja ja ainakin ne tuttavat, joiden luona vierailen asuvat melko levottomissa taloissa (ei hyvät lapsiperheille). Hepolassa taas on rivitaloja ja omakotitaloja (riippuu tietenkin tiestä ja talosta onnistuuko saamaan rauhallisen(?) asunnon).

    Joo, tässä tuli kommenttia vaikka alkuperäinen kirjoittaja (ja moni muu) ei eteläisestä alueesta olekaan kiinnostunut - kaukana kun on keskustasta... Jos ei ole omaa autoa, on aika hankala paikka asua! Mutta olen kyllä sen nim. "äiskän" (vai mikä se nyt olikaan?) kanssa samaa mieltä tämän kaupungin asuinalueista... :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kemiin muuttaja kirjoitti:

Olen kahden murkkuikäisen yh äiti ja muuttamassa Kemiin. Näin alkuun tarkoitus on etsiä vuokralle rivitalo- tai osakehuoneistoa hyvältä paikalta keskustan tuntumasta.
Mitä suosittelette ? En välittäisi kauheasti asua talossa/alueella jossa asukkaat sitä sun tätä ( metelöivää nuorisoa, juoppoja, huumehörhöjä, mustalaisia, alempaa sosiaaliluokkaa jne. )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu