Autosi lämpeää kivihiilellä ja ydinvoimalla. Olet siis viherihminen! Mitään väliä ei ole myöskään kauanko autosi moottori kestää kylmäkäynnistyksiä, koska se ei ole se juttu jolla auto taittaa kilometrejä.
Auto myydään käytettynä pois suomessa tällä hetkellä 5 vuoden iässä, joten miksi märehdit ajatusta, että onko yksi kylmäkäynnistys 50 tuhatta kilsaa vai ei. Vai onko se 500 vai 50 vai alkaako ylipäätään vitosella.
Autoveroon tulee muutos joten autojen kierto kasvaa entisestään. Yhä vähemmän on käytössä autoja joiden kilsoja tulee pohtia trendikkäästi vitosella jaollisina.
Päästöistä:
Ydinvoimaa, vai tuulisähköä? Kumpaa sinun pistokkeeseesi tulee? Auto saastuttaa ajettaessa, mutta nyt kun YK:n tutkijat eivät osaa edes ilmastotutkimusta tehdä, niin onko ihan aiheellista pitää varmana auton kylmäajon saasteisuutta suhteessa ydinpolttoaineen laivaamiseen suomeen rahtilaivoilla ja kivihiilen kuskaamiseen ja tupruttamiseen taivaalle.
Ja ikuisuuspelleily on auton tyhjäkäynti:
Suurimmat jeesukset lähtee heti kylmänä ajamaan ja väittävät, että liikkeen tarvitsema teho tuottaa suurimman hukkalämmön jolla auto lämpeää. Toiset taas sanovat, että hiljalleen tyhjäkäynnissä lämpeneminen on parasta. Mukaan soppaan tulee vielä ne jotka säälivät moottoria enemmän kuin omaa lastaan lapsen saadessa koulusta vitosia. Kyllä se saatanan moottori pyörii seuraavanakin päivänä! Urpot. Aurinkokin tulee taas huomenna taivalle vaikka sitä teoreetikot spekuloi filosofisissa maailmoissaan.
TOTUUS aamulämmityksestä
13
469
Vastaukset
- meni taas
Aamulämmityksellä säästetään polttoainetta kun autolla lähdetään ajamaan. Ydinsähköllä siis korvataan bensan kulutusta. Sen lisäksi turvallisuus paranee kun ikkunat pysyvät paremmin jäättäöminä ja huuruttomina.
- puhaa
Vaivanloista ja kallista puuhaa tuo moottorin lämmittäminen sähköllä.Puolestapuhujat vetoavat säästöihin joka on aivan täyttä potaskaa.Ei se sähkö todella ole ilmaista mitä auton lämmittämiseen menee ja vielä vähemmän se että asennan jokaiseen uuteen autooni moottori/sisälämmittimet kun vaihdan autoa uuteen vähintään 3 vuoden välein.(tilanne vähän muuttuu jos pitää 10 vuotta). Räjäytän auton käymään kelillä/kuin kelillä eikä ikinä ole murheita ollut.Pientä huurua ikkunassa mutta sitähän on talvella toisinaan ja häviää kyllä 1-2 kilometrin aikana.Minulla todella riitää muutakin tekemistä kun leikkiä jonkun piuhojen kanssa aamuin illoin.
- pakkasessa
puhaa kirjoitti:
Vaivanloista ja kallista puuhaa tuo moottorin lämmittäminen sähköllä.Puolestapuhujat vetoavat säästöihin joka on aivan täyttä potaskaa.Ei se sähkö todella ole ilmaista mitä auton lämmittämiseen menee ja vielä vähemmän se että asennan jokaiseen uuteen autooni moottori/sisälämmittimet kun vaihdan autoa uuteen vähintään 3 vuoden välein.(tilanne vähän muuttuu jos pitää 10 vuotta). Räjäytän auton käymään kelillä/kuin kelillä eikä ikinä ole murheita ollut.Pientä huurua ikkunassa mutta sitähän on talvella toisinaan ja häviää kyllä 1-2 kilometrin aikana.Minulla todella riitää muutakin tekemistä kun leikkiä jonkun piuhojen kanssa aamuin illoin.
Sehän sopii persaukiselle viherpiiperolle oikein hyvin.
- Roikan päässä
Mitä väliä? Kukin tehköön miten tykkää...
Minä kun käytetyillä ajelen, ei koskaan ole tarvinut miettiä ostaisinkin lohkolämmittimen vai en. Aina sellainen on autossa valmiina ollut. Aikanaan kun ei tolppapaikkaa ollut, tuli kyllä kokemusta kylmäkäynnistyksistäkin. Nykyään lämmitysmahdollisuus on, ja lohkolämmitintä tulee myös käytettyä. Siitä voit ehkä päätellä, mitä mieltä minä olen lohkolämmittimen käytön mielekkyydestä.
Itse en ole koskaan oikein ymmärtänyt, mikä idea on auton tyhjäkäyttämisessä ennen liikkeelle lähtöä. Ainakin omat autoni ovat olleet sellaisia, että tyhjäkäynnillä moottorin lämpeneminen ottaisi ehkä noin puoli tuntia ja kovalla pakkasella sisällä on vielä senkin jälkeen kylmä. Kyllähän tosiasia on, että ajossa moottori lämpenee huomattavasti nopeammin. Ajossa bensaa palaa enemmän kuin tyhjäkäynnillä, joten myös hukkalämpöä syntyy enemmän.
Helpoin ja paras ratkaisu auton esilämmitykseen olisi varmasti polttoainekäyttöinen lisälämmitin, mutta kun en puoltatoista tonnia viitsi sellaisesta maksaa...- Jeesjoo
Ajossa auton mottoria hyväilee pakkasajoviima joten adiabaattisesta prosessista sen verran, että tyhjäkäynnissä paikallaan moottori lämpeää hupun alla ilman viimaa. Liian moni osallistuu näihin keskusteluihin.
- 111111111111
Jeesjoo kirjoitti:
Ajossa auton mottoria hyväilee pakkasajoviima joten adiabaattisesta prosessista sen verran, että tyhjäkäynnissä paikallaan moottori lämpeää hupun alla ilman viimaa. Liian moni osallistuu näihin keskusteluihin.
Näin on.
- jeejeee
Jeesjoo kirjoitti:
Ajossa auton mottoria hyväilee pakkasajoviima joten adiabaattisesta prosessista sen verran, että tyhjäkäynnissä paikallaan moottori lämpeää hupun alla ilman viimaa. Liian moni osallistuu näihin keskusteluihin.
paikallaan toisaalta ei tuoteta paljoa tehoa, joten moottori lämpeää hitaasti. liikkeellelähtiessä tehoa tuotetaan, eli moottorin kylmänäkäyntiaika vähenee, eli toimintalämpötila saavutetaan aiemmin. ainakin minun autossani on termostaatti joka säätelee lämpötilaa, eikä se viima sylinteriin asti puhalla :)
- kaikkieivaantajuu
Huvittavimpia ovat nämä persaukiset, joilla on juuri ja juuri (pankkilainan avulla) varaa vaihtaa autoa muutaman vuoden välein, mutta jotka eivät raaski autoonsa ostaa mitään lisävarusteita, kuten lohkolämmitintä. No, typerämpää sijoituskohdettahan ei oikeastaan ole kuin auto. Eipähän se suuri synti silti ole, omat rahathan siinä menee ja työllistää samalla muita.
Toiseksi huvittavimpia ovat toiset persaukiset, jotka eivät raaski maksaa jotain 5 euron autopaikkamaksua kuukaudessa, vaan pitävät kesät talvet autoaan vieraspaikalla jolloin lämmitysmahdollisuutta ei ole. No talvella se 5 euron säästö menee äkkiä lisääntyneeseen polttoaineen kulutukseen, kun kylmänä kiskotaan autoa käyntiin.
Itsellä autopaikka maksaa huikeat 4 euroa kuukaudessa. Sähkö kuuluu hintaan joten aivan sama kuinka kauan lämmittää. Itse lämmitän näillä pakkasilla pari tuntia, se riittää mainiosti.- eletään me vaan
Olen varmasti ns. persaukinen, nettotulo 2100 eur/kk joten en ole kroisos. Silti autohulluna vaihtelen uusia autoja vuoden kahden välein.
Miksi en ota lohkista? SIKSI koska kotitalon hallissa eikä työpaikalla ole tolppaa! Eli ei kannata yleistää, ei kaikilla ole sitä mahdollisuutta. Kyllä se kone asiallista käyttöä kestää ilmankin, toki tolpassa pitäisin jos se olisi. - näin mulla
Itsellä kalliilla pk-seudulla talossa kylmä sähkötolpaton lukittu parkkihalli, maksaa 30 eur/kk. Toinen vaihtoehto ulkopaikka: sähkötolpallinen 20 eur/kk ja tolpaton 10 eur/kk. Maksan kernaasti mieluiten hallipaikasta vaikkei tolppaa olekaan siellä, eipä tartte uhrata aikaa jäisten ikkunoiden skrapaamiseen tai lumikinosten harjaamiseen. Syököön talviaikana (bensavehje) sen litran per satku enemmän, ihan sama. Kone lämpenee ja sisätilat myös riittävän nopsaan ja kiva kun työpaikallakin hallipaikka.
- moottorimasa
parhaat ja kestävimmät ennätyskilsat on ajettu autoilla joita ei esilämmitetä. Kunnon öljyt vaan koneeseen, säällinen vaihtelevakierroksinen sisäänajo, ja sisäänajon jälkeen heti öljynvaihto, sen jälkeen 10-15 tkm per öljyt. Kone kestää, kylmästarin jälkeen minsan tyhjäkäyttö eli öljynkierto varmistettu. Sitten liikkeelle, max 3500 kierrokset. Moottori lämpenee 2500-3500 kiekkavälillä kohtuu nopsaan normilämpöön. Lämpimällä koneella kannattaa aina välillä vedättää maksimikierrokset tappiin, ja muutenkin esim. motarilla ajaa pienemmällä vaihteella kierrosalueella 5000-5500 muutama kilsa, se putsaa konetta karstasta ja poistaa osaltaan öljyn seassa olevan haitallisen kondenssiveden. Koneelle kannattaa suorittaa rankan ajon jälkeen minsan tyhjäkäyttö ennen sammutusta, elintärkeää turbokoneelle.
Näillä keinoilla kone kuin kone kestää sen 450-500 tonnia vähintään, eli siis jo pienehkö bensamotti.- elintärkeää
moneen lähtöön, jopa tuollaiseen. Aja poju mahdollisimman paljon maksimikierroksilla ja kerro se myös autosi seuraavalle ostajaehdokkaalle. Saat paremman hinnan.
Varsinkin kun oma auto on vanha, eikä kiinnosta turhaan hajottaa paljon ajettua konetta.
Tyhjäkäyntikin hyödyttää notkistamalla myös vaihteensiirron. Lohkon materiaalista, vesitilasta ja termostaatista riippuu, kuinka hidasta on koneen lämpiäminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1817423Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa803722"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1223638Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma802919Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472476Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1022432- 1361994
- 541374
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3771329Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a591322