Hemmo täräyttää asiaa, saako muistamattomat kenkää? mielenkiintoinen ketju.
römpsästä jankuttavat, sitä ikinä näkemättömät, lukekaa...
Sodankylässä -KUNNANHALLITUKSELLE POTKUT ?!
17.2.2010 16.51 | Hemmo Koskiniemi | Yleinen
Sodankylässä on meneillään mielenkiintoinen prosessi, jossa valtuusto on perustanut työryhmän miettimään tulisiko kunnanhallitus erottaa. Työryhmä on tullut siihen tulokseen, että kunnanhallitus on toiminut eettisesti väärin ja rikkonut sisäisen tarkastuksen pelisääntöjä.
Mikäli valtuusto toteaa, että kunnanhallitus ei nauti valtuuston luottamusta saa hallitus potkut ja uusi valitaan tilalle. Tapaus on tuiki ainutlaatuinen koko itsehallintomme historiassa, sillä harvoin kunnanhallituksia on erotettu. Epäluottamuslauseen jälkeen puoleet käyvät neuvottelut ja jokainen esittää erotettujen tilalle uudet henkilöt. Toki nimet voivat olla samatkin jos puolueessa tullaan siihen tulokseen, että meidän edustaja on toiminut aivan oikein. Tämä olisi kuitenkin aika erikoista jos puolueet pitävät nimensä, mutta valtuusto on heidät potkinut pellolle.
Kysymyksessä on ilmeisesti poliittinen kädenvääntö uuden ja vanhan kulttuurin välillä. Eroon halutaan päästä yhden puoleen vallasta ja tilalle avoin demokratia, jossa ei mm. virkapaikkoja jaeta salassa sukulaisille ja lapsille.
http://hemmokoskiniemi.blogit.uusisuomi.fi/2010/02/17/sodankylassa-kunnanhallitukselle-potkut/
römpsästä jankuttavat, sitä ikinä näkemättömät, lukekaa...
Sodankylässä -KUNNANHALLITUKSELLE POTKUT ?!
17.2.2010 16.51 | Hemmo Koskiniemi | Yleinen
Sodankylässä on meneillään mielenkiintoinen prosessi, jossa valtuusto on perustanut työryhmän miettimään tulisiko kunnanhallitus erottaa. Työryhmä on tullut siihen tulokseen, että kunnanhallitus on toiminut eettisesti väärin ja rikkonut sisäisen tarkastuksen pelisääntöjä.
Mikäli valtuusto toteaa, että kunnanhallitus ei nauti valtuuston luottamusta saa hallitus potkut ja uusi valitaan tilalle. Tapaus on tuiki ainutlaatuinen koko itsehallintomme historiassa, sillä harvoin kunnanhallituksia on erotettu. Epäluottamuslauseen jälkeen puoleet käyvät neuvottelut ja jokainen esittää erotettujen tilalle uudet henkilöt. Toki nimet voivat olla samatkin jos puolueessa tullaan siihen tulokseen, että meidän edustaja on toiminut aivan oikein. Tämä olisi kuitenkin aika erikoista jos puolueet pitävät nimensä, mutta valtuusto on heidät potkinut pellolle.
Kysymyksessä on ilmeisesti poliittinen kädenvääntö uuden ja vanhan kulttuurin välillä. Eroon halutaan päästä yhden puoleen vallasta ja tilalle avoin demokratia, jossa ei mm. virkapaikkoja jaeta salassa sukulaisille ja lapsille.
http://hemmokoskiniemi.blogit.uusisuomi.fi/2010/02/17/sodankylassa-kunnanhallitukselle-potkut/
Vastaukset 21
Vanhimmat
tietäisköhän Hemmo mistä sitä römpsää saapi kun on nuin hyvin asioista perillä?
ensin laittaa valtuutettujen rivit uskottavaksi. miten on kokomus?
kepu pelastaa taas ei mitään vaikutusta lautakunna mielipiteellä.
Päätöksenteon tulisi olla avointa. Tämä KH on mm. jakanut salassa tuntuvia palkankorotuksia "omille" virkamiehilleen. KH saa lähteä, näin on.
no mitä tuosta jos joku onnelline saanu palkankorotuksen, eihä se muilta tai keltää ole pois, ehkä muut ei ole sitä älynny pyytää tai olleet ahkeria eikä ansainneetkaan, paljon ne jotkut töitä joutuu tekemäänki kun väki vaan vähenee
Taisit uunozzz äänestää kepua kun noin olet uskovainen sen asian suhteen. On se ennenkin aina omansa pelastsnu kävi kuinka kävi. Muisteleppa vaikka Puraa
Ei siinä avoimmuudet ja mietinnöt tai edes laillisuus auta katoppa vain.
olipa surkeaa luettavaa Sompiossa tänään, surkeaa nimenomaan tuon poliittisen kulttuurin takia. Valiokunta haukkuu kunnanhallitusta yhteistyökyvyn puutteesta, hallinnon avoimuudesta ja tasavertaisuudesta. Mutta miten onkaan valiokunta itse toiminut, painostanut joukolla kun haastattelun antaja ollut erimieltä. Kun on ollut aikeissa jättää eriävää mielipidettä niin tehty selväksi ettei toivottavaa. Asioita on haastattelun antajan mielestä käsitelty tarkoitushakuisesti sekä hyvin yksipuolisesti, on käytetty niitä lähteitä mitä on haluttu käyttää ja asiantuntijoihin ei ole turvauduttu. Eli onko tämä sitä toimintakulttuuria ja uutta strategiaa mihin pyritään? Eikö tuo ole pahemmanlaatuista painostamista (haastattelun antaja kokenut selvää painotusta), asioiden yksipuolista käsittelyä (käytetty niitä lähteitä mitä haluttu, eikä turvauduttu asiantuntijoihin, hallinnon avoimuus puuttuu kokonaan (eri näkökulmat tyrmätään, kielletään eriävä mielipide, käytetään tarkoituksenmukaisia lähteitä) edellämainitut sulkevat pois myös tasavertaisuuden.
Haaviston kirjoituksesta oli hyvin luettavissa se perimäinen syy, se poliittinen peli ja kaunat.
Todella rankkaa luettavaa oli myös moni muu poliittiseen toimintaan/peliin viittaava juttu, tuli oikeasti aika paha olo. Äänestäjät ne tässä ovat emämunauksen tehneet. Toivottavasti ensi vaaleissa onnistaa paremmin.
Onnelalta tosi rohkea veto tulla esiin ja kertoa valiokunnan yksimielisestä, avoimesta, tasapuolisesta, suvaitsevasta, tasavertaisesta, hienotunteisesta jne. työstä. Varmasti saa piiskaa poliittisissa piireissä, mutta kansalaisten keskuudessa varmasti nauttii luottamusta.
Koko valtuusto tulisi mielestäni hajoittaa, ryhmäjaot ainakin, pelkän kunnanhallituksen puheenjohtajan vaihdolla ei asiat parane, kaaos ja ristiveto vain pahenee. Ryhmäneuvottelut uusiksi vaan ja siltäpohjalta koko kunnanhallitus uusiksi, jos kerta tarve hajottaa.
"Puheenvuorojani keskeytettiin ja usein seurasi viiden tai kuuden jäsenen puheryöppy, jolla todistettiin, että heidän näkökulmansa on ainoa oikea ja minut vaiennettiin"
"Muiden asiantintijalausuntoja valiokunta käytti säästeliäästi tai ei halunnut käyttää niitä lainkaan hyväksi lausunnossaan"
"Valiokunnan työskentelyote oli tarkoitushakuista, poliittisesti värittynyttä eikä luottamusta herättävää"
(Sompio 22.2.2010)
Tässä muutamia lainauksia, kannattaa ehdottomasti tutustua ja lukea lehti, ainakin omat silmät avautuivat. Mitenhä valiokunnan työssä on toteutunut legalititeetti-, tarkoituksenmukaisuus- ja avoimen hallinnon periaatteet???
Olipa melko kirjotukset. Voipiko valtuuston hajoittaa? Mitenkä iso nimilista pitäis kerätä ja kukaha ryhtysi puuhamieheksi?? Ei tuota koko politbyroota voi sanoa kuntalaisten etujen ajajaksi, taitaa mennä toiminta pelekäksi tappeluksi.
Samaa mieltä, valtuusto vain vaihtoon!!!!
Onnela on antannut oman lausuntonssa mutta hän on ollut ainoastaan yksi yhdeksän henkilön valiokunnan jäsen joten olisitte kuulleet kahdekasan toisten kommentit , mutta eihän sompio ole etes kysynnyt tasapuolisuuden nimissä keneltäkään muiden mielipidettä melkoinen veto koska hyv'ään jourmalismiin kysytään toisiltakin valiokunnanjäseniltä mielipiteet enen kun kirjoittaa kenenkään lausuntoa yksin sivuilleen joten miettiköön lehtikin jotain sillä mielestäni vastuu olisi silläkin puolella ja yleensä kysytäänkin mielipiteet toisiltakin lehden taso menee alaspäin kuin lehmän häntä.
Jospa kaikki tietäisi kuinka puolueellinen on Onnela, joka Sompioon kirjoittaa. Taisi olla oikea "myyrä", joka viestitti valiokunnan sisäisiä keskusteluja ulos.
Lue valiokunnan vastaus torstain 25.2. Sompiosta.
Haaviston kirjoituksesta oli hyvin luettavissa se perimäinen syy, se poliittinen peli ja kaunat.
Haavisto on tehnyt virheen olisi sitä enen kysynnyt kahdeksalta valiokunnassa myöskin toimineelta valtuutetulta mielipiteet ainoastaan Onnelan mielipiteen on pannut julkisuuteen mitä helkkarin hyötyä siitä oli hyvät käytöstavat lehdeltä puuttuu näemmä.
Kunnanhallituksen uusi puheenjohtaja otappa lehti tarkkailuun ja mieti olisiko aika muuttaa kunan ilmoitukset toiseen lehteen miten tuollaista lehteä voi kannattaa kun ei tiedetä tapoja miten pitäisi toimia vain politiikkako se tässäkin asiassa on takana vaikka pitäisi olla meidän paikallislehti eikä jonku yhden kannanoton lehti.
Juuri näin, kun asioista puhutaan oikeilla nimillä niin sitten pitäisi laittaa lehti boikottiin, näinhän ne kunnan arvot ja strategiat toteutuvat sitten käytännössä.
Haavistolla takana poliittinen ura niin eiköhän tuo tiiä jo kysymättäkin mikä siellä oikeasti takana, olihan jutussa paljon muutakin kuin valiokuntatyöstä. Paskasta peliä sitähän tuo kunnallispolitiikka täällä on.
Totta tosiaan, voitaisi mennä neuvostotyyliin, jolloin lehdistö saisi kirjoittaa vain tiettyjä asioita. Hyvä kirjoitus oli Haavistolta ja Onnelalta hyvä asioiden julkistus.
Ei kukaan sanokkaan kirjoituksesta vaan tavasta jotta jos pannaan lehteen jonkun henkilön kirjoitus ja asiassa on ollut monta muutakin henkilöä niin silloin yleensä kuullaan kaikkia asiaan liittyviä jäseniä ja pannaan julki kaikkien mielipiteet ei ainoastaan hänen mielipidettä joka sattuu miellytämään eniten lehden toimittajaa, tälläinen käytäntö yleensä on.
Haaviston kirjoituksessa ei ollut kyse mistään toimittajan valinnasta vaan enimmäkseen omienkin näkemysten ja kokemusten julkituomisesta, niitä ei ilmeisesti tietyn piirin mielestä olisi saanut julkituoda kun toivotaan jo ilmoitusten muualle siirtoa. Sompio minusta pysynyt tosi asialinjalla mutta Lapin radio se ei vasta asioita kovin monelta kantilta tarkastele eikä välttämättä kovin totuudenmukaisestikaan aina tai ainakin vahvasti tulkiten ja värittäen.
Kyllä meidän paikallislehdessäkin näkyy olevan ylilyöntejä siitä ei pääse mihinkään en kuulu kyllä mihinkään piiriin vaan katson puoluettomana kirjoituksia voisi joitain juttuja jättää sivuun kuten henkilökohtaiset jutut joissa kyseinen henkilö mainitaan nimeltä ketä haukutaan ja kirjoittaa vielä nimimerkin takaa pitäisi olla sääntö jos arvostelen jotain henkilöä niin silloin pitää kirjoittaa omalla nimellä kun juttu julkaistaan. Voinhan olla väärässäkin mutta ajatelin näin tämä on vain minun kannanotto ilman että kuuluisin mihinkään piiriin tai puolueeseen.
Niinhän sinä toivot, vaikka "et kuulu mihinkään piiriin tai puolueeseen".
8 1 lle
Lues Onnelan vastine 1.3 Sompiosta, entistä suurempaa ihmetystä aiheuttaapi. Väitettiin että olisi ollut jotain "salaista tietoa" joka ei siis pitänyt paikkaansa ja aika osuvasti kuvattu tilannetta jossa "kehoitettu" jättämään eriävä mielipide. Todellakaan ei valiokunnan työssä tainnut kuntastrategian mukaiset arvot toteua. Kova oli luottamuksen palauttava operaatio, onneksi nyt kunnanhallitus nauttii valtuuston luottamusta -suuren remontin jälkeen-. Nauravat ne naurismaan aidatkin... Onnela vaikuttaa fiksulta ja järkevältä sekä uskaltavalta ihmiseltä, no onhan hän hyvin koulutettu sekä kokenut isoistakin ympyröistä, saattaa vain Sodankylän poliittinen toimintakulttuuri olla melkoinen shokki hänelle.
Ainahan saa toivoa ja mielipiteitä tuoda puoleen ja toiseen sillä ei kenenkään yhden mielipide ole se yksi ja ainoa jos joku kuvittelee niin.