älykkyyden lisääntyminen

On todennäköistä että älykkyysosamäärä on lisääntynyt Euroopassa viimeisen tuhannen vuoden aikana ja siksi mahdollistanut kehityksen.

Älykkyysosamäärä on geeneissä. Mutta tietyt geenit aktivoituvat ja passivoituvat. Epigenetiikka voisi siis selittää älykkyyden lisääntymisen. Esim. Albert Einstein, Eiffel ja monet muut olivat jo kolmannen polven insinöörejä. Teoriaa tukee myös se että Einsteinilla oli keskivertoa pienemmät aivot. Siis Epigenetiikka selittää siis että afrikka on ja mutta tulee jäljessä. Siellä siis kehitys on Euroopan keskiaikaa.

Keskisajalla ihmiset joivat likaista vettä, tekivät tarpeensa takapihalle ja vallankaappaukset ja nälkä kuolemat olivat arkipäivää. Siis epigenetiikan mukaisesti afrikka on eurooppa keskiajalla. On tietysti varmaan vaikeaa todistaa teoriaa oikeaksi. Ehkäpä tutkimalla aikalaisten opiskelijoiden oppimisnopeuksia päästään kiinni totuuden siemeneen.
10403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

...että kansakunnan älykkyys lisääntyy vain, jos kansakunnan älykkäät lisääntyvät hanakammin kuin tähän asti.

Äänestä

"Keskisajalla ihmiset joivat likaista vettä, tekivät tarpeensa takapihalle ja vallankaappaukset ja nälkä kuolemat olivat arkipäivää"

johtuiko tuo siis tyhmyydestä? Ja tilanne parantui kun eurooppalaiset ihan itsestään (huonoista oloista huolimatta) muuttuivat älykkäämmiksi? Ja tilanne saattaa taas samalla tavalla kääntyä päälaelleen kun geenit päättävät taas tyhmistää eurooppalaiset?

En kyllä ymmärtänyt mitä Einstein ja hänen sukunsa ynnä aivojensa koko tähän liittyy.

Äänestä

"Keskisajalla ihmiset joivat likaista vettä, tekivät tarpeensa takapihalle ja vallankaappaukset ja nälkä kuolemat olivat arkipäivää"

kyse älykkyydestä, vaan ko. yhteisöjen siihen mennessä keräämästä tietämyksen tasosta.

"Siis epigenetiikan mukaisesti afrikka on eurooppa keskiajalla."

Ja kun edellinen päätelmäsi oli päin seiniä, on myös johtopäätöksesi - johon olit päässyt rasististen ennakkoluulojesi avulla - on myös aivan älytön!

Äänestä

Hm...
Aikojen alussa meidän toinenkin puoli aivoistamme oli käytössä
siis se oikea
Sitten tuli itsekkyydellä tehtyjä
väärinkäytöksiä

Ja taajuuksia vaihdettiin jotta vain aniharvat pääsivät
taitoihin kiinni.

Sielä missä funtsaillaan liikaa, turhia
ei tämä toimi
vaan sielä, missä ei ole
turhanpäiväisiä ajatuksia, luuloja.
Voi herkästi oppia käyttämään lisääntyviä taitojaan.

Dna:ssa rakas ystäväni, käyttämättöntä dna.ta riittää, sitä ihmiset eivät osaa enää käynnistää toimintaan. Ja juuri sillä voisi mullistaa ja muuttaa paljon. Ei sillä ole merkitystä, mikä oli aikakausi ja sosiaalinen asema, sillä on merkitystä miten itsensä aktivoi. Tämän keinon ovat tienneet aikojemme suuret tiedemiehet ilman tieteellisiä tutkimuksia,vaistoillaan. Kehitysmaassa jossain metsien siimeksissä kehityksen ulottumattomissa, saattaa tieto jo olla. Se voi olla missä vain.

Entäs sitten jos taito annettaisiin kaikille, antaisitko vähäosaisille vai pitäisitkö kaiken itselläsi? Riittäisikö jos taitoa vain opetettaisiin, vai pitäisikö löytyä fakta tutkimuksin?
Kyllä sitä jo opetetaankin, mutta opettajat saapuvat paikalle vasta kun oppilas on oikeasti valmis ymmärtämään ja oppimaan ei ennen. Perus alkemiaa ystäväiseni, kuinka valmistaa kultaa :)

Äänestä
  • WW1 ja WW2 sotilaille tehtiin älykkyystestejä ja jo silloin todettiin että älykkyys oli noussut tuona aikana. Ärsykkeiden määrän lisääntyminen kehittää aivoja eli aivot pyrkii sopeutumaan kulloiseenkin ympäristöön.

    Äänestä

  • Sen verran kommenttia, että tuo alku kuulostaisi joltain kuvaputkitelevision pyyhkäisyn selittämiseltä yksinkertaistettuna.

    Toinen on se, että DNA on rakenne ja sen on käytetty. Muutokset siihen luo mutaatioita, mihin vaikkapa radioaktiivisuus altistaa luoden jotain uutta tai muuta.. yleensä epämuodostumia. Homo Sapiens on ollut niin vähän aikaa vasta olemassa, että tuskin mitään mullistavaa DNA-rakennemuutoksia on päässyt vielä
    tapahtumaan, joten yhtä tyhmiä me ollaan oltu nyt kuin silloinkin aikanaankin. Pohja vaan muuttuu.

    Yhteistyö on tuottanut tulosta loppupeleissä asioitten suhteen pikkuhiljaa vai ollaanko harpattu paljonkin eteenpäin jossainvaiheessa historiaa?

    Äänestä

Teoriasi on täysi mahdottomuus, koska luonnonvalinnan puuttuessa passiiviset geenit rappeutuvat, jolloin ne eivät enää aktivoituessaan ole toimivia. Ja vaikka mutaatioita ei tapahtuisi, niin silti näiden passiivisessa tilassa olevien geenien olisi täytynyt olla aktiivisia kehittyäkseen toimivaan muotoon, koska geenit sisältävät informaatiota, jota ei voi syntyä ilman luonnonvalintaa. Ilman valintaa geeni on pelkkä satunnainen jono kirjaimia, jonka pohjalta ei muodostu tarkoituksenmukaista biologista järjestelmää.

Äänestä

Keskiajalla ja jo paljon sitä aikaisemminkin ihminen älysi kaivaa montun maahan ja saada sieltä puhdasta vettä.. sitä sanotaan pohjavedeksi tai suoneksi. Paskalla käytiin käymälöissä, joita sitten tyhjenneltiin/lapioitiin samaan tyyliin kuin nykyajankin puukäymälöitäkin joissain kesämökeillä tai armeijassa. Yleensä keskiajalla nälänhätä oli kylmän talven jättämä kylmä kesä, kuten verraten vaikka afrikassa kuivuuteen ja joidenkin lähiajan itsenäistyjen valtioiden varantoiden myyminen aseita vastaan lähinnä sisällissotaa/valtaa varten.

Äänestä
  • Toki voi olla vaikeeta kuvitella jossain tuhansia vuosia jäänalla muhineessa Skandinaviassa/Fennoskandiassa, kuten Suomessa paskasta vettä juotavaksi, kun sitä on kertynyt järjettömiä määriä maansisään puhtaaksi vedeksi. Kaikilla sitä ei ole ja joutuu juomaan sitä paskasta eläinten ja kenties ihmistenkin jätösten kylvimää jokivettä.

    Äänestä

Todennäköistä on vain se, että ns. älykkyysosamäärä on lisääntynyt Euroopassa viimeisen runsaan sadan vuoden aikana. Sitä ennen älykkyysosamäärää ei ollut, joten se ei myöskään voinut lisääntyä. ÄO on sosiaalinen konstruktio, siksi täysin riippuvainen siitä ympäristöstä, jossa siihen uskotaan ja sitä tulkitaan.

Jos tarkoituksesi on väittää, että ihmisten älykkyys on lisääntynyt viimeisen tuhannen vuoden aikana, väite jää ilmaan riippumaan. Mikään tekninen tai tieteellinen kehitys ei todista sitä eikä tätä, sillä tiede on kumulatiivista toimintaa, riippuvaista edellisten sukupolvien tieteellisestä työstä. Silloin kun tiedettä ei ollut, oli filosofiaa ja teologiaa. Asioiden tärkeysjärjestys oli oppineilla hieman erilainen. Koska hyvin harva ylipäätään sai minkäänlaista sivistystä, keskiajan ihmiset tietenkin nykyajan vinkkelistä saattaisivat vaikuttaa tyhmiltä. Mutta jos riisutaan nykyajan ihmisiltä niin sanottu pintasivistys, tohdin epäillä, ovatko nämäkään yhtään sen älykkäämpiä kuin keskiajan ihmiset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iglöh kirjoitti:

On todennäköistä että älykkyysosamäärä on lisääntynyt Euroopassa viimeisen tuhannen vuoden aikana ja siksi mahdollistanut kehityksen.

Älykkyysosamäärä on geeneissä. Mutta tietyt geenit aktivoituvat ja passivoituvat. Epigenetiikka voisi siis selittää älykkyyden lisääntymisen. Esim. Albert Einstein, Eiffel ja monet muut olivat jo kolmannen polven insinöörejä. Teoriaa tukee myös se että Einsteinilla oli keskivertoa pienemmät aivot. Siis Epigenetiikka selittää siis että afrikka on ja mutta tulee jäljessä. Siellä siis kehitys on Euroopan keskiaikaa.

Keskisajalla ihmiset joivat likaista vettä, tekivät tarpeensa takapihalle ja vallankaappaukset ja nälkä kuolemat olivat arkipäivää. Siis epigenetiikan mukaisesti afrikka on eurooppa keskiajalla. On tietysti varmaan vaikeaa todistaa teoriaa oikeaksi. Ehkäpä tutkimalla aikalaisten opiskelijoiden oppimisnopeuksia päästään kiinni totuuden siemeneen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu