Porukat onnistuvat tuhoamaan Teflon-pannunsa? Ja Teflonin johdannaiset.
Itse olen ostanut perinteisen Teflonpannun Ikeasta hintaan 2.95 MK
Itse olen ostanut perinteisen Teflonpannun Ikeasta hintaan 2.95 MK
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
50 centin paistinpannu? Jos olet ollut siihen tyytyväinen niin ymmärrän kyllä miten se on kestänyt: Olet käyttänyt sitä vain ruuan lämmittämiseen.
Pannuani vain munaruokien valmistamiseen. Munakkaat, paistetut munat, uppomunat.
Kerran (1) paahtanut pinjansiemeniä.
Käyttänyt muovilastaa.
Kaapissa on "uunipeltiteline" missä pannut ovat päälekkäin mutta eivät kosketa toisiaan.
Muut pannut ovat valurautainen parilapannu, wokki, wing-pann ja paistokasari. Kaikki kylläkin kalliimpia.
valmistaminen paistinpannulla onnstuu, onko pannussa niin korkeat reunat että siinä vettä voidaan lähes keittää, vesihän ei saa kiehua uppomunia valmistettaesssa.
Onnistuu helposti paistinpannulla. Paistokasari olisi vielä parempi. Keskelle aina se viimeisin muna ja kun on hieman kypsynyt siirtää sivumalle, 30cm kasariin (pannulle) mahtuu helposti 4-6 uppomunaa.
"Edelleen" - kuinkahan pitkän ajan jälkeen? Kyllä laadukaskin (lue: kalliimpi) teflon-pannu ajan mittaan kuluu, vaikka kuinka yrittäisi välttää liiallista kuumuutta (kaasuhellalla tosin vähän vaikeaa) ja metallisia työvälineitä.
Minun kokemukseni on, että keskihintainen (n. 30 €) teflon-pannu kestää lähes päivittäisessä käytössä useamman vuoden, mutta ehkä noin 10 vuoden kuluttua se pitää viimeistään vaihtaa uuteen.
Pannu on ostettu MARKOILLA. Ja käytössä perinteinen sähköhella.
Älä vaan missään nimessä tule mun keittiöön, aivan hirveä nipottaja, kyllä ahistaisi olla samoissa neliöissä
tuommosen kanssa , että ihan pannut ei kosketa toisiaan.....