Patongin/tmv leivän ohje?

leipäfani

Oletteko te saaneet sovellettua mitään leipä ohjetta mikä oikeesti maistuis lähellekkää tavallista vaikkapa vaaleeta leipää? Tykkäisin tehdä semmoisia täytettyjä leipiä mut en vaan löydä sellaista joka ei tökkäisi samantien. Kaikki mantelijauho kokeilut ym ei vaan ole uponnu. AUttakaa, vai pitääkö vaan luovuttaa ja syödä leipä ihan normaalina leipänä :/

4

988

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karppi09

      Aika hankala juttu. Vähän sama kun kysyisit, että miten tehdään kaurapuuroa vähähiilarisesti.

      Minulla on semmoinen näkemys, että ihan kaikkea ei voi saada eli on parempi totutella uuteen ja löytää jotain muuta hyvää. Itselleni tuo leipä oli ennen karppaamista melkoinen epäjumala enkä koskaan uskonut pääseväni siitä eroon mutta nyt ei tee edes mieli - ei mantelijuustoleipiäkään vaikka niistä pidänkin.

    • kbvzxlckj
    • m

      Miksi sitä leipää pitää mussuttaa? Sehän se suurin synti juuri onkin. Hyvin pärjää ilmankin. Itse olen jättänyt ruokavaliosta täysin perunat, leivät ym korkean HH määrän sisältävät tuotteet. Ja syötäväää on yllin kyllin että nälkä pysyy poissa eikä leipää edes jaksa miettiä. Erikseen sitten juhla ym tilaisuudet, jolloin annan itselleni luvan lipsua. Pari kertaa vuodessa ei kaada tätäkään dieettiä. Pitää vain antaa itselleen luvan olla ihminen. Ja siinä välillä skarpataan. Ja niinhän se on että jos itseltään kieltää totaalisesti jotain, niin siihen syntyy himo. Jokainen ihminen on yksliö, samoin HH:n sietokyky on yksilöllistä. Helpoiten sen saa selville kun lainaa verensokerimittarin ja seuraa sokereitaan aterioiden välillä ja syönnin jälkeen. Siten saa parhaiten selville kuinka paljon tai vähän oma elimistö HH:a sietää. Se että joku muu sanoo että kaikkien pitää syödä tietyn rajan mukaan on aivan puppua. Pitää kuunnella omaa kroppaansa. Ja helpoiten tässäkin dieetissä pääsee kun ei yritä söhlätä kaiken maailman tekeleitä mitkä ei maistu miltään. "Tavallista" ruokaa ja HH:t vähiin jättämällä perunat/pastat/leivät ym pois. Ja harvoin sallii sitten itselleen vaikka sen täytetyn voileivän, oikeasta leivästä, jos sitä tekee mieli... Siihen ei kuole. VHH ei todellakaan ole "ei ollenkaan HH" vaan nimenomaan VÄHÄN HH. Ja yhtä tärkeää on että syö oikeaa, luonnollista rasvaa, eikä sellaista joka tulee koneen läpi. Ne vasta myrkkyä ovatkin.

      • ...

        Olen samaa mieltä.

        Miksei riitä se että syö kasviksia, lihaa ja rasvaa? Pitääkö vielä saada jokin syötävä "lautanen" leiväkkeiden muodossa? Käsittämätöntä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      969
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      953
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      805
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      756
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      114
      733
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      653
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      646
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      22
      576
    11. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    12. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      38
      549
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      495
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      488
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      467
    Aihe