Termi tulee hakematta mieleen katsoessa Silminnäkijä-dokumenttia jossa kerrotaan Venäjän Itämereen upottamista Baltian lakkautettujen tukikohtien ydinjätteistä ja hermokaasuista, 90-luvun alussa. Ruotsin talousvesille, mitä ilmeisimmin Ruotsin hallituksen täysin tieten. Ja asiasta kysyttäessä kellään viranomaisella tai poliitikolla "ei ole muistikuvaa" asiasta. Hermokaasuja ja ydinjätteitä mereen, josta vaietaan ja hyssytellään, ja asiassa ei vielä ole kuin poliittisia intressejä.
Ja samalla touhutaan jonkun kuvitteellisen ilmastonlämpenemisen kanssa. Jossa bisneksessä liikkuu paitsi poliittiset myös taloudelliset intressit, kymmeniä tai satoja miljardeja. Uskokoon ken haluaa että sillä kentällä pelataan avoimin kortein ja sinisin silmin, itsekkyys unohtaen, vain ilmaston parhaaksi. Heh heh, sanon minä. Jos Suomen poliitikot siinä uskossa ovat liikkeellä niin voi Suomi parka.
Ja samalla touhutaan jonkun kuvitteellisen ilmastonlämpenemisen kanssa. Jossa bisneksessä liikkuu paitsi poliittiset myös taloudelliset intressit, kymmeniä tai satoja miljardeja. Uskokoon ken haluaa että sillä kentällä pelataan avoimin kortein ja sinisin silmin, itsekkyys unohtaen, vain ilmaston parhaaksi. Heh heh, sanon minä. Jos Suomen poliitikot siinä uskossa ovat liikkeellä niin voi Suomi parka.
Vastaukset 6
Vanhimmat
siksi juuri "repeän aina kun näen sanan ilmastonmuutos".
Ihmiskunnan yksi noloimpia tapauksia tuo ilmastohysteria.
Ja vieläpä kun hiilidioksidista ei ole kuin pelkkää hyötyä luonnolle niin onhan tuo aika "hassua".
Jos joku vielä jaksaa tosissaan jostain hiilijutuista läyhätä niin käykääpäs ihan ensin hakemassa ala-asteen biologian kirjat ja etsikää sanaa yhteyttäminen. Sitten tutkikaa kasvien koostomusta ja laskekaa paljonko niihin sitoutuu hiiltä ja vettä. Siitä voitte sitten todeta että mitä enemmän kasveja, sen vähemmän vettä kohoamassa ja sen enemmän hiiltä sitoutuneena. Ja kasveja saadaan lisääntymään hiilidioksidilla ja lämmöllä. Vastineeksi saamme happea. Koittakaapa aktivistit puuttua noihin oikeasti tärkeisiin asioihin kuten saasteisiin ja metsien liikahakkuuseen JOS olette kiinnostuneet luonnon hyvinvoinnista.
Itse vapautan luontoon niin paljon hiilidioksidia kuin mahdollista, koska olen luonnonystävä (enkä bisnesmiesten ilmainen työjuhta kuten nämä ilmastoaktivistit)
Hyödylliset idiootithan oli termi, jonka keksivät Venäjän bolshevikit kuvaamaan niitä typeryksiä, jotka toiminnallaan ja uskollaan edesauttoivat vallankumousta vastoin omaa etuaan. Todellisuudessa bolshevikkien tarkoitus oli keskittää kaikki valta pienelle puolue-eliitille, jota johti vain parisenkymmentä miesta ja pari naista.
Vertaus AGW uskontoon ja sen leviämiseen on enemmän kuin osuva. Tämänkin ideologian ja hankkeen takana on kourallinen asiaansa uskovia "tiedemiehiä", joiden on onnistunut parissa vuosikymmenessä masinoida melkoinen joukkohysteria puunhalaajien ja imbesillien poliitikkojen keskuuteen, ja nämä toimivat tämän pienen klikin hyväksi vastoin omaa etuaan. Ihan sama kuvio kyseessä.
http://www.quadrant.org.au/blogs/doomed-planet/2010/03/hansenist-climate-alarmism
Kyllä he jo tietävät että hiilidioksidilla ei ole merkitystä.
Kun pari kuukautta sitten olin Pekkarisen kanssa samassa tilaisuudessa niin rivien välejä oli harvinaisen helppo lukea.
Vai miksi nyt korostetaan sitä että ydinvoimaloille saadaan tarvittaessa luvat ennätysnopeasti?
Ne (voimalat) pitää äkkiä saada alulle ennen kuin koko hiilidioksidihössötys vaimenee.
Kun koko ajan paljastuu kuinka heppoisin todistein vain sormilla laskettava tiedemiesmäärä onnistui syöttämään pajunköyttä koko tiedeyhteisölle joka luuli hyödyntävänsä omissa tutkimuksissaan todellista tietoa,alkaa olla jo kiire.
Ainoastaan verotuksen kautta valtioiden saama hyöty on enää hidastamassa täydellistä suunnanmuutosta.
Tuossa hörhölle hieman luettavaa:
Dangerous human-made interference with climate: A GISS modelE study
http://arxiv.org/abs/physics/0610115
Man made global warming explained - closing the blinds
http://arxiv.org/abs/1001.4988
Proof of the Atmospheric Greenhouse Effect
http://arxiv.org/abs/0802.4324