Minkälaista keittoa alkuruuaksi?

Eli viikonlopuksi olisi vieraita tulossa ja ruokaa pitäisi tarjota. Alkuruuaksi ajattelin jotain keittoa mutta en ole vielä keksinyt minkälaista. Olisi myös hienoa jos voisin yhdistää kaksi eri keittoa lautaselle mutta en oikein tiedä hyviä makuyhdistelmiä. Vinkkejä?
4395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja todella helppo valmistaa osittain etukäteenkin. Yhdistä kukkakaali-ja parsakaalikeitot lautasella, vihreä ja valkoinen keittospiraali on erilainen tarjottava.
Tarvitset:
kukkakaalin ja parsakaalin lisäksi vain, vihannesfondia, hieman vehnäjauhoja, vettä,voita,suolaa ja kuohukermaa.
Keitä kaalit samassa vedessä, nosta kypsät kaalit ja jauha ne erikseen monitoimikoneella hienoksi.
Jaa keitinliemi kahteen kattilaan ja mausta kumpikin liemi vihannesfodilla. Lisää jauhettu kukkakaalitoiseen kattilaan ja parsakaalitoiseen, lisää molempiin veteen sekoitettu vehnäjauhosuurus, keitä kymmenisen minuuttia hiljaa poreillen, sekoittele välillä etteivät tartu pohjaan, lisää sen jälkeen molempiin keittoihin nokare voita ja lisää kerma. Tarkista maku ja lisää suolaa jos on tarpeen. Keittojen tulee olla vellimäisen paksuhkoja. Annostele kukkakaalikeitto lautaselle kauhalla ja kaada kannusta vihreä parsakaalikeitto spiraalimaisesti, tai haluamallasi tavalla valkealle keitolle. Näin sinulla on erikoisen näköinen kuviokeitto jotka maultaan sopivat erinomaisesti toistensa kanssa!
Kokeile, ei tule edes kalliiksi, terv. Vk.

Äänestä

alkukeittoon ei juurikaan kannata laittaa kookkaita peruna tai juureskokkareita - sellanen sileämpi verio on parempi

- parsakeitto
- rapukeitto
- tomaattikeitto
- hernesosekeitto ( ei lihaa)
- sienikeitto
- punajuurikeitto
- porkkanakeitto

Äänestä
  • taas viikonlopuksi niin hyvä vaihtoehto olisi silloin laihialainen kesäkeitto, sen voi nopeasti mikrossakin kuumentaa jos sattuu välillä jäähtymään.

    Äänestä

  • Kun on käytössä hyvä sauvasekoitin, voi tehdä kotimaisista juureksistakin samettista keittoa, vaikkapa porkkana-sipuli-purjosipuli-peruna, maun mukaan sakeutus vehnäjauhosuuruksella ja hiukan kermaa tai ruokakermaa joukkoon.

    Olen saanut myös kerran aivan tavattoman hyvää mustajuurikeittoa, sitä pitää tehdä kun seuraavan kerran menussa on alkukeitto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MDG kirjoitti:

Eli viikonlopuksi olisi vieraita tulossa ja ruokaa pitäisi tarjota. Alkuruuaksi ajattelin jotain keittoa mutta en ole vielä keksinyt minkälaista. Olisi myös hienoa jos voisin yhdistää kaksi eri keittoa lautaselle mutta en oikein tiedä hyviä makuyhdistelmiä. Vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu