Kerätäänkö tähän kirjoittajien hyväksi kokemia kotiruokia noin 1v. lapselle (tai vähän allekin)? Tarkoituksena olisi nimenomaan kerätä terveellisiä kotiruokaohjeita ja mielellään tietysti mahdollisimman helppoja.
1-vuotias voi tietysti periaatteessa syödä ihan samaa ruokaa muun perheen kanssa, mutta meidän perheessä ainakin suurin osa ruoista on niin eksoottisia, ettei mitenkään sovi pienelle lapselle. Meillä lapsi ei myöskään osaa vielä syödä rakenteeltaan kaikenlaista ruokaa, joten sekin on esteenä tietyille kotiruoille, esim. makaronilaatikko ei meillä tule vielä kyseeseen rakenteensa puolesta. Mutta kaikenlaisia ohjeita saa tietysti laittaa, ne voivat tulla jollekulle lukijalle tarpeeseen. Kiitos!
Helppoja ruokaohjeita n. 1-vuotiaalle lapselle!
3
4737
Vastaukset
- Sotis
Arvostan sitä, että et yritä syöttää noinkin pienelle "eksoottisia" ruokia, minkä ymmärrän voimakkaasti maustetuksi.
Erilaiset soseutetut keitot, yleisesti pehmeä ruoka jota mielestäni myös pastatyyppiset ateriat edustavat, olisivat oma suositukseni. Tai ruodotonta kalaa, perunoita ja vihanneksia soseutettuina. Samoin pastaruokia voi vielä jauhaa tarvittaessa pehmeämmiksi.
Varmasti aika pian kannattaa kuitenkin alkaa totuttaa myös rakenteeltaan vähän haastavampiin ruokiin, kiirettä ei ole, mutta kuitenkin. Sama koskee mausteita. Varovasti tietenkin ja seurailemalla mahdollisia reaktioita. - kotiruokaa
Ihan samaa ruokaa kuin muulleekkin perheelle. Sitä voi soseuttaa hienommaksi, ei tarvitse ihan mössöksi asti kuitenkaan. Hyvin maistuu, ainakin meidän pienelle.
- 4+3
samaan voisi varmaan kerätä ruokaohjeita myös alle vuoden ikäiselle, joka ei vielä voi syödä suolaa, maitoa tms.
Yksi ruokaohje, jonka itse olen kokenut hyväksi ja helpoksi. Teen tätä samalla, kun itsellemme uuniruokaa, niin säästää energiaa.
Eli pilkkon uunivuokaan melko pieniksi perunaa, sipulia tai purjoa, porkkanaa ja vaikkapa herne-maissi-paprika -sekoitusta. Maustan seoksen timjamilla, persiljalla sekä ripauksella valkopippuria. Päälle vettä aika reilusti, niin että pinta peittyy kunnolla. Annan olla uunissa keskitasolla n. 1,5 h. Tämän jälkeen olen vain kevyesti muussannut, niin että jää vähän palojakin joukkoon. Lihan laitan aina erikseen pakkasesta, jossa niitä on jääkuutioina. Jos haluaa ruokaan lihankin, voi mukaan laittaa vaikka kevyesti paistettua kanaa, kalaa tai mitä tahansa. Terveellisemmän vaihtoehdon saa, jos keittää ensin lihaa hieman paistamisen sijaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 234027
- 932004
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa921369Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681311- 581179
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561085Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1941030- 47953
- 61942
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M183897