Vanha suomi

Onko säilynyt kirjoitettua suomenkieltä ajalta ennen Agricolaa? 1400-luvulla pappien piti kirjata tärkeimmät rukoukset muistiin suomeksi, mutta ovatko kaikki nämä muistiinpanot tuhoutuneet?

1

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On vähän tulkinnanvaraista, onko tämä suomea vai venäjänsekaista aunuksenkarjalaa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Tuohikirje_292
      mutta sehän on kauan tunnettu juttu, että myös Länsi-Suomessa papit ovat joutuneet kirjoittamaan kansan kielellä ainakin keskeisimmät rukoukset ja rituaalit ainakin pari-kolmesataa vuotta ennen Agricolaa. Jos niistä joitakin lappuja säilyi, ne tuhoutuivat Turun palossa 1827. Monella on varmaan teettänyt ankarasti töitä hoono-soomi-probleeman kanssa.
      Agricola ei ollut läheskään ensimmäinen suomen kielen kirjoittaja, mutta sai painatetuksi ensimmäiset suomekieliset kirjat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      39
      2218
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      51
      1802
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      128
      1687
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1346
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1070
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      925
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      821
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      803
    Aihe