Naturel kana

Anu 44

Morjens, ostin tänään ensimmäistä kertaa maustamattomia kanankoipia ja uunissa tein ne. Ongelma on että niistä tuli melko mauttomia. Ripottelin kyllä pinnalle aika reilustikin suolaa ja vähän pippuria ja pistelin reikiä nahkaan, mutta silti.

Onko kenelläkään hyviä vinkkejä miten naturel kanoista saa maukasta? En haluaisi enää lisäaine kanoja syödä..

3

803

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      noissa suikalessa sun muissa pienemmissä palasissa on aika hyvin toiminu sellanen valmis currymauste jota olen ostanut Punnitse ja säästä -liikkeestä. Lisäksi Ruususuolaa ja esim chilijauhetta ja kermaa tietysti. En tiiä sitten toimiiko koivissa, voi olla että niitä pitäis kauemmin liottaa jossain liemessä...

      • jääkaappiin yöksi

        Kun noista natural suikaleista tekee kastikkeen johon curria, inkivääriä, chiliä, kookosmaitoa ym niin kannattaa laittaa kaikki jääkaappiin eikä vain jämiä. Seuraavana päivänä nimittäin maku on hyvä.


      • KokkiKokkinen
        jääkaappiin yöksi kirjoitti:

        Kun noista natural suikaleista tekee kastikkeen johon curria, inkivääriä, chiliä, kookosmaitoa ym niin kannattaa laittaa kaikki jääkaappiin eikä vain jämiä. Seuraavana päivänä nimittäin maku on hyvä.

        Osta kokonainen pakastebroileri, sulata se. Irrottele nahka varovasti, mutta jätä siis paikoilleen. Täytä kana sitruunanlohkoilla ja valkosipulin kynsillä (kuorineen). Tee mausteseos (esim. paprikajauhetta, persiljaa, basilikaa, oreganoa, timjamia, rosmariinia) n. 1 dl tai maun mukaan ja tunge sitä lihan ja nahan väliin jokapuolelle. Hiero nahan pintaan oliiviöljyä, merisuolaa ja pippuriseosta. Sido kiinni paistolangalla ja paista kypsäksi. Voi että on hyvää!!! Lisäkkeeksi esim. uunijuurekset.

        Tulisempaa: laita pannulle pala voita, siihen sipulia, valkosipulia, paprikajauhetta, juustokuminaa, kurkumaa, korianteria ja tuoretta inkivääriä raastettuna. Kiehauta ja lisää kanasuikaleet, kypsennä. Lisää ensin tomaattimurskaa ja sitten kookosmaitoa ja punaista currytahnaa ja tarvittaessa suolaa. Lisukkeeksi vaikka pannulla paistettu kaali kanelilla maustettuna.

        Thaimaalaistyyppisesti: pannulle voita, siihen sipuli ja valkosipuli, curryjauhetta ja kiehauta, lisää kanasuikaleet. Kypsennä hetki ja lisää reippaasti vihreää currytahnaa, pilkottua sitruunaruohoa ja kookosmaitoa ja hauduta kypsäksi. Lisukkeeksi thai-wokkivihanneksia.

        Limen makua: Paista kanasuikaleet ja valkosipulit voissa pannulla, lisää voita ja currya ja kiehauta, lisää kookosmaitoa ja kypsennä. Mausta lopuksi limemehulla ja limepippuri-sekoituksella sekä lisää vielä kookoskermaa. Itse tykkään syödä tämän kanssa höyrytettyjä kasviksia.

        Pihvejä. Paista ohuet kanapihvit nopsasti voissa ja mausta mausteseoksella jossa pippureita (rose, viher, musta) ja paprikajauhetta ja herbamarea. Laita pesemättömälle pannulle voita ja reippaasti mausteita mielesi mukaan (minä laitan paprikaa, currya, chiliä ja garam masalaa hieman), kiehauta ja lisää vettä sekä kasvisliemikuutio (lisäaineeton), anna hautua, lisää sitten demi glace-kastikepohjaa ja kermaa, älä enää keitä. Jos haluat paksumpaa kastiketta, lisää maun mukaan sulatejuustoa ja hiukan mantelijauhetta. Lisukkeeksi uunikasvikset (porkkanaa, punasipulia, valkosipulin kynsiä, paprikaa, kesäkurpitsaa).

        Tässä jotain. kookosmaidon voi korvata kermallakin, mutta minusta kookoksen maku kuuluu näihin aasialaistyyppisiin ruokiin. Valkosipulinkynnet on ihania kuorineen paistettuna, plups vaan ja kypsä kynsi tulee kuoresta kun vähän painaa siihen ja sitä sitten vain pihvin päälle,naminami.

        Rakastan mausteita ja tykkään ruuanlaitosta. Vhh-ruuat on niin paljon parempia kuin tavikset!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6163
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      89
      1877
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1487
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      188
      1037
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe