Mummo pulassa

Pitäisi palautella 50 vuoden takaisia juttuja mieleen (olen ollut aika vähän koulun jälkeen matematiikan kanssa tekemisissä), kun nämä nykyajan kersat tahtovat kaiken pureksittuna valmiiksi. Mutta nyt lyö tyhjää ilmeisesti ihan simppelin jutun ääressä. Löytyisikö täältä apuja seuraavaan tehtävään:

Valmistat 0,9 prosenttista suolaliuosta. Sinulla on 500 millilitraa liuosta, jonka pitoisuus on 36 mg/ml. Kirjoita ohje.

Jostain syystä tuo homma tökkii. Vielä minä yhtälöt, derivaatat ja logaritmit sekä normaalit prosenttilaskut - jopa liuoslaskutkin - selvitän, mutta tuossa on jotain, mikä menee yli hilserajan, sillä laskukaava, jonka onnistun kehittelemään, antaa ihan älyttömän tuloksen. Jotain siis on, mitä en ymmärrä. Vai dementiastakohan jo on kyse???
5458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

hyvinkin - mutta taitaa nykyajan kersat olla yhtä lailla dementikkoja näitten edessä :)
Onko nuo mittayksiköt kun hannaa. Se lähtöliuos lienee 3.6%:sta eli 0.036g/ml eli 36g/litra. Jos on kyse sairaanhoito-oppilas kersasta, niillä pitäisi olla valmis sapluuna mihin nuo lähtöluvut laitetaan, niin vastaus tulee kuin automaatista.
Jos ei sapluunaa löydy, kaivetaan jokin kaava esiin. Eteenpäin, sano...

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Nyt olen hiukan paremmilla vesillä siinä, että ymmärrän, miksi homma meni yli hilserajan. Luulin, etten vain oivalla jutun juurta, siitä kun on muutama vuosikymmen, kun olen koulusta erkaantunut. Kyse ei ole sairaanhoito-oppilaasta, mutta läheltä liippaa. Olisikohan tuossa nyt tehtäviin lipsahtanut vääränlainen lasku, sillä mitään sapluunaa ei tiettävästi ole, vaan tehtävä oli kokonaisuudessaan tuossa, minkä aloitusviestissä kirjoitin.

    Äänestä

  • Mummelini kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Nyt olen hiukan paremmilla vesillä siinä, että ymmärrän, miksi homma meni yli hilserajan. Luulin, etten vain oivalla jutun juurta, siitä kun on muutama vuosikymmen, kun olen koulusta erkaantunut. Kyse ei ole sairaanhoito-oppilaasta, mutta läheltä liippaa. Olisikohan tuossa nyt tehtäviin lipsahtanut vääränlainen lasku, sillä mitään sapluunaa ei tiettävästi ole, vaan tehtävä oli kokonaisuudessaan tuossa, minkä aloitusviestissä kirjoitin.

    Sapluunalla tarkoitin vain ohjetta tietynlaisesta määrämuotoisesta lähtölukujen asettelusta vaikkapa ruutupaperilla. Käsittääkseni ennen aikaan sellainen on neuvottu niille, joiden tarvitsi aika ajoin tehdä lääkelaskuja tai vaikkapa laimennuksia (kuten tässä). Laskuasetelman nimi oli kaiketi "kipusiskon peti". Ehkä joku 'konkari' voisi vahvistaa tämän, sikäli kuin matikkapalstaa sattuu silmäilemään :)

    Jos suoraan järjellä arvelee yo.tehtävää, niin siinähän on 36g litrassa eli 18g/500ml suolaa. Kysymys kuuluu: mihin vesimäärään (esim) suhteutettuna 18g suolaa tekee väkevyyssasteeksi 0.9/100?
    Eli 18/x = 9/1000, josta 9x=18000 eli x=2000. Vastaus on grammoja, eli määrä on 2 litraa. Puolentoista vesilitran lisäyksellä liuoksen vahvuudeksi tulee 0.9%.
    Käyttöohje voisi siten olla: 1 osa lähtöliuosta ja 3 osaa vettä.

    Tarkoitushan toki on, että oppilas ymmärtää perustan ennen kuin määrämuotoisia menettelyjä käyttää. Ilman ymmärrystä tulee ns.satunnaiselementti mukaan: lasku voi mennä oikein taikka sitten ei :)
    Ps. korjatkaa ihmeessä, jos tämä meni pieleen...8o

    Äänestä

on suolaa 36*500 mg, ja sen on jostain massamäärästä oltava 0,9%, eli 36*500=0.9/100*m,
josta m= 2 miljoonaa milligrammaa, eli 2 kiloa.

Nyt marssit vaakalle,taaraat (eli nollaat) sinne kolmen litran ämpärin, ja roimaset sen liuoksen sinne ämpäriin, ja sitten vettä perään niin kauan kunnes vaaka näyttää tasan 2 kg.

Äänestä

Kiitos vastauksista ;).

Nyt tuli täysin selville tuo juttu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mummelini kirjoitti:

Pitäisi palautella 50 vuoden takaisia juttuja mieleen (olen ollut aika vähän koulun jälkeen matematiikan kanssa tekemisissä), kun nämä nykyajan kersat tahtovat kaiken pureksittuna valmiiksi. Mutta nyt lyö tyhjää ilmeisesti ihan simppelin jutun ääressä. Löytyisikö täältä apuja seuraavaan tehtävään:

Valmistat 0,9 prosenttista suolaliuosta. Sinulla on 500 millilitraa liuosta, jonka pitoisuus on 36 mg/ml. Kirjoita ohje.

Jostain syystä tuo homma tökkii. Vielä minä yhtälöt, derivaatat ja logaritmit sekä normaalit prosenttilaskut - jopa liuoslaskutkin - selvitän, mutta tuossa on jotain, mikä menee yli hilserajan, sillä laskukaava, jonka onnistun kehittelemään, antaa ihan älyttömän tuloksen. Jotain siis on, mitä en ymmärrä. Vai dementiastakohan jo on kyse???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu