Oletko koskaan syönyt tai tehnyt ruuaksi jotain käärmettä?Kiinnostaisi ihan vain yleisellä tasolla tietää käärmeruuista ja laitoin tän viestin etniseen osioon, kun ei Suomessa tietääkseni paljon käärmeitä syödä. Onko kukaan kokeillut kotimaista kyykäärmettä vai onko se edes syömäkelpoinen?
käärmeet
Mietinpähän vaan
2397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kokki Kolmonen on julkaissut kirjan "Jaakon parhaat erikoiset", jossa kokeillaan mm. kyykäärmettä. Muusta en juuri mainintoja tiedä.
Aasiassa käärmettä syödään varsin yleisestikin - Etelä-Koreassa, Vietnamissa, Kiinassa - ei mitenkään erityistä purtavaa. Siitä tehdään lähinnä padantapaista ruokaa. Ja onhan sitä erilaisia kamalia viinoja käärme pullossa.
Kyllähän käärmettä on tullut popsittua, sekä nuotiolla paistaen, että ihan suomalaisessa ravintolassakin tarjottuna. Tampereelta sai ainakin joitain vuosia sitten kalkkarokäärmesalaattia listalta tilaten eräässä perinteikkäässä pihviravintolassakin. Käärmeen makuhan on varsin neutraali; väriltään ja tekstuuriltaan käärmeen liha muistuttaa lähinnä kanaa tai vastaavaa vaaleaa siipikarjan lihaa, nelijalkaisista vertaisin ehkäpä vähärasvaiseen kaniin.
Nuotiolla kokeilumielessä paistamamme kyy ei myöskään ollut mikään mainittava makuelämys, tosin maustamalla ja sopivan soosin kanssa tarjoiltuna menettelee.