VHH Nuoruusiällä

tietämätön-tyttönen

Hei.
Olen 15 vuotias tyttö, joka käy peruskoulua. Olen kiinnostunut VHH dietistä, en halua laihduttaa, mutta minun pitäisi oppia syömään enemmän rasvoja, sillä tällähetkellä en käytä rasvaa missään, en edes leivän päällä.
Tiedän kyllä VHH perusaatteen, paljon proteiiniä, rasvoja, ja ei turhia hiilareita, ainakaan liikaa.
Mutta mitkä kasvikset sitten konkreettisesti ovat niitä hyviä VHH:ta noudattavalle? Kukkakaali, pasrsakaali?
Voiko VHH on haitaksi terveydelleni, varsinkin kun olen vielä nuori, ENKÄ TODELLAKAAN YLIPAINOINEN, enkä siis halua laihtua. Ja kuinka voin toteuttaa VHH ruokavaliota, kun syöen esim. lounaan koulussa ja siellä ruoka on tavallista kotiruokaa, joka tulee keskuskeittiöstä? Olisiko jollain antaa jonkinlaista esimerkki listaa päivän ruoka-ajoista, siitä mitä olisi hyvä syödä ja milloin?
Oletteko sitä mieltä, että VHH voisi olla terveydelleni haitaksi? VHH:ta suositellaan paljon laihduttajille ja diabeetikoille, mutta onko se tavallisena perusruokavaliona terveellinen?

Kiiitos.

3

652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karppi09

      VHH on terveellinen jos teet siitä terveellisen eli katso rasvojen laatuun (esim kalaa) ja hiilarien laatuun (ei sokeria tai viljaperäistä esim hirveesti). Hiilarimäärä voi olla siinä muutama kymmenen grammaa / päivä (eli ei laihdutusta). Kokeile, mikä sinulle sopii. Proteiineja ei "paljon" vaan esimerkiksi 1g painokiloa kohti. Voita voit sekoitella ruokaan koulussa. Makaroonilaatikkopäivänä älä stressaa! Tärkeintä on kuitenkin että syöt koulussa. Kun et kerran laihiksella ole, ei se yksi makarooniloota tai hernari sinua kaada. Mutta muuten pysyttele kuitenkin kurilinjalla terveyden takia.

      Esimerkkipäivää ei ole antaa kun jokainen päivä on aina erilainen ja eikös ruokailutkin välillä koulussa sijoitu hieman eri ajankohtiin.

    • noudattaa

      ... HIILARITIETOISTA ruokavaliota, silleen että jätät makseiset, jäätelön, pullat ja limut nauttimatta, syöt vähän vähemmän riisiä, perunaa ja pastaa, sekä leipää - korvaat näitä muilla kasviksilla ja lihalla, kalalla, kanalla. Leipänä ruis - pari palaa päivässä on riittävästi.

      RAJOITAT siis lähes pelkästään näitä - muuten syöt normaalisti.

      Kouluruokaa ei pysty syömään vähähiilarisena - se ei mitenkään onnistu. ÄLÄ KUITENKAAN jätä kouluruokaa syömättä - rajoita muuten SOKERIN saantia.
      Jos rasvaa haluat lisätä, niin nauti päivittän vähän pähkinöitä tai lisää salaattiin hiukan öljyä. Uskoisin, kuitenkin, että rasvaa saat ihan tarpeeksi - sitä kun on kohtuupaljon kouluruuassa ja muutenkin "piilorasvaa" saa yleensä ihan kohtuullisesti ihan huomaamatta.

      Laihduttaa ei tarvitse, mutta huomannet jaksavasi paremmin ja verensokerikin pysyy paremmin tasaisena.

    • m

      vaikka jättämällä pois perunat ja leivän (ja tietysti kaikki makeat leivonnaiset). Sillä pääsee jo pitkälle. Jos olet normaalipainoinen, niin sinun on aivan turha vetää dieettiä llian tiukaksi. Vaihdat vain margariinit ja kevyttuotteet luonnon omiin rasvoihin; voihin, kermaan jne. Itse, jos syön ruokalassa, jätän perunat pois annoksesta (ja tietysti sen leivän). Syön salaattia ja mitä sitten onkaan tarjolla; liharuokaa tai kalaa.
      VHH on tavallisena perusruokana ihan turvallinen. Eiväthän Aasialaisetkaan mässytä perunalla ja leivällä, ja elävät meitä länsimaalaisia kauemmin eivätkä sairasta diabetesta ja sydän- ja verisuonitauteja.
      Nämä taudit, ovat viimeisimpien tietojen mukaan, niin yleisiä juuri siksi että syömme niin paljon margariineja ja kasvisrasvoja/kevyttuotteita. Suomessa, kutet kaikkialla maailmassa, nämä taudit räjähtivät käsiin kun margariiniteollisuus sai vallan. Niin kauan kuin ihmiset söivät luonnollista ruokaa, tätä ongelmaa ei ollut. Sen takia rasvojen vaihtaminen on yhtä tärkeää kuin itse HH:n laskeminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe