Musiikki

Voisiko ajatella, että koska nuotteja on rajallinen määrä, niin joskus tulee eteen tilanne, että ei enää pystytä luomaan uusia musiikkikappaleita. Sen jälkeen kaikki on jo vanhaa kauraa. Mitenkä se oikein menee?
2144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ainahan voi laittaa kaikki olemassaolevat kappaleet peräkkäin ja lisätä yhden nuotin...

Äänestä

Arvioidaan yksiäänisten (ei erilaisia soinnutuksia) kappaleiden määrää. Jos rajoitetaan äänialue 2 oktaaviin, niin meillä on 24 kosketinta (esim pianossa) käytössämme. Lisäksi kullekin sävelelle sallitaan 4 erilaista kestoa. On siis 96 erilaista mahdollisuutta valita kukin sävel. Rajoitetaan kappaleen pituus 100 säveleen. Erilaisten kappaleiden määrä on tällöin 96^100. Kyllä siinä jo on säveltäjille hommia. Jos mukaan otetaan vielä erilaiset soinnutukset, tauot jne niin aina vaan paranee.

Näistä "sävellyksistä" on tietysti suurin osa pelkkää kakofoniaa. Nautittavien sävellysten lukumäärän selvittäminen jääköön varsinaisten musiikkiasiantuntijoiden tehtäväksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rumpali kolmaspolvi kirjoitti:

Voisiko ajatella, että koska nuotteja on rajallinen määrä, niin joskus tulee eteen tilanne, että ei enää pystytä luomaan uusia musiikkikappaleita. Sen jälkeen kaikki on jo vanhaa kauraa. Mitenkä se oikein menee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu