Törmäsiin keskusteluun jossa tunnetun kokin kerrotaan sanoneen "Grillaaminen on ruuan kypsentämistä tulella, parilan päällä se on paistamista" mitä olette mieltä?
käsittääkseni ei valurautapannussa hellanpäällä tehty ruoka juurikaan eroa parilalla tehdystä.
Itse olen makkarat laavakivigrillillä käristellyt ja siihen tyytynyt joten viisaammat kertokaa.
grillausta
2
791
Vastaukset
- Tapparan miäs
Tästä saa saivarreltua loputtomiin, jos vain haluaa.
Grillaus (useimpien mielestä) määritellään suurin piirtein siten, että se on kypsentämistä tulella, tai hiilloksella ritilän, tai verkon päällä.
Paistamiseksi kypsennysmuoto muuttuu, kun kontaktipintana on esim. tuo mainitsemasi parila.
Jos sitten haluaa saivarrella, niin jos parilassa on reikä (tai useampia), muuttuko parila silloin verkoksi? Jos ei, niin kuinka monta ja kuinka suuria reikiä pitää esineessä olla, että se on esim. verkko?
Helpointa lienee ymmärtää asia siten, että kaikki grillillä valmistettu ruoka on grillaamista (tätä ei kaikki hyväksy).
Sitten vielä se pannulla paistaminen. Milloin on kyse paistamisesta ja milloin kyseessä on paahtaminen? Joku esitti, että jos pannussa on rasvaa, niin silloin on kyeessä paistaminen, muutoin pitää puhua paahtamisesta. Entäpä teflon -pnnoitettu pannu, joka ei ainakaan uutena tarvitse rasvaa? Onko siis tässä tapauksessa "paistettu kananmuna" siis oikeammin "paahdettu kananmuna"? Vai onko niin, että vain uunissa paahdetaan? Olen kyllä kuullut oikein kokkiohjelmissa puhuttavan esim. Pinjansiementen paahtamisesta kuumalla pannulla (paistinpannulla).
Kuten alussa totesin, voi tästä asiasta saivarrella lähes loputtomiin, mutta toivottavasti se ei sinun elämääsi pilaa ja saat tyydytystä grillailuistasi!!- Vanha kokki
Erinomainen esimerkki paahtamisesta on nähtävissä aurinkorannikolla, kun turistit ruskettavat itseänsä auringon paahteessa. Toisaalta kebapin valmistuskin tapahtuu paahtaen. Paahtaminen siis tarkoittaa sitä etä lämmönlähteen ja kypsennettävän välissä on vain ilmaa. Puhutaan myös loistelämmöstä.
Grillaaminenkin on tavallaan loistelämmössä kypsentämistä, sillä ritilän tarkoitus ei ole kypsyttää grillattavaa, vaan toimia sen alustana, ettei pääse syntymään suoraa kontaktia lämmönlähteeseen.
Paistaminen on sitten viimein se, jossa nimenomaa syntyy kontakti lämmönlähteeseen eli yleensä paistinpannuun tai paistolevyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973988Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973337Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312658Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2322115Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m921889Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001833Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211819- 1151638
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11321- 571232