Olen S-ryhmän asiakasomistaja ja kantakauppani on Prisma. Televisiossa mainostettiin S-Pankin maksutonta Visaa ja päätin hakea sitä helmikuussa 2010. Samalla peruin vanhan Visani, joka odotti kortinuusinnan vuoksi minua omassa pankissani. Yllätyksekseni 2500 € luottomääräinen hakemukseni kuitenkin hylättiin. Syytä ei kuulemma tarvitse asiakkaalle kertoa, mutta jätin asiakaspalveluun selvityspyynnön tilanteesta. Pyyntöön ei koskaan vastattu.
Olen omistanut Visan siitä lähtien, kun se 90 korkeakouluopintopisteen jälkeen minulle myönnettiin. En käytä sen luottoa vaan maksan laskut ajallaan muutamaa viikon myöhästymistä lukuunottamatta. Visaa käytän siis ulkomailla ja internetissä ostamiseen. Vuosituloni ylittävät huomattavasti Suomen keskiarvon ja minulla ei ole maksuhäiriömerkintöjä eikä lainaa. Minulla on vakituinen työpaikka ja olen kansainvälisessä yrityksessä johtavassa asemassa.
Jotta voisit päästä käyttämään tätä maksutonta S-Pankin Visa-korttia, sinun täytyy olla asiakasomistaja. Korttia ei kuitenkaan myönnetä esim. minun tapauksessani täysin luottokelpoiselle ja luottokorttia moitteetta vuosia käyttäneelle asiakkaalle. Onko kyseessä siis keino saada houkuteltua uusia asiakasomistajia maksuttomalla luottokortilla, jota ei kuitenkaan myönnetä?
S-pankin Visa osa harhaanjohtavaa kanta-asiakas hankintaa?
13
710
Vastaukset 13
- Työmarkkinatuki!!!!
Luottosumma liian korkea.
On sanonta että ahneella on paskanen loppu joka nyt kohdallasi toteutui.
olisit anonut 800€ jonka itse sain helposti tai siis työnantaja piti säveltää, kun sellaista ei ole!- Kanta-asiakas
2500 euroa se viime kortissakin oli. Ei tuo 800 euroa välttämättä riitä, kun ulkomaille lähtee.
- 61
ei luottosumma voi olla suuri, kun hän on keskitasoa vauraampi ja korkeassa ammatissa.
minulla oli takana 5-vuoden työttömyysputki, 1200 €/kk
ja siten kun kortteja hain oli jäi käteen eläkkeestä 1030 €/kk,
Hain uudet kortit pari vuotta takaperin ja lopetin kaikki Nordean kortit.
(Nordea nosti hintansa Visassa ja alkoi rinnakkaiskortitkin maksamaan)
sain S debit/kredit 4000 luotolla,
k-plussan ja ykkösbonus Masterit 2500 luotolla ja jokaiseen 3-5 rinnakkaiskorttia,
missään ei kysytty mitään. - Kanta-asiakas
61 kirjoitti:
ei luottosumma voi olla suuri, kun hän on keskitasoa vauraampi ja korkeassa ammatissa.
minulla oli takana 5-vuoden työttömyysputki, 1200 €/kk
ja siten kun kortteja hain oli jäi käteen eläkkeestä 1030 €/kk,
Hain uudet kortit pari vuotta takaperin ja lopetin kaikki Nordean kortit.
(Nordea nosti hintansa Visassa ja alkoi rinnakkaiskortitkin maksamaan)
sain S debit/kredit 4000 luotolla,
k-plussan ja ykkösbonus Masterit 2500 luotolla ja jokaiseen 3-5 rinnakkaiskorttia,
missään ei kysytty mitään.Juuri näin se menee, mutta nyt on S-ryhmällä jotain muuta menossa.
Toivoisinkin, että muutkin perusteetta hylätyn päätöksen saaneet löytäisivät tänne ja avaisivat suunsa.
- limiitti!!!
Tulee luottotappioita jos kaikille persaukisille rupeaa rahaa jakamaan!
- Timpuri63
Jotain häikkää sinulla on pakko olla. Visa-korttia ei nimittäin saa, jos sinulla on esim. joskus ollut luottotiedoissa merkintä. Ystäväni ei saanut Visaa, vaikka hänelle olivat luottotiedot palautuneet, mutta American Express kortin hän sai heti. Visaa ei saa, jos menneisyydessä on pienikin häikkä maksurintamalla. Ja joo, syytä kortin eväämiseen ei tarvitse kertoa.
- visavisavisa
Mulla on ollut luottotiedoissa useita merkintöjä vuosina 2001-2008 ja kyllä sain vuosi sitten Visan. Vakituinen työ ja kohtalainen palkka.
- Kanta-asiakas
Morjes kaikki,
Kuten sanoin, mulla oli omassa vakipankissa uusi Visa-kortti odottamassa. Eli ei mitään merkintöjä maksuhäiriöstä.
Miksi en epäilisi, että kyseessä on S-ryhmän härski tapa hankkia uusia asiakasomistajia?
- Hanki elämä.
"Vuosituloni ylittävät huomattavasti Suomen keskiarvon"
"Minulla on vakituinen työpaikka ja olen kansainvälisessä yrityksessä johtavassa asemassa."
Ei voi kun nauraa,
kaikkia ne vauraat, hyvin koulutetut ja mitäs jos alkaisit elää myös kuten ammattisi muut henkilöt elävät,
vois olla elämä ihanampaa.
Kotikasvatuksesi on jäänyt pahasti kesken,
kyllä olis elämäntapaneuvojalla töitä.
.- Kanta-asiakas
Niin tuossa vain tarkoitin, että taustani ovat taloudellisesti todella kunnossa. Rahaa tulee enemmän kuin kuluu ja työpaikka sekä sen antaja vakaalla pohjalla.
Ps. melko dramaattisella pohjalla kulkee tuo vastauksesi :) - Kanta-asiakas
Kanta-asiakas kirjoitti:
Niin tuossa vain tarkoitin, että taustani ovat taloudellisesti todella kunnossa. Rahaa tulee enemmän kuin kuluu ja työpaikka sekä sen antaja vakaalla pohjalla.
Ps. melko dramaattisella pohjalla kulkee tuo vastauksesi :)Ai niin "Hanki Elämälle" piti vielä esittää kysymys, missä päin S-ryhmää sinmä työskentelet, kun tarkoituksena on selvästi viedä keskustelu pois itse aiheesta :)
- TavisAsiakas
Vähintään 4000 euroa on oltava visan luottoraja. Koko velka maksetaan tietysti pois heti eräpäivänä, kuka hullu nyt korkoa maksaa kortin käytöstä. Eli maksuaikakorttina.... Itsellä OP Visa 5000 rajalla, se on ihan sopiva, kun matkustaa vaikkapa Ausseihin tai Etelä-Amerikkaan.
Vai että ei anna S-pankki rikkaallekaan visaa kuin 800 luottorajalla? ... Varsinainen säästökassa koko pankki :D LOL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67799
- 113752
- 37706
- 130667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 67589
- 27495
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 41432
- 68430
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys68401Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395- 35393
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti27384- 44383
- 29374