Huomasin koneen sivuhistoriasta, että mies on käyny katsomassa pornoklippejä. En oikein tiedä, miten siihen pitäis suhtautua. Onko reppana niin puutteessa, vai onko tuo ihan normaalia? Ollaan seurusteltu kolme vuotta, seksiä on 2-3 krt viikossa, oon kuvitellu sen olevan ok määrä molemmille. Mies ei ainakaan ole ikinä valittanut.
Nettiporno
21
1454
Vastaukset
- .........
Meillä ihan sama juttu! ollaan seurusteltu 4 vuotta ja meillä on myös pieni vauva, joten seksiä meilläkin noin 2 krt viikossa. mulla on juuri vaihtunu e-pillerit toisiin ja sen takia on nyt ollu vähän hankaluuksia päästä tunnelmaan. selitin miehelle ja hän väitti ymmärtävänsä ja antavansa minulle aikaa mutta ei! löysin toissa päivänä myöskin sivuhistoriasta noita pornosivuja ja järkytyin kyllä aika suuresti. tämä mies kun on koko suhteen ajan väittänyt ettei sitä kiinnosta porno tai muut naiset mutta näyttääpä kiinostavan. tuli sellanen olo vaan että enkö kelpaa tällaisena kun pitää muita naisia mennä kyttäämään heti kun mahdollisuus. ja kyllä ainakin mun luottamus on nyt pikkuisen kolhuilla.. pistää vaan miettimään että mitäköhän muuta se pimittää mun selkäni takana..
vaikka onhan siis tuo porno kait ihan luonnollinen juttu, luulisin että melkein suurin osa miehistä sitä jossain elämän vaiheessa katsoo, melkein kaikki mun miespuoliset kaverit ainakin :) mutta ei se kyllä naisena kivalta tunnu tosiaankaan...huoh.. - Maaritgirl
Olen itse 37-vuotias nainen ja elän onnellisesti parisuhteessa viisi vuotta vanhemman miehen kanssa. Miehen lapset ovat luonamme joka toinen viikonloppu. Mies kertoi minulle, kuten kuuluukin, heti suhteen alussa, että hän tykkää katsella tyttöjen kuvia netistä. Minulle oli asia oli aihan ok juttu, miehethän nyt ovat sellaisia ja eihän se mitään pettämistä ole, kun kuvia katselee. Mies vain ruokkii sillä mielikuvitustaan ja varmasti minäkin saan siitä sitten osani. Hän saa vinkkejä ja ideoita meidän seksielämäämme, joka muuten on todella loistavaa. Meillä on seksiä 2-4 kertaa päivässä. Hän tekee minulle asioita, joista en ennen voinut edes uneksia. Usein mieheni katsellessa niitä kuviaan, otan häneltä suuhun tai muuten autan hänen kiihoittumistaan ja laukeamistaan. On ihana nähdä toisen nauttivan. Itse myös katselen pornoelokuvia silloin tällöin ja ne kiihoittavat minua hyvinkin paljon.
Ihmettelen teidän naisten kapeaa näköalaa ja ahdasmielistä suhtautumista mielestäni täysin normaaliin asiaan, seksuaalisuuteen.- SOWHAT!
En vvoi ymmärtää mikä siinä pornossa on niin hirveetä?!!?
Olen parisuhteessa, ja katson usein pornoa. En katso sitä siksi että siinä olevat miehet olisivat intohimoni, mielenkiinnon kohteeni, tai haaveilisin heistä. Olen normaali, enkä mikään kinky tai muuten pornohullu. Meillä on ihan hyvä seksielämä, mutta rentoutudun parhaiten itsekseni katson silloin pornoa koska kiihotun siitä ja saan tällöin orgasmin. se ei ole pois mieheltäni, eikä se liity meidän parisuhteeseen mitenkään. Mieheni ei katso pornoa, mutta sallisin sen hänellä jos niin haluaisi. Vaikka pornoa katsookin se ei tarkoita, että olisi puutteessa (voi tosin tarkoittaa sitäkin) että haaveilisi pornon tyyppisestä seksitä tms. Se vain kiihottaa ihmisiä ja soolo seksi on mukavaa. - tiuli :)
Onko sinulla huono itsetunto kun väität että harrastatte seksiä 2-4 kertaa päivässä joka päivä.. Huoh johan tuohon kyllästyy jos pitää jyystää päivästä toiseen jatkuvalla syötöllä.. Kyllä minulle vähempi riittää kunhan on "laadukasta". Meillä seksin harrastamiseen käytetään aikaa siinä määrin että jos pitäisi 4 kertaa päivässä kuksia ei sitten muuta elämää olisikaan.. Jos tarkoitat pelkkiä pikaisia ulos sisään ja sillä selvä niin sääliksi käy.. Ja mitä pornoon ja muitten katteluun tulee niin se on jokaisen pariskunnan päätettävä mikä on sallittua ja mikä ei.. Meillä ei moisia harrasteta mutta se on molempien yhteinen päätös.. Kyllähän tuo miestä varmaan jonkin verran kiinnostaisi mutta sanoi että ajatus siintä että minäkin katselisin kaiken maailman kollit netistä läpi on sen verran häiritsevää että ennemmin hänkään ei katso.. Eli kysy rohkeasti mitä mies haluaa ja sopikaa yhteiset pelisäännöt niin että molemmat ovat tyytyväisiä!!!!
- Häpeäisit
tiuli :) kirjoitti:
Onko sinulla huono itsetunto kun väität että harrastatte seksiä 2-4 kertaa päivässä joka päivä.. Huoh johan tuohon kyllästyy jos pitää jyystää päivästä toiseen jatkuvalla syötöllä.. Kyllä minulle vähempi riittää kunhan on "laadukasta". Meillä seksin harrastamiseen käytetään aikaa siinä määrin että jos pitäisi 4 kertaa päivässä kuksia ei sitten muuta elämää olisikaan.. Jos tarkoitat pelkkiä pikaisia ulos sisään ja sillä selvä niin sääliksi käy.. Ja mitä pornoon ja muitten katteluun tulee niin se on jokaisen pariskunnan päätettävä mikä on sallittua ja mikä ei.. Meillä ei moisia harrasteta mutta se on molempien yhteinen päätös.. Kyllähän tuo miestä varmaan jonkin verran kiinnostaisi mutta sanoi että ajatus siintä että minäkin katselisin kaiken maailman kollit netistä läpi on sen verran häiritsevää että ennemmin hänkään ei katso.. Eli kysy rohkeasti mitä mies haluaa ja sopikaa yhteiset pelisäännöt niin että molemmat ovat tyytyväisiä!!!!
Sinullahan se huono itsetunto taitaa olla, kun et tiedä etkä ymmärrä sitä että ihmiset ovat erilaisia ja maailmasi murtuu heti jos muut ovat erilaisia.
Luuletko sinä tosiaan että ihmiset ovat samanlaisia kuin sinä ja että he kyllästyvät yhtä nopeasti asioihin kuin sinä, tai että vain teidän harrastama seksi on sitä oikeaa ja nautinnollista ja muiden seksi säälittävää, perverssiä ja sairasta?
Eikä sinulla taida muutenkaan olla ihan kaikki inkkarit kanootissa kun alat vetämään yhtäläisyys merkkejä teidän elämän ja muiden elämän välillä ja vertaamaan että jos teidän seksi vie kuusi tuntia ja muilla vaan tunti, niin että teidän seksi olisi muka jotenkin parempaa.
Jos olisit minun vaimo ja noin typeriä täällä julkisesti päästäisit, niin löisin ja hyppyyttäisin! - Niin tai näin
Asia ei taida kuitenkaan olla ihan noin mustavalkoinen? Kuka sanoo oikeasti mikä on normaalia? Jos nainen loukkaantuu miehen pornon katselusta niin kuka sanoo onko se oikein tai väärin? Loukkaantuminen on tunne ja se tunne on aina todellinen? Nyt siihen lisätään sitten vielä se syyllisyyden tunne siitä loukkaantumisesta.
Luulen että moni nainen joka tuntee mielipahaa kun mies vahtaa muiden naisten vartaloita netistä haluaisi itse kyllä olla tuntematta sitä mielipahaa. Olisipa se nappi siellä päässä mistä painaa off.
Sinä et tunne pahaa mieltä ja olet onnekas tässä asiassa ja pääset paljon helpommalla.
Luulen että nekin naiset jotka loukkaantuvat siitä tiedostavat kuitenkin sen tosiasian että useat miehet katsovat pornoa ja sen että miehet harrastavat seksiä myös silmillään kun nainen itse enemmän sillä tunteella.
Nainen ehkä kuitenkin samaistuu jollakin tavoin siihen pornomalliin ja kokee loukkaavana sen esineenä olemisen ja sen että miehelle voi riittää vain se esine? Nainen saattaa pelätä sisimmässään että olenko minäkin vain esine ? Mies omalta osaltaan varmasti voi joko edesauttaa tätä tunetta tai päinvastoin. Miehen joka katselee avoimesti pornoa olisi hyvä tiedostaa kuitenkin sen omankin naisen erilainen seksuaalisuus ja se herkkyys mikä siihen liittyy. Nainen kokee antaneensa rakastamalleen miehelle arvokkaan lahjan antaessaan oman seksuaalisuutensa ja vartalonsa miehelle. Pornon katselu tavallaan kertoo että sillä lahjalla ei ole miehelle niin paljon merkitystä.
Nämä on kinkkisiä asioita mutta voidaan kuitenkin varmaan sanoa että yhtä normaalia on se kun mies katsoo pornoa on sekin kun nainen siitä ei tykkää. Poikkeuksia löytyy molemmista. Toiset miehet ei katso ja toiset naiset ei siitä loukkaannu vaikka katsoo.
Toiset naiset katsoo tosiaan itsekkin pornoa mutta uskon että nainen kiihottuu siitä toiminnasta enemmän kuin sen pornomallin peniksen näkemisestä.
Mies usein katselee ysksittäisen naisen revittelyä ja levittelyä mitä rivoimmissa asennoissa. Tai strippausta.
Nainen harvemmin kiihottuu miehen strippaamisesta?
Eli erilaisiahan me ollaan ja silläkin on merkitystä näihin tunnejuttuihin. - Linda-
Jos oma kumppani on riittävän seksikäs ja kaunis miehen mielestä, niin ei kiihoittuakseen tarvitse katella muita naisia alasti. Mistä tiedät mitä fantasioita miehesi pyörittelee niistä naisista omassa pikku päässään.
Minusta pornossa ei ole mitään hyvää. Naisille tulee nykypäivänä jo hyvin nuorena kovat ulkonäköpaineet pornosta. Pitää olla kauniit tissit, hoikka jne. Miehet taas saavat jo poikina aivan väärän käsityksen naisesta. Naisen pitää olla blondi, iso tissinen ja hyvä perseinen..Nykyään jo musiikkiteeveellä näytetään alastomia naisia ja pojat alkavat arvostamaan naisissa aivan vääriä asioita! Itselläni on vanhoja mallikavereita, jotka eivät pärjänneet malleina ja siirtyivät Porno alalle. Kauniit tytöt pilasivat maineensa ja itsensä sillä touhulla ja arvaa onko mallipiireissä enään kysyntää näillä tytöillä? Anna miehesi katsella pornoa, jos kerta pelkäät hänen pettävän muuten, tai et riitä hänelle. Minulla ja omalla miehelläni ei onneksi tuota ongelmaa ole. Riitän hänelle hyvinkin näin ja hän kunnioittaa niin paljon minua ja suhdettamme, ettei halua katsella pornoa, eikä häntä edes kiinnosta.
- Provo?
Onko nämä avaukset provoja vai onko oikeasti Suomessa vielä 2010-luvulla ihmisiä, jotka eivät tiedä, että parisuhteessakin harrastetaan itsetyydytystä? Ja että se on ihan ok ja normaali asia.
Seksihalut eivät aina osu yksiin, kausiluonteistahan se monilla on. Eivätkä itsetyydytys ja rakastelu edes ole verrannollisia, vaikka ensin mainittu joskus on jälkimmäisen kehno korvike, niin silloin kun mieli tekee masturboida, kannattaa se tehdä, eikä hakea rakastelusta korviketta itsetyydytyksen tarpeeseen.
Olen nainen, masturboin 2-3 kertaa viikossa. Seksiä tulee harrastettua suunnilleen saman verran. Ja pornoa on kaikista kivoin katsella kahdestaan :) Suosittelen.- tänääntässäjanyt
Hauskinta minussa näissä "netti-ihmisissä" on tuo avarakatseisuus. Mitä seurustelu suhteita itsellä ollut naisten suhtautuminen pornoon ei ole ollut todellakaan nuin avointa. Suurin osa naisista taitaa kuitenkin pitää pornon katsomista ja masturbointia täysin pervojen hommana?(toki on poikkeuksia) Valitettavan usein taitaa sanominen ja tarkoittaminen olla eri asia?
- Noona
ymmärrä, miksi pornon katsominen rinnastetaan pettämiseen? Ja kuvitellaan, että mies vertaa naistaan näihin porno tähtiin. Yleensähän sitä katsotaan kiihottumis mielessä, luulisin. Toiset kuvittelevat myös käteenvedon olevan osoitus miehen tyytymättömyydestä seksielämäänsä. Ei se niin ole.
- miehetkatsovatpornoa
Noona kirjoitti:
ymmärrä, miksi pornon katsominen rinnastetaan pettämiseen? Ja kuvitellaan, että mies vertaa naistaan näihin porno tähtiin. Yleensähän sitä katsotaan kiihottumis mielessä, luulisin. Toiset kuvittelevat myös käteenvedon olevan osoitus miehen tyytymättömyydestä seksielämäänsä. Ei se niin ole.
Turha tuosta on mitenkään loukkaantua... miehet katsovat pornoa, eivät ehkä kaikki mutta väitän että 90%.
Tämä ei ole mitään muuta kuin fantasiointia mikä ei edes tarkoita että miehenne tekevät sitä silloin kuin on teidän kanssanne.
Ehkä olette itse ajatellut jotain muuta asiaa seksiä harrastaessa, vilkaissut miestä kadulla kävellessänne, ehkä olette lukenut jotain kirjaa jossa kuvataan seksuaalisesti teille merkinnyttä asiaa...
Olemme ihmisiä :) - iytcy
Noona kirjoitti:
ymmärrä, miksi pornon katsominen rinnastetaan pettämiseen? Ja kuvitellaan, että mies vertaa naistaan näihin porno tähtiin. Yleensähän sitä katsotaan kiihottumis mielessä, luulisin. Toiset kuvittelevat myös käteenvedon olevan osoitus miehen tyytymättömyydestä seksielämäänsä. Ei se niin ole.
Ongelman lähteenä ovat feministit, eli he jotka eivät tiedä miehistä mitään ja kuitenkin esiintyvät kaikkitietävinä seksintietäjinä, vaikka ovat ihan ammattipihtareita.
Ja naiset, minä en todellakaan tarkoita teitä, vaan tarkoitan feministejä, jotka eivät ole naista nähneetkään, puhumattakaan ihmisestä. Heillä on säälittävin ihmiskohtalo maailmassa. - Ankea elämä edessä
iytcy kirjoitti:
Ongelman lähteenä ovat feministit, eli he jotka eivät tiedä miehistä mitään ja kuitenkin esiintyvät kaikkitietävinä seksintietäjinä, vaikka ovat ihan ammattipihtareita.
Ja naiset, minä en todellakaan tarkoita teitä, vaan tarkoitan feministejä, jotka eivät ole naista nähneetkään, puhumattakaan ihmisestä. Heillä on säälittävin ihmiskohtalo maailmassa.Olen feministi - ja kappas, mieheni pornon katselu ei minua loukkaa. Mieheni seksifantasiat ovat hänen omansa, eikä minulla ole mitään oikeutta vaatia 100% omistusoikeutta mieheni seksuaalisuuteen. Olemme sopineet yhteisesti, ettei rinnakkaissuhteita harrasteta - ja miestäni kunnioitan tässä toiveessa kuten päin vastoin, mutta pornon katselu taikka masturbatio ovat niitä yksityisiä alueita, jonne ei normaalitapauksissa tunkeuduta parisuhteen varjolla.
Niin ja revippäs myös siitä, että olen aikanani asunut kaupungissa, jossa on näitä "punaisten lyhtyjen" alueita. Suht usein myös liikuin kyseisillä alueilla, koska sattuivat olemaan kulkureittieni varrella. Ja mitäpä minä feministi siitä loukkaantumaan, jos mieheni vilkuili näitä bikiniasuisia naisia - koska olihan siellä joukossa aikamoisia tapauksia. Tiedän, etten ole vastaavanlainen seksipimu, mutta suhteellisuuden- ja huumorintajuni kyllä korvaa sen muutaman kuppikoon - joten aika säälittävä ihmiskohtalo se minullakin tässä on edessä...
- yleistä.
Tavallisesti pornon katselu on satunnaiseksi tulkittavaa ja "viatontakin", jolloin sen voi laskea fantasioinnin ja uteliaisuudenkin piikkiin, eikä aihetta huolestumiseen ole. Asteikko on kuitenkin laaja, ja äärimmillään voi olla syntynyt riippuvuus, jolloin se olisi jo hoidon paikka. Onneksi tuollainen on harvinaista ja parisuhdeessa ei juuri ollenkaan.
Miehen ja naisen ajatustapa keskimäärin eroaa toisistaan ja siksi tuo voi olla harmin paikka. Naisen pornon katselu (jos sitä nyt merkittävästi tapahtuukaan) ei loukkaa miestä, mutta miehen pornon katselu usein loukkaa naista. Monet naiset inhoavat pornoa (syystäkin!) ja mies aavistaa tämän ja piilottelee vähempääkin katsomistaan, ja tämä vielä lisää naisen epäluuloa. Tulee ajatus pukista kaalimaan vartijana.
Nykyisin parisuhteen perusta on enemmän seksuaalispohjainen (ennen myös toimeentulon yksikkö) ja nainen 'tunnustelee' ja testaa suhteen laatua aika ajoin ominaisella tavallaan 'luonnollisesti'. Ei riitä miehen suhtautuminen, että "ilimootan sitten jos tilanne muuttuu".
Aihe on suht usein ollut pinnalla, joten seuraavassa linkki edellisen kerran ketjuun
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8911314
tuolta voi lueskella lisää- iubub
Koko viestisi on täydellistä ja puhdasta hevosen paskaa
"Naisen pornon katselu (jos sitä nyt merkittävästi tapahtuukaan) ei loukkaa miestä, mutta miehen pornon katselu usein loukkaa naista. Monet naiset inhoavat pornoa (syystäkin!) ja mies aavistaa tämän ja piilottelee vähempääkin katsomistaan, ja tämä vielä lisää naisen epäluuloa."
Paskapuhetta.
Naiset katsovat pornoa ihan yhtä paljon kuin miehetkin. On täysin eri asia mitä sinun kotonasi tapahtuu ja miten sinä suhtaudut pornoon, koska muut eivät ole sinunlaisia ihmisiä. ONNEKSI!
Miehen pornon katselu ei missään tapauksessa usein loukkaa naisia, vaikka se sinua loukkaakin. Se ei loukkaa siksi että naiset katsovat pornoa ihan yhtä paljon kuin miehetkin. He vain eivät puhu siitä julkisesti niinkuin miehet, tai niinkuin naiset puhuvat julkisesti miesten pornonkatselusta. He eivät puhu siitä julkisesti sinunlaisesti moralistien vuoksi, koska pelkäävät. Ilmiö on naisten keskuudessa täsmälleen samaan verrattava kuin esimerkiksi miesten biseksuaalisuus. Biseksuaalisuus, vaikka se eroaa homoseksuaalisuudesta kuin yö päivästä, nauretaan yleensä miesten keskuudessa homosteluksi ja kukaan ei tunnusta koskaan omaavansa biseksuaalisia fantasioita. Näin miesten biseksuaalisuus on tabu, vaikka se on hyvin yleistä, itseasiassa paljon yleisempää kuin puhdas heteroseksuaalisuus.
Aivan samalla tavoin naiset vaikenevat "miehisistä puuhista", kun naisten joukossa voi olla sinunlaisia kukkahattuilijoita jotka ovat erkaantuneet todellisuudesta ja luulevat määrittelevänsä tämän maailman todellisuutta.
Eikä monet naiset myöskään inhoa pornoa, vaikka sinä sitä inhoatkin. Se johtuu siitä että monet naiset katsovat pornoa, esiintyvät pornossa, esiintyvät ilmaisissa webcameroissa ja lähettelevät itsestään kuvia nettiin, tai keskustelevat pervoja seksikeskustelupalstoilla, mitä sinä et tietenkään missään tapauksessa tekisi, koska seksi loukkaa sinua.
Onneksi suurin osa naisista ei ole sinunlaisia.
"Monet naiset inhoavat pornoa (syystäkin!) ja mies aavistaa tämän ja piilottelee vähempääkin katsomistaan, ja tämä vielä lisää naisen epäluuloa."
Höpöhöpö. Mistäs sinulla on tuollaiset tiedot muka käytettävissä, kun sinulla ei ole edes aiheesta kokemuksia! - totuuskien tietäjä
iubub kirjoitti:
Koko viestisi on täydellistä ja puhdasta hevosen paskaa
"Naisen pornon katselu (jos sitä nyt merkittävästi tapahtuukaan) ei loukkaa miestä, mutta miehen pornon katselu usein loukkaa naista. Monet naiset inhoavat pornoa (syystäkin!) ja mies aavistaa tämän ja piilottelee vähempääkin katsomistaan, ja tämä vielä lisää naisen epäluuloa."
Paskapuhetta.
Naiset katsovat pornoa ihan yhtä paljon kuin miehetkin. On täysin eri asia mitä sinun kotonasi tapahtuu ja miten sinä suhtaudut pornoon, koska muut eivät ole sinunlaisia ihmisiä. ONNEKSI!
Miehen pornon katselu ei missään tapauksessa usein loukkaa naisia, vaikka se sinua loukkaakin. Se ei loukkaa siksi että naiset katsovat pornoa ihan yhtä paljon kuin miehetkin. He vain eivät puhu siitä julkisesti niinkuin miehet, tai niinkuin naiset puhuvat julkisesti miesten pornonkatselusta. He eivät puhu siitä julkisesti sinunlaisesti moralistien vuoksi, koska pelkäävät. Ilmiö on naisten keskuudessa täsmälleen samaan verrattava kuin esimerkiksi miesten biseksuaalisuus. Biseksuaalisuus, vaikka se eroaa homoseksuaalisuudesta kuin yö päivästä, nauretaan yleensä miesten keskuudessa homosteluksi ja kukaan ei tunnusta koskaan omaavansa biseksuaalisia fantasioita. Näin miesten biseksuaalisuus on tabu, vaikka se on hyvin yleistä, itseasiassa paljon yleisempää kuin puhdas heteroseksuaalisuus.
Aivan samalla tavoin naiset vaikenevat "miehisistä puuhista", kun naisten joukossa voi olla sinunlaisia kukkahattuilijoita jotka ovat erkaantuneet todellisuudesta ja luulevat määrittelevänsä tämän maailman todellisuutta.
Eikä monet naiset myöskään inhoa pornoa, vaikka sinä sitä inhoatkin. Se johtuu siitä että monet naiset katsovat pornoa, esiintyvät pornossa, esiintyvät ilmaisissa webcameroissa ja lähettelevät itsestään kuvia nettiin, tai keskustelevat pervoja seksikeskustelupalstoilla, mitä sinä et tietenkään missään tapauksessa tekisi, koska seksi loukkaa sinua.
Onneksi suurin osa naisista ei ole sinunlaisia.
"Monet naiset inhoavat pornoa (syystäkin!) ja mies aavistaa tämän ja piilottelee vähempääkin katsomistaan, ja tämä vielä lisää naisen epäluuloa."
Höpöhöpö. Mistäs sinulla on tuollaiset tiedot muka käytettävissä, kun sinulla ei ole edes aiheesta kokemuksia!Kirjoitit tuossa ylempänä toiselle:
"Jos olisit minun vaimo ja noin typeriä täällä julkisesti päästäisit, niin löisin ja hyppyyttäisin! "
Näemmä tekisi sulle hyvää kunnon kuri ja komento, tiedä vaikka tossun alla tulisi susta ihan säyseä mies.. :)
No, asiaa: tuotahan ei sitten usko erkkikään, että naiset katsovat yhtä paljon pornoa kuin miehet. Ja muka luikahtavat tilaisuuden tullen salaa "pimeään loukkoon" harjoittamaan "miehisiä puuhia".... :D
Se voidaan kyllä todeta, että naisten pornon katselu on yleistynyt. Jo sillä perusteella, että useammassa huushollissa niitä rainoja on, eivätkä monetkaan välitä naputtaa niistä jos ne eivät sen kummemmin harmia aiheuta. Naiset voivat osallistua niitten katsomiseen joskus siinä ohessa, välinpitämättömänäkin, äijän siivellä, harvemmin omasta aloitteestaan. Siitäkin syystä, että ne tarinasisällöltään ovat perin kökköjä, ei hirveesti viehätä pelkkien perseitten katselu loputtomiin, pitäisi olla tarjolla vähän enemmän impulsseja mielikuvitukselle...
Yksi pornon kulutukseen vaikuttava seikka on, että asenneilmasto on muuttunut, kaupallista seksiä tunkee monesta kanavasta ja 'tulilinjalle' joutuu lähes väkisin, ellei erityisesti halua vältellä sitä. Lisäksi alussa nuorille (tytöillekin) siinä on hieman 'kielletyn hedelmän' maku, kuten tupakassakin esimerkiksi. Normaalisti kasvun vaihe menee ihan ok, realiteettitaju ei katoa, riippuvuus'aihioita' ei jää takaraivoon muhimaan (tupakoinnista voi jäädä paha tapa 'toistaiseksi'). Sinkkuvaiheessa ei pornosta haittaa yleensä, miehillekään. Kitkaa tulee, jos kemiat valitun kumppanin kanssa eivät tässä asiassa myöhemmin käy yksiin. Perinteisesti se yleensä on ollut mies, joka silloin on mennyt pimeään kellariin harjoittamaan "miehisiä puuhia" ja nainen jäänyt ylempiin kerroksiin aprikoimaan ja päättämään, mitähän tässä tekis.
Että lähtökohtaisesti
"...naiset katsovat pornoa, esiintyvät pornossa, esiintyvät ilmaisissa webcameroissa ja lähettelevät itsestään kuvia nettiin, tai keskustelevat pervoja... "
joo, joo... se humoorin kukka se on kaunis kukka.. hatunkin koristaa jos kovin tarvis on.. - nebvrnbv
totuuskien tietäjä kirjoitti:
Kirjoitit tuossa ylempänä toiselle:
"Jos olisit minun vaimo ja noin typeriä täällä julkisesti päästäisit, niin löisin ja hyppyyttäisin! "
Näemmä tekisi sulle hyvää kunnon kuri ja komento, tiedä vaikka tossun alla tulisi susta ihan säyseä mies.. :)
No, asiaa: tuotahan ei sitten usko erkkikään, että naiset katsovat yhtä paljon pornoa kuin miehet. Ja muka luikahtavat tilaisuuden tullen salaa "pimeään loukkoon" harjoittamaan "miehisiä puuhia".... :D
Se voidaan kyllä todeta, että naisten pornon katselu on yleistynyt. Jo sillä perusteella, että useammassa huushollissa niitä rainoja on, eivätkä monetkaan välitä naputtaa niistä jos ne eivät sen kummemmin harmia aiheuta. Naiset voivat osallistua niitten katsomiseen joskus siinä ohessa, välinpitämättömänäkin, äijän siivellä, harvemmin omasta aloitteestaan. Siitäkin syystä, että ne tarinasisällöltään ovat perin kökköjä, ei hirveesti viehätä pelkkien perseitten katselu loputtomiin, pitäisi olla tarjolla vähän enemmän impulsseja mielikuvitukselle...
Yksi pornon kulutukseen vaikuttava seikka on, että asenneilmasto on muuttunut, kaupallista seksiä tunkee monesta kanavasta ja 'tulilinjalle' joutuu lähes väkisin, ellei erityisesti halua vältellä sitä. Lisäksi alussa nuorille (tytöillekin) siinä on hieman 'kielletyn hedelmän' maku, kuten tupakassakin esimerkiksi. Normaalisti kasvun vaihe menee ihan ok, realiteettitaju ei katoa, riippuvuus'aihioita' ei jää takaraivoon muhimaan (tupakoinnista voi jäädä paha tapa 'toistaiseksi'). Sinkkuvaiheessa ei pornosta haittaa yleensä, miehillekään. Kitkaa tulee, jos kemiat valitun kumppanin kanssa eivät tässä asiassa myöhemmin käy yksiin. Perinteisesti se yleensä on ollut mies, joka silloin on mennyt pimeään kellariin harjoittamaan "miehisiä puuhia" ja nainen jäänyt ylempiin kerroksiin aprikoimaan ja päättämään, mitähän tässä tekis.
Että lähtökohtaisesti
"...naiset katsovat pornoa, esiintyvät pornossa, esiintyvät ilmaisissa webcameroissa ja lähettelevät itsestään kuvia nettiin, tai keskustelevat pervoja... "
joo, joo... se humoorin kukka se on kaunis kukka.. hatunkin koristaa jos kovin tarvis on..www.cam4.com
Käy vilkaisemassa esimerkiksi tuota.
Nuo naiset jotka tuolla esittävät ovat kaikki amatöörejä. Heille ei siis makseta siitä minkäänlaisia korvauksia niin että he olisivat töissä.
Samanlaisia webbikamerapalveluita on useita netissä joissa esiintyvät täydelliset amatöörit ja täysin ilmaiseksi.
Sen lisäksi on olemassa esiintyjille ilmaisia sivustoja joissa taas katselija maksaa minuuttihintaa. Eli, sellaisella sivustolla esiintyjä on omasta tahdostaan ja hän voi tehdä sillä rahaa. Tietenkin ylläpito ottaa pienen korvauksen.
Ei siis palkattuja esiintyjiä ja sellainen maksullinen sivusto on esimerkiksi www.livejasmin.com.
Katso huviksesi kuinka paljon sivustolla on naisia pornon tekijöinä.
Sinä taidat kuitenkin provoilla, tai sitten olet elänyt koko elämäsi jossakin jeesuksen siunaamassa tynnyrissä kirkon ovien sisäpuolella, koska et sinä muuten puhuisi sellaista mitä nyt olet puhunut. Kuvittelet vieläkin että pornoa katsellaan muka VHS kaseteilta, vaikka ilmaista pornoa on netti täynnä ja lähes kaikilla on mahdollisuus käyttää nettiä.
Kyllä naisten pornon katselu on yleistynyt, sen vuoksi että sitä on helposti saatavilla halukkaille. Ja halukkaita tuntuu löytyvän sinun jutuista huolimatta! Älä nyt sekoita tuota pornon katselun yleistymistä siihen tekosyyhyn että jokin asenneilmasto olisi muuttunut, koska asenneilmasto ei ole muuttunut miksikään, vaan se on sahanut edestakaisin vuosikymmenien ajan. Jos netti olisi tullut kymmenen vuotta aikaisemmin, olisivat naiset katsoneet sitä ihan yhtä paljon kuin nykyäänkin. Sama juttu jos netti olisi yleistynyt koteihin esimerkiksi viisikymmentä vuotta sitten.
Naiset eivät välitä sinun mielipiteestäsi, tai minun mielipiteestä, vaan he etsivät sen heitä kiihottavan materiaalin ja hekin katsovat pornoa. Eikä suinkaan miehen siivellä, vaan ihan oma-aloitteisesti.
Ajattele että jotkut naiset kirjoittavat jopa pornonovelleja, tai ohjaavat pornoelokuvia! Sinun ajatustesi perusteella naisten ei pitäisi missään tapauksessa tehdä sellaista.
- kaikkea tarjolla
Olen oksennukseen asti täynnä pornoa ja runkkausta pällisteleviä miehiä. Minulla oli sellainen, joka vain runkkasi eikä ole tohtinut koskaan koskea elävään naiseen. Löysin netistä. Oli elämässäni ensimmäinen moinen ja toivottavasti viimeinen. En suostu moiseen enää koskaan. Luulin hänen lopettavan sen jossain vaiheessa ja alkavan normaaliin seksiin, mutta ei niin tapahdu.
- jones52
Seksin määrän, laadun, ajan ja paikan parisuhteessa päättää yleensä nainen. Hän antaa tai on antamatta. Oli hauska lukea tuolta ylempää kuinka jossain suhteessa mies olisi ollut hieman kiinnostunut nettipornosta mutta nainen ei pätkääkään. Sitten "yhdessä" päätettiin ettei sitä harrasteta. Seksin, kosketuksen ja läheisyyden tarve on samanlainen tarve kuin hengittäminen ja syöminen, aavistuksen eri tasolla Maslowin tarvehierarkiassa mutta siellä perustarpeiden joukossa kuitenkin. Jos itse ei ole jostain kiinnostunut, miksi rajoittaa toisen tarpeita ja päättää puolisionsa puolesta näinkin perustavaa laatua olevia asioita. "En pidä ruokailutavoistasi, päätetään yhdessä että sinä et syö kotona".
- Tasuria
jones52 kirjoitti:
Seksin määrän, laadun, ajan ja paikan parisuhteessa päättää yleensä nainen. Hän antaa tai on antamatta. Oli hauska lukea tuolta ylempää kuinka jossain suhteessa mies olisi ollut hieman kiinnostunut nettipornosta mutta nainen ei pätkääkään. Sitten "yhdessä" päätettiin ettei sitä harrasteta. Seksin, kosketuksen ja läheisyyden tarve on samanlainen tarve kuin hengittäminen ja syöminen, aavistuksen eri tasolla Maslowin tarvehierarkiassa mutta siellä perustarpeiden joukossa kuitenkin. Jos itse ei ole jostain kiinnostunut, miksi rajoittaa toisen tarpeita ja päättää puolisionsa puolesta näinkin perustavaa laatua olevia asioita. "En pidä ruokailutavoistasi, päätetään yhdessä että sinä et syö kotona".
Kun jo pitkään on puhuttu siitä tasa-arvosta, niin näyttää siltä, että siihen ei tulla pääsemään vielä vähään aikaan.
Tai sitten tasa-arvo on jo olemassa, mutta toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset. - fhfhfhfh
jones52 kirjoitti:
Seksin määrän, laadun, ajan ja paikan parisuhteessa päättää yleensä nainen. Hän antaa tai on antamatta. Oli hauska lukea tuolta ylempää kuinka jossain suhteessa mies olisi ollut hieman kiinnostunut nettipornosta mutta nainen ei pätkääkään. Sitten "yhdessä" päätettiin ettei sitä harrasteta. Seksin, kosketuksen ja läheisyyden tarve on samanlainen tarve kuin hengittäminen ja syöminen, aavistuksen eri tasolla Maslowin tarvehierarkiassa mutta siellä perustarpeiden joukossa kuitenkin. Jos itse ei ole jostain kiinnostunut, miksi rajoittaa toisen tarpeita ja päättää puolisionsa puolesta näinkin perustavaa laatua olevia asioita. "En pidä ruokailutavoistasi, päätetään yhdessä että sinä et syö kotona".
Oli pakko änkeä mukaan keskusteluun ja kertoa oma tarinani.
Seurustelin 5 vuotta miehen kanssa. Suhteen puoli välissä huomasin,että häntä ei enää kiinnostakaan yhteinen makuuhuone-elämämme, joka aikaisemmin oli ollut todella aktiivista. Jos harrastimme seksiä huomasin myös ettei hän ollut yhtä innokas ja mukana hommassa kuin ennen. Rupesin miettimään syytä.
Tsekkailin tietokonetta ja sivuhistoriasta löytyi lukematon määrä pornosivuja. Myöhemmin löysin myös kaapeista piilotettuina pornoleffoja, sekä myös hänen puhelimestaan alastonkuvia naisista.
Tietenkin loukkaannuin kun nuori vielä olin ja metelin nostin. Asiasta alettiin riitelemään ja tappelemaan lähes viikottain, sillä hän ei halunnut lopettaa pornon katsomista. Minä koin sen olevan uhka seksielämällemme ja omalla tavallaan niin se myös oli. Väitän olevani oikeassa jos sanon, että hänen mielestään pornon katsominen oli kiihottavempaa kuin minun kanssa oleminen.
Loppujen lopuksi minuakaan ei enää seksi niin kiinnostanut, kun tiesin hänen jo tyydyttäneen itsensä aikaisemmin päivällä tietokoneen kanssa.
Kiteytettynä, päässäni napsahti ja tulin niin mustasukkaiseksi asiasta ja siitä riideltiin niin paljon, että viiden vuoden seurustelun jälkeen siis erosimme - pornon takia.
Nyt muutama vuosi eron jälkeen hieman vanhempana (ja toivottavasti myös viisaampana) pohdiskelen asiaa. Myönnän että oli kyllä todella typerää olla niin mustasukkainen ja vahdata alati toisen tekemisiä, jokaisella on oikeus omaan tietynlaiseen yksityisyyteen. Mutta myönnän myös, että kyllä vielä näin jälkeenpäinkin koen itseni loukatuksi. Niin monet kerrat kuin yritin olla pornoleffan nainen kaikissa seksihepeneissä yms dildot kädessä ja minut torjuttiin/otettiin vastaan ns. "huvittuneena." Tai että kuinka hän oli katsonut web-kamera live pornoa ja samalla kirjoittanut naiselle (okei, nainen asui aivan toisesssa maasssa jne jne), mutta silti se sattui. Kuinka panostin ulkonäkööni koettaen olla aina vain viehättävämpi ja viehättävämpi jotta "voittaisin" elokuvien naiset...
Tuo pornon katsominen on kyllä kaksipiippuinen juttu. Jokaisella on oikeus omaan yksityisyyteensä, kuten jo aikaisemmin mainitsinkin. Olen päättänyt, että tulevassa parisuhteessani en aio nuuskia toisen sivuhistorioita yms yms ja toinen saa katsoa pornoa niin paljon kuin sielu sietää, mutta yhdellä ehdolla; sillä, etten huomaa sen vaikuttavan hänen seksuaaliseen aktiivisuudeen millään lailla.
Itse en henk koht ole ikinä ollut kiinnostunut niinkään pornon katsomisesta, tykkään enemmän itse olla se ketä mieheni katsoo ja kehen hänen huomionsa kiinnittyy seksin aikana.
Tuossa ylempänä joku kirjoitti kuinka ottaa mieheltään suihin kun tämä katsoo pornoa ja pälä pälä pälä ja kuinka heilllä on asiat makuuhuoneessa ah niin loistavasti, mutta helppohan hänen on olla kun hänen miehensä "ottaa hänet mukaan" siihen juttuun, kun taas monien miehet katselevat pornoa yksinään omassa rauhassaan koettaen salata sen kaikella mahdollisella tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212266
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4242153Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13968Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790- 44784
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109766Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!15754Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32679