Neuvolan tulisi ehdottomasti painottaa kotitekoisen perus-peruna-kasvis-liha-ruokien ja kotitekoisten puurojen ja kiisseleiden terveellisyyttä pienten lasten ruokavaliossa.
Kaikenlaisiin tuontivauvanruokiin, joiden alkuperästä ei voi olla mitenkään varma, pitäisi laittaa 100% ällitulli. Semperin homepuurot ja kiinalaiset melamiiniäidinmaidonkorvikkeet olkoon esimerkkinä.
vauvojen perinneruoat kunniaan!
10
642
Vastaukset
- Nuori urarouva
Uraohjusäideillä ei kertakaikkiaan ole aikaa leikkiä kotipuurojen sun muiden pilttipläjäysten kanssa. Hyvä kun jää aikaa laittaa se mukula yleensä edes alulleen! Ellei tekotapa olisi niin mukava, niin tuskinpa sitäkään tehtäisi, sillä onhan toki oma ura ja raha paljon tärkeämpi kuin se paskalle haiseva sinappikone joka rääkyy yöt läpeensä!
- se panoreikä
kiinni ja jättää käytöön se ruskea reikä tai hinkata vain sitä klitorista
- gfdjytdj
se panoreikä kirjoitti:
kiinni ja jättää käytöön se ruskea reikä tai hinkata vain sitä klitorista
ruskean reiän kautta ole vaarana, että tulee kokoomuslaisia?
- Anustappi.
gfdjytdj kirjoitti:
ruskean reiän kautta ole vaarana, että tulee kokoomuslaisia?
Kyllä sieltä tulee ihan vaan pelkkää paskaa!
- mami blue
Anustappi. kirjoitti:
Kyllä sieltä tulee ihan vaan pelkkää paskaa!
Kyllä olette rohkeita, ihan tässä äiti-ihminen punastuu kun ketjuun osallistui lennokkaalla järjenjuoksullaan suomalaisia kunnon MIEHIÄ.
- Asiasi
mami blue kirjoitti:
Kyllä olette rohkeita, ihan tässä äiti-ihminen punastuu kun ketjuun osallistui lennokkaalla järjenjuoksullaan suomalaisia kunnon MIEHIÄ.
Olisi ollut oikeammassa osoitteessa tuolla lasten ruoka osastolla, vai mitä Mami blue?
- olisi oikea
Asiasi kirjoitti:
Olisi ollut oikeammassa osoitteessa tuolla lasten ruoka osastolla, vai mitä Mami blue?
noille edellisille paskajutuille joihin sinäkin tod.näk. osallistuit?
Meille on opetettu, että wc-asiat puhutaan muualla kuin ruokapöytäkeskusteluissa.
Ehkäpä teillä ei. - Sivusta katselija
olisi oikea kirjoitti:
noille edellisille paskajutuille joihin sinäkin tod.näk. osallistuit?
Meille on opetettu, että wc-asiat puhutaan muualla kuin ruokapöytäkeskusteluissa.
Ehkäpä teillä ei.Miten pilttipurkit liittyvät perinneruokiin, vai kaipaatko ohjeita perinteisistä "Niin raskaista ja rasvaisista" perinneruuista syöttääksesi niitä sitten pikkupiltillesi?
Lastenruokaosastolla kaltaisesi äidit vaihtavat mielipiteitä lasten ruoista, eivät täällä, eivätkä pizzaosastollakaan!
Kurkistappa sinne, ole hyvä!
Nuo edellä olevat ovat niitä asiattomuuksia joita nykyajan kasvatus saa aikaan, kun vanhemmilla ei ole aikaa muuten kuin rahanperässä juoksemiseen uraputkeaan kiilloittaen!
- Uranainen ja äiti
Ruokien makuihin totutellaan jo pikkulapsena. Omille lapsilleni soseutin keittoja ennen suolan lisäämistä, kiisseleitä ja marjapuuroja meillä tehdään vieläkin, on aina tehty. Ne eivät ole ollenkaan suolaisia eivätkä rasvaisia, kuten joku täällä perinneruokia kommentoi.
Kiireitä valittavalle uraäidille tiedoksi, että pakastemarjoista ja mannaryyneistä valmistaa vispipuuron 15 minuutissa, samoin monet keitot tulevat vartissa valmiiksi. Kiisseli tulee vielä nopeammin. Kyse on vain asenteesta, sillä aikaa on kaikilla yhtä paljon.
Itse en tehnyt uraa silloin kun lapset olivat alle 3-vuotiaita, sillä se aika on niin lyhyt. Ura oli pohjustettu ennen pikkulapsiaikaa ja rakentaminen jatkui hoitovapaiden jälkeen. Pikkulapsiajasta kannattaa nauttia, sillä meillä on ainutlaatuisen ihana järjestelmä, joka mahdollistaa kotona olemisen kun lapset ovat pieniä. Sen ajan voi hyödyntää vaikkapa totuttamalla lapsia suomalaisiin makuihin. Uraa ehtii kyllä tehdä myöhemminkin. - kokkikolmonenmies
Eihän nykypäivän naiset osaa tehdä ruokaa, saati sitten ravita lapsiaan oma tekosella ruualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922137Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311070Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561013- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.284906