Tässä tulee nyt taas tällainen aloittelijan tyhmä kysymys....
Itselläni olisi nyt tarkoituksenani kääntää kaikki omat cd-levyt muistitikulle. Tarkoitukseni on kuitenkin kuunnella niitä kotistereoideni kautta eikä siis tietokoneen välityksellä. Eli siis jos käännän nuo levyt muistitikulle ja mp3 muotoon niin soittaako kotistereot nuo? Vai pitääkö ne jättää normaalimuotoon?
Tuo mp3 systeemi on minulle vähän vieraampi koska olen sen verran vanhanaikainen, että jos ostan kyllä levyn jos kolahtaa musiikkimakuuni.
Omat levyt mp3:ksi?
4
396
Vastaukset
Aika mahdotonta tuohon on vastata. Veikkaan että jos on usb niin pystyy. Mutta mikä on "kotistereo", merkki ja malli auttaisi aika paljon enemmän ja varmasti tuo tieto löytyy valmistajan laitetieto sivuilta helpoiten.
Sama kuin kysyisi toimiiko c-kasetti soittimessa missä on vain cd-asema, mutta sitä tietoa ei tiedetä.- 7+8
stereosi soita niin ainakin DVD soittimet kytkettynä stereoon soittavat...
Mutta jos laitat tikulle kaikki niin ei onnaa...
MUTTA: on olemassa kaapelia valmiina, tietokoneen kaiutinliitännästä stereon rca tuloon (eli pc päässä on 3,5mm plugi ja stereon päässä 2kpl rca liitin), jolloin voit soittaa stereoista musaa tietokoneella...
:) Mistä ihmeen normaalimuodosta puhut? MP3 on normaalein muoto tietokoneella säilytetylle musiikille. Katso stereoittesi käyttöohjeista toistavatko ne MP3:a.
- the_robot
Kiitoksia vihjeistä. Stereot merkiltään Sony Genezi (200 w) ja kyllähän tuossa sterkkojen pahvilaatikon päällä oli merkintä mp3 eli ei muuta kuin levyjä kääntelemään ja soittelemaan =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022316- 1171852
- 891463
- 1351423
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741248Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631121- 511067
- 361002
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu22880