onkohan mitään mittaria jolla saisi suht nopeasti mitattua radonsäteilyä esimerkiksi kävellessä,nythän on saatavilla näitä "purkkeja" jotka ovat paikallaan useita päiviä
radonmittaus
15
1673
Vastaukset
Miksipä ei olisi, eivätkä ole aivan törkeän kalliitakaan:
http://www.kata.fi/turva.asp- tuo kalleus
590€ ALV 22%
Jos meinaa huvikseen mittailla radonpitoisuuksia, harrastustasolla niin on tuo mielestäni aika tyyris!! tuo kalleus kirjoitti:
590€ ALV 22%
Jos meinaa huvikseen mittailla radonpitoisuuksia, harrastustasolla niin on tuo mielestäni aika tyyris!!Erittäin suhteellista. Tuolla hinnalla ei saa tosi hifistille tarpeeksi hyvää kaiutinparia ja uusi virityspakosarja autoon kustantaa saman verran. ; )
- sitroen.
Tuo mittari mittaa vain gammaa ja röntgensäteilyä ja radon on alfasäteilijä. Kai siitäkin vähän gammaakin tulee sivutuotteena koska mittarin mukana mainostetaan radonmittauksen apulaitetta, mutta sen regenerointi on ongelma kotioloissa.
Minulla on tuollainen mittari ja aina silloin tällöin löytyy säteilypiikki. Ilmeisesti Japanista, mutta voi se tulla muualtakin. Näitä säteilypiikkejähän ei mainosteta...
- mittar
on vaikea ajatella että raadonia pystyisi mittaamaan sillain kuin esimerkiksi uraanista lähtevää säteilyä
- Ex-radonisti
Tuolta saa tuloksen reilussa viikossa. Purkit mistä mainittit ovat paikoillaan 2kk, toinen samanmoinen menee tulosten saamiseen, eli ei oikeen soveltunu mulle kun piti saada tieto kohtuu vikkelään..
- Turvallisuuden vuoksi
Ketju on jo hiukan vanha, mutta Radon ongelma on Suomessa ikuinen. Vuokrasin itse radonmittalaitteen valtakunnalliselta toimijalta. Tuloksen sain kahdessa vuorokaudessa. Edustaja oli paikallinen, joten homma kävi kätevästi. Hyvää tietoa löytyy myös radonista. Osoite on www.suomenradonhallinta.fi
- Kiinteistövälittäjä
Turvallisuuden vuoksi kirjoitti:
Ketju on jo hiukan vanha, mutta Radon ongelma on Suomessa ikuinen. Vuokrasin itse radonmittalaitteen valtakunnalliselta toimijalta. Tuloksen sain kahdessa vuorokaudessa. Edustaja oli paikallinen, joten homma kävi kätevästi. Hyvää tietoa löytyy myös radonista. Osoite on www.suomenradonhallinta.fi
On tosiaan järjetöntä olla mittaamaatta varsinkin uuden tai juuri hankitus asunnon radonpitoisuus. Itse en ainakaan luottaisi myyjän mittauksiin. Mittaukset on voinut tehdä helpostikkin itselle myyntiä edistäväksi. Tuloksetkaan ei ole ikuisesti voimassa...
- Mitannut
Vuokrasin radonmittarin Suomen radonhallinnalta. Palautuksen yhteydessä sain paljon neuvoja radoninpoistamiseksi. Voin suositella, nouto onnistui Vantaalta. Varmaan myös postittavatkin. Kannattaa mittata, sillä kummisetäni lähti juuri keukosyövän takia haudanlepoon ja ei ollut tupakoitsija.
- mökkiläiset
Raadon kaasu kuulemma tulee talojen kellareihin. Meillä haisee kellarissa aivan raadolta. Ei kaivaan ole tuota raadon kaasua.
Radon on inertti, väritön, hajuton ja mauton jalokaasu, joka ei juuri vuorovaikuta ympäristönsä kanssa muutoin kuin säteilemällä. Paitsi että radonia tihkuu maan sisästä, radonin suuri ominaispaino myös pitää sen "matalalla", juurikin talojen pohja- ja kellarikerroksissa.
Kellarissasi pitäisi mahdollisesti toteuttaa sekä home-, kosteusvaurio- että radontutkimus, kaiken varalta.
- Raaa
Kyllä radon kannattaa mitata. Kalibroitu pikamittari on siihen aivan ok.
- Mittaus
Radonmittaukset kannatta tehdä silloin kun kiinteistössä ei pidetä ovia ja ikkunoita auki. Vuodenajalla ei ole kauheasti merkitystä.
- radonmittari
Tuossa löytämiäni linkkejä pikamittarin vuokraajille:
www.suomenradonhallinta.fi/tilaa-radonpikamittaus
http://www.rakennusmestari.com/radon.html
http://aiorakennus.fi/Radonin-pikamittaukset.php - Radonmittarinvuokraus
www.radontalkoot.fi sivulta löytyy monia radonmittareita. Radonmittarin vuokraus onnistui helposti netin kautta. Toimitus oli perillä seuraavana päivänä. Sieltä saa hankittua myös Säteilyturvakeskuksen radonmittauspurkit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696